Když se řekne střelivo do vzduchovky, většina z vás si pravděpodobně vybaví diabolky. I ty se ale dělí podle účelu použití a tvaru. Obvykle jsou vyrobeny z měkkého olova s dutým nebo klenutým tvarem. Jak vybrat správný typ diabolek do vaší vzduchovky a jak výběr střeliva ovlivní vaši přesnost?
Typy diabolek do vzduchovky
Nejčastěji se setkáte s diabolkami s půlkulatou hlavou, které jsou ideální pro střelbu na terč. Naopak pro sportovní střelbu v terénu se hodí lépe diabolky s plochou hlavou. Existují i velmi špičaté diabolky, které jsou určené na lov. Pro ten je vhodné i střelivo s dutinkou.
Každý typ diabolek pracuje s jiným odporem vzduchu a bude vyhovovat jinému typu vzduchovky, proto se vyplatí vyzkoušet konkrétní typy a držet se těch, které se osvědčí.
Diabolky s půlkulatou hlavou
Mají delší dráhu letu, což jim umožňuje dosahovat vyšších rychlostí a mohou vytvářet plošší trajektorie než diabolky s klenutou hlavou. Využijete je, jak již bylo řečeno pro střelbu na terč, protože s nimi dokážete střílet poměrně přesně, a zároveň se snadno odečítají. Zajistí totiž průstřel s hladkými hranami.
Střelivo s plochou hlavou
I diabolky s plochou hlavou jsou ideální pro střelbu na terč. Kromě poměrně vysoké přesnosti jsou i levné, takže ideální na trénink. Stejně jako diabolky s půlkulatou hlavou vytváří na terči jasně ohraničený průstřel, takže usnadní odečítání. Za letu však rychle ztrácejí energii, proto se doporučuje používat je pouze na kratší vzdálenosti.
Diabolky na lov
Pro lovení drobné zvěře a škůdců je vhodné střelivo do vzduchovky se špičatou hlavou nebo s dutinkou. Oba typy mají výborné aerodynamické vlastnosti a vysokou průbojnost. Nejsou sice tak přesné, ale především diabolky s dutinkou mohou mít devastující následky. Proto se dokonce v některých zemích jejich použití zakazuje. Pořád si totiž musíme uvědomit, že jde o střelivo do zbraní, na které není potřeba zbrojní pas.
Bez ohledu na to, který typ si vyberete, je třeba při manipulaci s diabolkami dbát zvýšené opatrnosti, protože mohou způsobit vážná zranění. Vždy se ujistěte, že znáte technické údaje své zbraně, a při střelbě vždy používejte ochranné brýle. Ani se vzduchovkou nemiřte na lidi. Ani z legrace. A ještě předtím, než z ní začněte střílet, zjistěte si, jak zaměřit vzduchovku, ať se trefíte.
Napište váš názor