Možná si ještě vzpomenete na dobu, kdy vrcholem zábavy byla na černobílém displeji mobilu hra Had a z dnešního pohledu až směšně zastaralý digitální fotoaparát stál desítky tisíc korun. Dnes si i na běžném telefonu zahrajete skvělé hry a pořídíte s ním technicky kvalitnější snímky a video než před pár lety drahým digitálním přístrojem.
Špičkové mobily dnes svým výpočetním výkonem klidně překonávají i některé notebooky a jsou osazeny technikou, která umožňuje plnohodnotnou práci i profesionálním fotografům a filmařům.
Bez jakékoliv asistence specializovaných videokamer tak mohl vzniknout například nový hudební videoklip Dary Rolins. Ten byl natočen kompletně jen na telefon Huawei Mate 40 Pro.
Aby vůbec bylo možné uvažovat o náhradě filmové kamery za objektivy mobilního telefonu, museli vývojáře Huawei do miniaturního těla zakomponovat celou řadu technologií. Nový Mate 40 Pro je tak například vybaven speciálním modulem nazvaným Ultra Wide Cine Camera, který sestává z 20 megapixelového senzoru o velikosti 1/1,53 palců s objektivem o světelnosti f/1,8 a maximálním úhlem záběru odpovídající přibližně 18mm objektivu na kinofilmové zrcadlovce. Natáčení v rozlišení 4K je samozřejmostí a jistotu záběrům dodává stabilizace obrazu.
Stabilizace a HDR
Pro natáčení náročných pohyblivých scén Dařina klipu měli filmaři pochopitelně připravený i gimbál, nicméně nakonec se ve většině případů obešli bez něj. Stabilizace obrazu totiž u Mate 40 Pro funguje opravdu dokonale. Zatímco “filmový” a hlavní 50 megapixelový (f/1,9) fotoaparát jsou vybaveny elektronickou stabilizací, pětinásobný teleobjektiv (12 Mpix, f/3,4) používá OIS.
V praxi to znamená, že i když například s mobilem při natáčení budete chodit, výsledné video bude stabilní, podobně jako byste jej natočili s kamerou jedoucí po rovných kolejnicích. Stejně tak přímo “z ruky” lze díky stabilizaci natáčet i stabilizovaná videa za použití zmíněného zoomu (obdoba 125mm objektivu). Výhodou takového natáčení bez jakéhokoliv příslušenství je mimo jiné i nenápadnost, s jakou se lze ke snímanému objektu přiblížit.
Nemyslitelné bylo ještě nedávnou natáčení nebo fotografování mobilem za složitých světelných podmínek. Malé snímací čipy si většinou nedokázaly poradit s nedostatkem nebo naopak přemírou světla a výsledkem byly zašuměné, šedivé obrázky bez detailů nebo s rušivými digitalizačními artefakty. U špičkových mobilů je dnes vše jinak.
Přístroji nevadí ani téměř přímé protisvětlo a díky funkci HDR se ve výsledku dočkáte plných detailů v tmavých i přesvětlených záběrech. Kamera přitom dokáže plynule a bez viditelného blikání obrazu přecházet z jedné světelné scény do druhé.
Filmaři ze štábu Dary Rolins si také pochvalovali vyváženost a věrné zobrazení barev i v těch světelně nejkomplikovanějších scénách jak ve videu, tak na snímcích. Samozřejmostí kvalitních fotomobilů je pak spolehlivé fázové ostření (PDAF), které neselže ani při fotografování dynamických scén a pohybu obecně.
Slow motion jako v akčním filmu
Natočit skutečné slow-motion (zpomalené) video byl také ještě nedávno úkol pro specializované a drahé rychloběžné kamery. Dnes lze tyto efektní záběry natočit i mobilem. Mate 40 Pro dokonce zvládne zpomalený film i v režimu selfie kamerky a to až rychlostí 240fps. Zadní kamera umí dokonce až 128násobné zpomalení (v rozlišení 720p).
Existují pochopitelně i funkce, které profesionální filmaři při natáčení videoklipu nevyužijí. Nicméně, nejen amatéry oslní funkce typu AI Object Tracking, která, jak už název napovídá, dokáže plynule sledovat osobu v záběru bez toho, aniž by filmař byť jen pohnul samotným přístrojem. O vše se stará automatika a algoritmy umělé inteligence.
Stačí například dát mobil na stativ před pískoviště, systém sám zachytí hrající si dítě, zazoomuje jej, zaostří a sleduje po celou dobu jeho pohybu v rámci rozsahu širokoúhlého objektivu kamery.
Především Youtubery pak osloví funkce Dual video, při které se do jednoho záběru v reálném čase naráz míchají záběry ze zadní i přední kamery. Zvuk lze navíc kvalitně snímat přímo na mikrofon bezdrátových sluchátek FreeBuds Pro. I bez drahého příslušenství je tak dnes možné dosáhnout zcela profesionálních výsledků. Kdo by to byl ještě před pár lety řekl?
Napište váš názor