Inflace a zdražování produktů a služeb doléhá aktuálně na většinu z nás. Ale pokud nebudeme utrácet či chovat se zbrkle, lze chytře naše měsíční výdaje snížit. A nemusíte se vždy ani moc omezovat. Zde je několik tipů, jak v domácím rozpočtu lze ušetřit stovky i tisíce měsíčně!
1. Vsaďte na chytrou domácnost. Zhasne za vás a stáhne žaluzie
Investice do technologií chytré domácnosti pomůže držet plýtvání elektřinou, plynem i třeba vodou na uzdě. Aplikace totiž mohou pomáhat automaticky regulovat teplotu v místnosti, když v ní nikdo není, chytře zhasínat při odchodu z místnosti a mnohé další praktické věci – třeba automatické zatahování žaluzií podle aktuální teploty v místnosti a dalších požadavků. Každopádně vám nejen usnadní a zpříjemní fungování v domácnosti, ale také ušetří.
„Doporučujeme zařizování chytré domácnosti dobře plánovat a jednotlivé prvky sladit do jednoho systému. Vrátí se vám to pak jednoduchostí a pohodlím celého ovládání. Nejenže pak díky chytrým a úsporným zařízením a aplikacím ušetříte čas i peníze, ale navíc si budete moci užívat jejich velmi jednoduché a příjemné ovládání,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro.
2. Klimatizujte na vyšší teplotu, větráky nepoužívejte nonstop
Dalším krokem ke snižování plateb za energie je rozumné zacházení s klimatizací a větráky. I ochlazování jen některých částí domu, bytu či kanceláře může v celkovém účtu výrazně pomoci.
O dva stupně vyšší teplota ve klimatizovaných místnostech pak může snížit celkovou spotřebu o výraznou část.
Při zapnuté klimatizace je třeba uzavřít okna a větrat jen nárazově. Klimatizovat by se mělo na teplotu maximálně o pět až sedm stupňů Celsia nižší, než je venku. Když k tomu připočítáte fakt, že větráky nemusí v místnosti běžet stále a rozumně sníženou teplotu vody v boileru, pak výrazně ušetříte peněžence.
3. Ušetřete na dovolené
Mnoho lidí dnes jezdí rádo na dovolenou po vlastní ose a adrenalinovým sportem je pro ně vychytávání co nejlevnějších letenek a ubytování. Pomáhají jim v tom aplikace jako je akcniletenky.com, cestujlevne.com, Honzovyletenky.cz. Doporučit lze také různé skupiny na Facebooku, jako Ubytování v Alpách, Itálie – dovolená, recepty, italština, Milujeme Itálii Chorvatsko – dovolená a ubytování či Po světě bez cestovky. Zde lze získat výhodné nabídky a cenné rady na cestování bez cestovní kanceláře.
Pokud chcete ušetřit na ubytování můžete zkusit také booking.com, Airbnb či Hostelworld. Ale také třeba Couchsurfing či Hospitality club, kdy spíte zadarmo na gauči u dalších cestovatelů.
Dalším způsobem, jak získat zdarma ubytování i v lukrativních lokalitách je House sitting či TrustedHousesitters, neboli hlídání domu nebo pet sitting, péče o domácího mazlíčka. To nabízí často opravdu skvělé ubytování, a navíc možnost žít v zemi jako místní. Musíte samozřejmě splnit určité povinnosti péče o dům nebo domácího mazlíčka, ale nabídka je zde bytů i domů široká. Od bytu v portugalském Lisabonu až po dům na pobřeží Středozemního či Baltského moře. Řešením je samozřejmě také dovolená v ČR, která nabízí spoustu krásných a finančně dostupných možností.
4. Ušetřete na jídle
Na stravování určitě lze také ušetřit. Nejlevnější a zároveň také nejzdravější způsob pořizování pokrmů je vaření ze surovin. Abyste si takto uvařené jídlo mohli vychutnávat celý den, investujte do lehkých termoboxů, které vám udrží jídlo teplé celý den.
Druhým pilířem levného a efektivního stravování je využívání všech surovin v ledničce a ve spíži. K tomu potřebujete dobrý přehled o trvanlivosti jednotlivých surovin a také chytrá aplikace SuperCook, která pomůže využít všechny suroviny.
