Máte za to, že lidé jsou všude stejní? Že je jedno, jestli žijí na vesnici, nebo ve velkoměstě? Anebo se podle vás nedají vesničané a zpovykaní Pražáci vůbec srovnávat? Porovnali jsme je za vás!
Je to věčný boj. Pražáci jim říkají vidláci, oni zase nemohou přijít na jméno obyvatelům hlavního města. Někdy je to jen nevinné špičkování, jindy se ale jedná o čirou nenávist. Je to ale nutné? Srovnali jsme pro vás obyvatele českého venkova i hlavního města, aby bylo jednou provždy jasno!
Pražáci
Když to trošku přeženeme, tak typický představitel “Pražáka” vstává podle obyvatel venkova pozdě, stravuje se výhradně v restauračních zařízení a vůbec neví, co je to manuální práce.
O víkendech si po opuštění postele v jedenáct hodin skočí na brunch, odpoledne do kina a večer si zajde s přáteli na drink, kde se často zdrží až do brzkých ranních hodin.
Pražáci všude platí kartou, nebo dnes spíš už mobilem, kafe pijí jen flat white nebo dvojité moccachino se sojovým mlékem a skořicovou posypkou a jedinou jejich fyzickou činností je občasná návštěva fitness centra, kde si neopomenou udělat dostatek selfie. Za nájem platí běžně i 30 tisíc korun, z práce chodí “s depkou” v osm večer a dovolenou potřebují alespoň dvakrát do roka, protože jinak “už to nedají”.
Na druhou stranu jsou Pražáci ambiciózní, nelelkují a žijí povětšinou aktivní životy. Cestování, pracovní projekty, ale i dobrovolnictví a snaha o udržitelnost dnes mladým lidem v metropoli nejsou rozhodně cizí. Jejich výhodou je více možností, které jim velké město poskytuje, a tak mají většinou větší kulturní přehled, častěji chodí do divadla či na koncerty. Na štíru jsou naopak někteří z nich v manuálních pracích, na opravy v bytě či domě si tak často musejí volat odborné firmy.
Existují také činnosti, které se dělají takzvaně “na Pražáka”. Nejčastěji to bývá parkování, kdy se auto zapíchne zkrátka tam, kde se to zrovna hodí, hlavně aby to nebylo do obchodu moc daleko. Co na tom, že vůz blokuje půlku chodníku nebo zhoršuje výhled v křižovatce. “Nepotáhnu se přece kilometr daleko jako vocas, nééé,” řekl by správný Pražák. Další z činností, která se dělá “na Pražáka” je třeba předbíhání ve frontě na lanovku nebo předjíždění v koloně jedoucích aut.
Plusy
- aktivní život
- kultura
- ambice
- zájem o všeobecné dění a veřejný prostor
Mínusy
- větší životní náklady a s tím spojená práce od nevidím do nevidím
- anonymita a izolace
- absence manuální práce
- špatná reputace mimo Prahu
Vesničané
To vesničané, to je jiná liga. Nad Pražáky povětšinou ohrnují nos, mají je za budižkničemy a často by jim nejraději jejich plechové miláčky s áčkem na značce objeli korunou (což také někdy udělají).
Obyvatelé vesnic narozdíl od Pražáků vstávají brzy, aby toho hodně stihli. Ve chvíli, kdy si Pražák otírá ospalky na kraji postele a nadává na “brzké” vstávání do zaměstnání, člověk z vesnice už má půlku práce za sebou.
Za práci se lidé z venkova opravdu nebojí vzít a je jedno, že je třeba fyzicky dosti namáhavá. Samo se to zkrátka neudělá a na živobytí se vydělat musí. Ostatně ani předkové to neměli jednoduché, spíše naopak. Na ty se na venkově nezapomíná, profese se často dědí z otce na syna a prarodiče také běžně bydlí se svými potomky v jednom domě či v jeho těsné blízkosti.
Obecně k sobě mají lidé na vesnici mnohem blíž. Scházejí se při různých společenských akcích jako jsou všemožné zábavy a plesy, o svátcích nebo i jen tak. Když někdo něco potřebuje, kamarádi, sousedi nebo členové rodiny mu přijdou vždycky pomoci. A je jedno jestli jde o stavbu plotu, kácení stromu nebo opravu auta. Tady všichni umí všechno a o pomoc si nemusíte říkat víckrát. Tihle lidé vás zkrátka ve štychu nenechají.
Milovaná i nenáviděná Praha: Co je na ní dobrého a co ne?
Na druhou stranu situace, kdy každý v obci zná každého, vyvolává často pocity závisti. Každý, kdo někdy bydlel na vesnici nebo na malém městě, to zcela jistě zná. Koupě nového auta nebo exotická dovolená se tu příliš nepromíjí a v hospodě vám tak zcela jistě umyjou p*del.
Když přijdete na pivo, tak jste samozřejmě ten největší kámoš, jakmile ale zmizíte z dohledu, už se zase spekuluje, jestli v práci kradete, nebo máte poměr s paní ředitelkou. Inu úspěch, ten se neodpouští.
