Chystáte se na zimní dovolenou, ale do vašeho auta lyžařskou výbavu pro celou rodinu neposkládáte? Nemusíte hned nutně kupovat dodávku, nebo si půjčovat druhé auto. Šikovným řešením vaší situace může být kombinace střešního nosiče a střešního boxu. V následujícím článku se dozvíte, podle čeho vybírat střešní nosiče a jak vybrat správnou rakev na auto.
Bez střešního nosiče se neobejdete
Pokud na autě ještě nemáte střešní nosiče (autozahrádku), budete si je muset pořídit, abyste mohli na střechu vozu umístit jakýkoliv další náklad. Střešní nosiče slouží jako opora pro montáž nákladu, střešních boxů, případně dalších nosičů (např. na kola).
Jak vybrat správný střešní nosič pro váš vůz?
Výběr střešního nosiče závisí především na značce a konkrétním modelu vozidla. Jednotlivé automobily se mezi sebou liší nejen šířkou střechy, ale také způsobem uchycení nosičů.
S výběrem konkrétního nosiče pro vaše auto vám poradí ve specializovaných prodejnách, ale výborně funguje také online konfigurátor pro výběr střešního nosiče. Jednoduše do něj vyplníte údaje o vašem autě a hned vám vyjedou doporučené nosiče.
Jedete lyžovat? Střešní box je ideální volbou!
Střešní box se stane vaším nejlepším kamarádem při balení nejen na zimní dovolenou. Už nebudete muset řešit, jak vhodně umístit lyže do auta tak, aby neohrožovaly posádku. Zároveň si můžete dovolit vzít si více oblečení, protože do střešního boxu nemusíte dávat jen lyže a snowboardy. Volná místečka v klidu vyplní boty a cestovní tašky.
Jak vybrat střešní box?
Při výběru střešního boxu je třeba myslet na 4 základní parametry:
1. Velikost boxu
Velikost a šířku boxu vybírejte nejen úměrně nákladu, ale také velikosti vozu. Šířku boxu vybírejte podle toho, kolik párů lyží, případně snowboardů potřebujete převážet a délka boxu by měla být o něco delší, než nejdelší převážené lyže či běžky.
Zbytečně dlouhý box na krátkém voze může způsobit problémy s aerodynamikou vozu. Krátký a úzký box na velkém SUV sice v praxi není problém, ale proč nevyužít co největší plochu střechy a nepřibalit pár věcí navíc?
2. Nosnost boxu, příčníků a střechy
Maximální nosnost střešního boxu volte podle druhu nákladu, který plánujete převážet. Při výběru střešního boxu by vás měla zajímat nejen jeho váha a kolik toho unese, ale měli byste si zjisti i to, jak moc můžete zatížit příčníky a hlavně střechu vašeho auta.
3. Uchycení boxu
Před koupí nového boxu si ověřte jeho systém uchycení. Levnější boxy se připevňují na tzv. U-profily. Tato montáž je však zdlouhavá. Další možností je tzv. T-drážka, do které se příslušenství zasune a zajistí upínákem.
Pokud hledáte snadnou obsluhu, sáhněte raději po boxu s rychloupínacím systémem s momentem utažení. Tento systém mají např. střešní boxy Thule.
Při upevnění boxu si ověřte jeho správné uchycení. Šikmo uchycený box by mohl zhoršit odpor vzduchu a postupně se uvolnit.
4. Možnost zamykání boxu
I ty nejlevnější boxy mívají obvykle alespoň 1 zámek. Bezpečnější boxy však nabízejí centrální zamykání, které víko boxu zajistí na více místech. Další velmi praktickou věcí, především pro lidi menší postavy, je oboustranné otevírání víka, které zajistí snadnější přístup ke konkrétním věcem v boxu. Nejmodernější boxy mají dokonce integrované osvětlení pro nakládání a vykládání rakve v noci.
Na co si dát pozor při jízdě s boxem?
Je třeba myslet na to, že plně naložený box bude mít vliv na jízdní vlastnosti a spotřebu vozu. Jezděte proto raději pomaleji alespoň do doby, než si zvyknete na změnu v chování vozu.
Pozor si dejte hlavně při nájezdu do zatáčky, vůz s boxem na střeše má totiž hodně pozměněné těžiště. Vůz bude také samozřejmě také mnohem citlivější na boční vítr.
Jak bezpečně poskládat věci do boxu?
Obecně platí, že převážná část hmotnosti nákladu by se měla nacházet v prostřední části boxu. Lehčí věci jako oblečení pak může vyplnit mezery v přední a zadní části. Pro bezpečné zajištění lyží, snowboardů i dalšího nákladu slouží stahovací pásky na dně boxu.
Napište váš názor