Poptávka po profesích v oboru informačních technologií značně převyšuje nabídku, takže začátek kariéry by neměl být obtížný ani pro začátečníky. Je to skvělá kariérní volba i pro osoby starší 50 let. Díky kurzům nebo školením můžete získat znalosti sami, bez ohledu na svůj věk.
„Nezbytností je vytrvalost. Připravte se na to, že se budete muset naučit spoustu nových pojmů a technologií. Některé budou snadné a zvládnete je rychle. Jiné vám mohou zabrat více času. Počítejte s hodně intenzivním studiem minimálně v řádu měsíců, reálně spíše let,“ podotýká hned na úvod Lubomír Husar, zakladatel LovelyData.cz, kurzů, kde učí data, strojové učení, Python, SQL, Excel, Power BI, nebo Tableau.
Kurzy IT nebo bootcampy nejsou věkově omezeny. Zapojit se do nich může každý, kdo si předtím vybere vhodný předmět školení. Doporučujeme přečíst si názory na nejoblíbenější kurzy, abyste se ujistili, že vám probíraná témata skutečně pomohou nastartovat kariéru ve vaší vysněné IT specializaci.
„Velká poptávka je po vývojářích, analyticích, administrátorech i IT konzultantech. Firmy byly v pandemii nucené digitalizovat, proto se poptávka po IT pracovnících výrazně zvýšila. Znalých a zkušených lidí je na trhu obecně velký nedostatek,“ potvrzuje Lukáš Cirkva z BCV Solutions.
Financování kurzů přes úřad práce
Možnou cestou rekvalifikace jsou i kurzy hrazené úřadem práce. Loňský rok se touto cestou rekvalifikovalo před 8 tisíc osob. Jde o kurzy, které musejí být akreditované. Uchazeč nebo zájemce o zaměstnání si je může najít sám a následně požádat úřad práce o proplacení takového kurzu. Vynaložená finanční částka na zvolenou rekvalifikaci však nesmí v období 3 let přesáhnout 50 000 Kč. Tato možnost je samozřejmě podmíněna několika body, které musíte jako kandidát o rekvalifikační kurz splňovat.
Stěžejní podmínkou je, že musíte být v evidenci úřadu práce jako uchazeč či zájemce o zaměstnání, je potřeba prokázat, že máte odpovídající kvalifikaci pro daný kurz a pro výkon profese, na kterou se rekvalifikujete. Podmínkou je i zdravotní způsobilost – měli byste být v takové kondici, abyste zvládli absolvovat kurz i novou profesi. Nakonec musí být rekvalifikace účelná, což znamená, že by vám skutečně měla pomoci v získání zaměstnání. Pokud jako uchazeč nebo zájemce o rekvalifikaci bez vážných důvodů nedokončíte rekvalifikaci nebo odmítnete nastoupit do vhodného zaměstnání odpovídajícího nově získané kvalifikaci, je v dohodě o rekvalifikaci stanovena povinnost, že uhradíte veškeré náklady na rekvalifikaci.
Po dobu trvání kurzu máte nárok na finanční podporu. Výše podpory při rekvalifikaci se stanoví ve výši 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku, který uchazeč dosáhl ve svém posledním zaměstnání.
Uplatnění najdete vždy
„Možnosti jsou v IT obrovské a pokud umíte jazyk, nemusíte se omezovat ani na Českou republiku. Většina pohovorů probíhá online a mnohé IT firmy nabízejí home office jako standardní benefit. Avšak třeba stážisté a absolventi získají mnohem větší hodnotu, když sedí vedle svého manažera, mentora a kolegů. V komunikaci se toho tolik ztratí, když pracujete na dálku, a přijmout firemní kulturu je mnohem těžší,“ upozorňuje Vojtěch Strnad z digitální agentury WDF.
V dnešní době se navíc nemusíte bát, že by pro vás za pár let na trhu práce nebylo uplatnění. Informační technologie bývají často chápány jako čisté programování, to ale není pravda. IT nabízí spoustu zajímavých témat, od datové analýzy přes zmiňované programování, grafiku, vedení projektu až po tvorbu webu nebo testování (zkoušení) programů a aplikací. Nabídka je tedy opravdu veliká a odborníků je stále nedostatek.
Zájem na trhu o vás může být i v případě, že nemáte mnoho let praxe a ovládáte jen základy. „Využijete i základní znalost HTML a CSS, případně JavaScriptu. Navíc máte jistotu, že práce bude stále dost, protože webové stránky budou zákazníci potřebovat do té doby, dokud tu bude internet,“ dodává Lubomír Husar z LovelyData.
Napište váš názor