Do aplikace zadáte suroviny, které potřebujete spotřebovat a vyjede vám nabídka receptů, které se z nich dají vytvořit. Pokud bydlíte nedaleko hranic s Polskem, vyplatí se vyrazit nakoupit sem.
5. Auto, jen když ho potřebujete
Náklady na provoz vlastního automobilu, jsou další bezednou dírou do rozpočtu. Drahé pořízení, často na splátky, opravy, pojištění, pneumatiky a drahé pohonné hmoty, to vše stále leze do peněz. Ušetřit se přitom dá třeba tak, že budete jezdit sdílenými automobily. Výpočty potvrzují, že pokud nenajezdíte ročně více než 10 tis. km, pak se vám vyplatí auto sdílet. Pak platíte pouze za používání automobilu, všechny ostatní náklady jsou na provozovateli.
„Pro lidi, kteří automobilem tolik nejezdí, je výhodnější využívat flotilu sdílených vozů. Finančně to vyjde do hranice 10 tis. km za rok levněji a máte pak jízdu bez starostí. Stejně tak se sdílené auto vyplatí rodinám jako druhý vůz, který je občas potřeba,“ říká Milan Beutl, ředitel společnosti Anytime.
6. Co využijete jen občas si půjčte
Další dobrou radou, jak ušetřit, je využívání sdílení a půjčoven věcí, které to umožňují a které jsou dražší na pořízení. „Například velkou příklepovou vrtačku, brusku či tlakovou myčku, pokud je využijete jen jednou za čas a máte možnost si je pohodlně půjčit, se vyplatí sdílet se sousedy či přáteli nebo si je půjčit na pár hodin v půjčovně nástrojů.
„Ušetřit lze sdílením dražších pomocníků pro dům, byt a zahradu. Vypůjčení na den či víkend vyjde často na pár stovek a u věcí, které člověk potřebuje jednou dvakrát za rok se to opravdu vyplatí. Některým lidem se zase vyplatí, když si koupí tři čtyři rodiny například sekačku dohromady a vzájemně ji sdílejí. Tento přístup pak ušetří jak peníze, tak i místo,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Další příkladem, jak si lze věci půjčit je Knihovna věcí – Library of things, kde si lze za malý poplatek komunitně půjčit věci do domácnosti, na sport, hry či kempování. Nabízí i hudební nástroje, fotoaparáty či šicí stroje.
7. Nechte aplikaci hlídat výhodnost podmínek vašich smluv
Ušetřit čas i peníze můžete s aplikací Patron Go. Patron prověří všechny vaše pravidelné platby, a to zcela automaticky. Nikam už nemusíte chodit ani volat. Telefony, internet, banka, poskytovatel energií, pojišťovna, to vše tato aplikace hlídat a průběžně srovnávat výhodnost vašich podmínek. Když zjistí, že někde můžete platit méně, její specialisté vám umějí pomoci vyjednat ty nejvýhodnější podmínky.
8. Není čas na hrdinství, cashback a slevy se hodí
Zkuste se soustředit na chytré vyhledávání slev a využívání třeba výhod cashbacku. Chytré využívání slev samozřejmě nespočívá v nakupování akčního zboží ve slevě, které ale nepotřebujte. Jedná se naopak o dlouhodobý přístup a plánování pořizování věcí. A pokud víte, co během příštích šesti až dvanácti měsíců budete potřebovat, pravděpodobně budete mít šanci někdy během té doby narazit na to, co potřebujete za lepší cenu.
Pokud nakupujete často přes internet, zkuste využít některého z cashback portálů, jako je Tipli, Plná peněženka, Refundo, Vratné peníze nebo Hamty. Umožní vám zlevnit nákup o několik procent.
Pokud nakoupíte ve vybraných partnerských obchodech, po nákupu vám služba vrátí určité procento z nákupu zpět na váš účet. V aplikaci zároveň najdete aktuální slevové akce i kupóny, se kterými ušetříte ještě více. Určitě se to vyplatí vyzkoušet, protože i těch pár procent z nákupů se vyplatí.
Napište váš názor