Myslíte, že má pronájem bytu v Praze co nabídnout investorovi? Samozřejmě! Hlavní město je vždy zajímavý trh. Poptávka po bydlení je zde mnohem větší než reálná nabídka. A to se po celém území Prahy staví každý rok o sto šest. Jaké jsou plusy a mínusy takového investičního rozhodnutí?
Pro koho je investice do nemovitosti dobrý nápad
Představte si, že máte k dispozici určité finanční prostředky a rádi byste je tímto způsobem zhodnotili. Abyste se mohli do této investiční operace pustit, bude potřeba přibližně dvou až tří milionů korun. Taková částka se na každém druhém bankovním účtu opravdu nenachází. Co si tedy půjčit? Hypotéky jsou dnes poměrně dostupné a úroková sazba nízká.
Půjčíme-li si zmíněnou částku, splátka bude 10-15 tisíc korun, tedy relativně přijatelná. To zní zajímavě, protože koupený byt můžeme minimálně za stejnou částku pronajmout.
V čem je háček investičního bytu na hypotéku?
V tom, že musíme nejdříve složit kauci. Stoprocentní hypoteční úvěr, jako tomu bylo v minulosti, už nedostaneme. Zájemci tehdy stačilo mít dobré kreditní skóre a dostatečný pravidelný příjem a mohl si klidně půjčit až několik milionů. To už není dnes bohužel možné a je třeba mít určitý volný kapitál. Standardně budeme muset hotově složit alespoň 10 % cílové částky. V případě bytu za 3 miliony tedy jde o 300 tisíc korun.
Na začátku našeho investičního záměru by proto mělo být vždy posouzení našeho finančního zdraví. K němu jednoznačně patří:
- Stabilní příjem
- Dostatečné úspory
- Dostupné peníze na akontaci
- Dobré kreditní skóre na získání úvěru
To ale není vše. Musíme být připraveni i na nejhorší. Budeme mít dostatek peněz rovněž na případnou opravu nebo rekonstrukci zakoupeného bytu? A co dostatečná rezerva na pořízení vybavení nebo placení hypotéky, pokud by zrovna vypadl nájemník? Tyto možné nepříjemnosti mohou zásadně změnit celou situaci. Pokud si však můžeme na tyto otázky odpovědět skutečně kladně, je investice do nemovitosti dobrá volba.
Jaké jsou výhody realitního investování?
Pronajímat byt má dvě hlavní výhody. Tou první je pravidelný příjem z pronájmu. Buď představuje přímý zisk, nebo je z něj možné hradit větší část, či dokonce celou měsíční splátku hypotéky. Díky tomu si nezvyšujeme náklady a nájemníci postupně splatí celou investici. A to je teprve začátek.
Zásadní část celého plánu představuje zvyšování hodnoty naší nemovitosti. Hodnota realit totiž může růst, a také roste zhruba o 10 % ročně. To představuje, po odečtení některých nákladů, jako jsou daně a případné náklady na údržbu, zhodnocení okolo 5-7 % ročně. Tedy skutečně zajímavou částku při investici v řádu milionů korun.
Existují rovněž alternativy klasické investice do nájemní nemovitosti?
Samozřejmě! Pokud chcete investovat, ale vaše situace neumožňuje nákup nemovitosti, nebo si chcete ušetřit některé starosti, je tu skvělá alternativa! A sice speciální indexové fondy. Můžete si zakoupit dividendovou akcii, jejíž hodnota má podobný vývoj jako samotný realitní trh. Nemusíte se však starat o správu nemovitosti a akcie můžete kdykoliv prodat. Díky tomu může být tento typ investice pro mnohé dostupnější.
Co si myslíte o investování do nemovitostí vy? Jde o rozumnou volbu, nebo raději doporučujete něco jiného? Napište nám do komentářů!
Ruby
14. 10. 2020 - 21:51Podle mě nemovitosti jsou vždycky dobrá investice ale chce to mít někoho k ruce kdo s tím na začátku pomůže, jako nějakou dobrou realitku, co má nějaký dobrý výsledky https://www.stavebni-forum.cz/cs/newsroom/mm-reality-rekordni-vysledky/ kde je vidět že asi něco umí.
Estráda
28. 2. 2024 - 13:05Jak se na to tak koukám tak dnes je všude skutečně přerealitováno. A přitom jsem se ptala pána zámečníka z prahy 13 a ten mně říkal, že je to všude stejné. Lidé si pořídí barák a pak nemají ani na základní služby jako poskytuje galanantní pán z https://lock-zamecnik.cz/zamecnictvi-praha-13