Pražáci také často venkovanům vyčítají jejich omezený přehled a nezájem o veřejné dění. A je to asi víceméně pravda. Ono když se po náročné práci máte ještě po příchodu domů starat o barák, případně pomáháte někomu z vašich známých, nemáte na takové věci zkrátka čas. Ležet před zpravodajským kanálem nebo si pročítat program Národní galerie je v tu chvíli to poslední, co chcete.
Plusy
- pracovitost
- blízkost k přírodě
- sousedská výpomoc
- úcta k tradicím a rodině
Mínusy
- závist
- zájem jen o dění v bezprostředním okolí
- menší možnosti zábavy a sportovního vyžití
Závěr
Stejně jako všechno ostatní na světě, ani dělení na venkovany a Pražáky není černobílé. Každá z variant má celou řadu výhod i nevýhod a navíc každému sedí něco jiného. Ne každému vyhovuje ruch velkoměsta, ale i čerstvý vzduch přírody. Navíc lidi obecně nelze házet do jednoho pytle, hlupáky a omezence lze najít všude – jak ve městech, tak na vesnicích. V obou lokalitách také najdete fajn lidi, s kterými je radost trávit čas a kteří by se za vás rozkrájeli. Nejdůležitější tak je najít si to, co vyhovuje nám a nenechat se strhnout předsudky.
Safranek
2. 11. 2020 - 10:28jsem Pražák rodilý, ale velkou část života jsem žil na Moravě (Olomouc, Bruntál). Mám rád Moravu, ale jejich přitroublé vztahy k nám nepochopím. Naopak měli by pochopit oni .. všechno se vrací .. dlouhá léta jsem jezdil do českých hor .. po roce 90 ale kdo „nesmrděl“ markou a nemluvil cizí řečí, tak byl povl .. v současnosti bych tam nejel, i když škemrají, abychom je – chudinky – zachránili. Stejně tak moravští vinaři .. často jsme jezdili čundrem po Jižní Moravě .. pochopitelně končili někde ve sklípku .. pořád měli a mají blbé kecy na Pražáky … dnes bych si moravským vínem ani nezaléval WC. Stejně tak zemědělci pořád kecají, jak Pražáci nic nedělají a bez nich umřeme hlady .. nekoupil bych si vědomě nic českého .. z principu. Při povodních jsem pomáhal fyzicky i finančně Moravákům .. dnes bych se na ně ani nevykašlal. Přece je nebudu obtěžovat svoji pozorností, nebo dokonce přítomností. Nehledě k tomu, že jsem přesvědčený, že v případě, že bude potřebovat pomoc Praha, tak z toho budou mít Moraváci radost a budou nám komplikace přát. do Prahy dojíždí za prací 160 – 190 tisíc lidí .. svorně nadávají, jaká je Praha hrozná a Pražáci příšerní .. že bez nich bychom zahynuli … omyl .. bez Prahy a Práce, kterou zde mají zahynou vesnice okolo. A Praha nebude mít kolony aut, ve kterých sem dojíždějí. Lidi .. jsme taková prd..elka .. a jsme schopni si život komplikovat takovými kravinami a nepodloženými záštěmi. Jen kvůli tomu, že někdo někde bydlí je horší, nebo lepší??? Nebuďte zabedněnci .. vždyť politici, kteří o nás rozhodují (a kteří těm Moravákům tolik ničí život) jsou voleni ve všech krajích a Pražáci tím pádem musí být v menšině. Takže i ti politici ničí život Pražákům a není to naopak. Ale podle mého názoru se to nevymýtí. Lidi potřebují mít nějakého nepřítele, s někým neustále bojovat a Praha kontra zbytek republiky tu byl údajně vždycky.
Mzone
2. 11. 2020 - 11:22Děkujeme za názor, je vidět, že o tom víte své. Tyhle vztahy nebudou asi nikdy jednoduché.
Safranek
2. 11. 2020 - 12:08vážené Mzone … díky za reakci … líbil se mi váš článek a zároveň mě zlobí mizerné vztahy a zcela zbytečné nevraživosti. Jakékoliv vysvětlování zde je zbytečné .. tady hrají roli emoce dlouhými roky pěstované. Dlouhé roky jsem jezdil za holčinou k Uh. Hradišti .. myslím, že mě tam měli docela rádi a rozuměl jsem si s nimi … pokud jsem cítil nějaký odpor, tak to bylo od lidí, se kterými jsem tam nikdy nepotkal a nemluvil s nimi. Má to logiku??? Horší je, že odobné city rostou a jak jsem měl Moravu a Moraváky rád, tak je teď nesnáším. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se náhodou chtěli jako Slováci osamostatnit. Dnes mám Slovensko a Slováky rád .. řeší si tam svoje kraviny, mají svoje blbé politiky, mají svoje peníze, které si vydělávají a zároveň rozdělují. A myslím, že i oni k nám mají dnes lepší vztah, než za společného státu. Ale už bych se opakoval .. ten váš ZÁVĚR .. podepisuji