Menu

Co je nového?

Proč jsou vrtulníky tak důležité pro boj s požáry v australské buši

Sdílení
Foto: Bell

Když ředitel Kestrel Aviation Ray Cronin mluví o boji s požáry, popisuje hasičské akce podobně, jako voják popisuje válku. Koneckonců svým způsobem jsou boje s rozsáhlými požáry v australské buši podobné válečnému tažení proti nepříteli. A hasičům zde v boji často pomáhají vrtulníky.

reklama

Cronin je ve svém oboru veteránem, má více než 30 let zkušeností s leteckou pomocí při likvidaci požárů. Společnost Kestrel Aviation založil již v roce 1985. Společnost původně začala jako škola pro výcvik vrtulníkových pilotů na letišti na předměstí Melbourne. Nyní se nachází na k specializovaném letišti v Mangalore, ve střední Victorii. Jedná se o jednu z největších australských společností, jež poskytují leteckou pomoc při požárech.

Kestrel Aviation je největším provozovatelem strojů Bell 212 a Bell 412. Její rozsáhlá flotila mimo jiné čítá 12 strojů Bell. 

“S vrtulníky Bell se velice dobře pracuje. Jednou z velkých výhod je skutečnost, že pokud létám na stroji Bell 212 a potřebuji se přesunout na Bell 412, není to prakticky žádný problém. Oceňuji, že jejich design a systémové řešení jsou si velmi podobné,“ říká Ray Cronin. Rovněž si chválí fakt, že z pohledu údržby jsou vrtulníky velice předvídatelné. Stejně tak je i spokojen se zákaznickou podporou Bellu a dodává, že „umožňuje [jeho] firmě plnit poslání a pomáhat místním komunitám.“ V Austrálii se nachází celkem čtyři certifikovaná zařízení Bell, které poskytují průběžnou a odbornou podporu pro australské zákazníky.

reklama

Vrtulníky pomáhají v Austrálii často krotit požáry

Cronin rovněž vzpomíná na letouny Huey, a domnívá se, že jedním z hlavních důvodů, proč jsou vrtulníky Bell tak spolehlivé a odolné je, že byly původně navrženy a vyrobeny jako válečné stroje. Civilní verze vrtulníků Bell tak mohou čerpat jak z vojenského výzkumu, tak z bojových zkušeností svých předchůdců.


“Odkaz a historie Bellu jako středně-velké vrtulníkové platformy nám výrazně pomohla dosáhnout vysoké provozuschopnosti a spolehlivosti včetně pokrytí velkého území. V současné době jsme připraveni vzlétnout na čas v 99,7 % případů. Cokoliv, co bylo původně vyvinuto pro vojenský trh, funguje nad rámec toho, čemu je potřeba čelit v civilním světě,“ dodává Cronin.


V současnosti tyto civilní stroje a jejich posádky čelí mnoha nejrůznějším úskalím, včetně ochrany australských občanů před hrozivými požáry v buši. Jednou z hlavních rolí, jež vrtulníky Bell 212 a Bell 412 hrají, je hašení bodových požárů. Jedná se o hašení plamenů, které díky větru předskakují před hlavní požár, tak aby ten mohl být izolován a pozemní hasičské posádky si s ním mohli jednodušeji poradit.

reklama

„Naše vrtulníky čelí velice náročným podmínkám: žár, turbulence a lety, které jsou velice nízko nad zemí. Proto jsme si je pořídili, splňují vše, co od nich potřebujeme a jsou velice odolné,“ zmiňuje Cronin. 

Flotila vrtulníků Bell 212 a 412 nemá za úkol jen přímé hašení ohňů. Někdy musí také dopravit požárníky do míst, do kterých by se jinak nedostali. „Je nutné uhasit zdroj požáru co nejdříve, abychom omezili jeho šíření,“ vysvětluje Cronin a dodává, že vrtulníky mají sytém, ve kterém je požární hadice připojena k 1500 litrové vodní nádrži. „Dispečer sesune hadici k pozemnímu týmu a ten poté cíleně hasí požár, kde je to nejvíce potřeba,“ říká Cronin.


Vrtulník Bell

“Typický požárník, slaňující se 75 metrů z vrtulníku a bojující s plameny v buši, které zapálil blesk, musí být nebojácný. Takový lidé milují přírodu a buš,“ tak představuje Cronin australské požárníky, kteří bojují s ohněm v buši. Dodává, že mají mnoho zkušeností s přežitím v odlehlých oblastech. Jsou schopni se ze zalesněných ploch dostat sami nebo si v buši prořezají provizorní přistávací plochu pro vrtulníky. 

Piloti, kteří si troufnou pilotovat tyto stroje v tak náročných podmínkách, jsou vzácnými jedinci. „Máme jich pár, kteří sloužili u armády, ale většina z našich pilotů má civilní letecký výcvik, a pracovali například při nahánění skotu. Naši piloti jsou spíše extroverti a mají rádi tvrdou, poctivou práci. Boj s požáry nemá rutinu, skrývá se zde opravdu mnoho výzev,“ říká Cronin. 

Společnost Kestrel je průkopníkem v pokroku technologií a bezpečnosti v oblasti australského leteckého hašení požárů. Stala se prvním místním provozovatelem vrtulníků, jež obdržel od Australského úřadu pro bezpečnost civilního letectví povolení hasit požáry i v noci, díky speciálním brýlím s nočním viděním tzv. „Night Eyes“, které pilotům umožňují létat naprosto kdykoliv.


Australská buš se s požáry potýká čím dál častěji, ty také sílí na intenzitě, jsou méně předvídatelné a sezóna, ve které se vyskytují, se prodlužuje. Jsou to hrdinové jako je Cronin a jeho tým, kteří udržují zemi v bezpečí.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru