Sociální sítě už dávno neslouží jenom pro zábavu. Pokud je umíte chytře používat, můžete si díky nim najít své vysněné zaměstnání. Také ale mohou zhatit šanci na získání místa, jestliže si nedáte pozor, co vše o sobě skrze ně sdělujete.
Sociální sítě obsahují velké množství dat o svých uživatelích, poskytují cenné informace o jejich zálibách, aktivitách a názorech. Logicky se tedy nabízí jejich využití v HR oblasti, kdy při přijímání nových pracovníků prozradí o daném uchazeči personalistům více informací, než si uvědomujeme. Pokud tedy hledáte místo, využijte je ke svému prospěchu. Ale věnujte pozornost i tomu, aby Vás digitální stopa nezdiskreditovala. V čem Vás mohou sociální sítě zradit?
Nesoulad mezi životopisem a digitální stopou
Doba, kdy se přijímali zaměstnanci pouze na základě životopisu a motivačního dopisu, je za námi. I když ve finálním výběru firmy stále preferují osobní setkání s potenciálním zaměstnancem, technologie se mohou postarat o to, že se do finálního výběru vůbec nedostanete.
Nejjednodušší způsob, jak dnes o někom zjistit co nejvíce informací, je zadat si jeho jméno do vyhledávače. A většina personalistů to také udělá.
I když se dostanete přes první síto, kdy vás automatizovaný systém může vyřadit kvůli nesouladu požadavků na danou pozici a životopisem, nemáte ještě vyhráno. „V současné prolinkované době není složité prostým vyhledáváním zjistit, zda jsou pravdivé informace, které uvádíte o svém vzdělání, stážích v zahraničí, účasti a úloze v různých projektech, jazykových znalostech. Proto se opravdu nevyplatí uvádět v životopisu nepravdivé informace,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz a dodává: „Nezapomeňte také doplnit a upravit LindedIn profil, pokud jej máte. Měl by být v souladu s Vaším životopisem a v ideálním případě co nejlépe odpovídat profilu požadavků na pozici, o kterou se ucházíte.“
Nevhodné fotografie, extrémistické názory
Z průzkumu provedeného v ČR vyplynulo, že téměř polovina firem se před přijetím uchazečů o práci podívá na jejich profily na sociálních sítích. I když není cílem HR pracovníků pídit se po soukromí uchazečů o práci, informace, které o sobě zveřejňují na sociálních sítích, personalistům pomohou udělat si o nich představu ještě před pohovorem. A pokud to neudělá HR, téměř jistě si ho proklepnou potenciální kolegové. I ti mnohdy spolurozhodují o tom, kdo k nim přibude do týmu.
Co by neměli zjistit? Zdiskreditovat vás mohou nevhodné fotografie z divokých akcí s kamarády, drogové a alkoholové eskapády, podivné zájmy, ale i účast na extrémistických akcích nebo vyjadřování xenofobních názorů.
Pozor i na to, jak se prezentujete – pokud se nazýváte mistrem goučingu nebo králem prokrastinátorů, případně pod fotky z cyklotoulek dáváte popisky typu „teď mám zrovna home office“, asi vám nikdo neuvěří, že jste aktivní, výkonný a své práci dáváte maximum. Uškodit mohou i příspěvky, v nichž pomlouváte zaměstnavatele, třeba i bývalého, vyjadřujete se urážlivě o nadřízeném nebo kolegovi apod.
„Zametení internetových stop předtím, než hledáte zaměstnání, není jen záležitost odmazání několika citlivých příspěvků nebo fotografií. Leccos lze vyčíst i z toho, jaké příspěvky lajkujete. I když se rozhodnete pro tak radikální krok jako je zrušení účtu, většina provozovatelů si ponechá na jeho úplnou deaktivaci nějakou dobu, po kterou jsou informace dostupné. Jistotou je tak dobře nastavit pravidla pro ochranu soukromí už od počátku a vystavovat příspěvky s rozmyslem,“ říká Roman Kümmel z Počítačové školy GOPAS.
Nepřítomnost v kyberprostoru, ale i příliš časté příspěvky
Prolustrování uchazeče o práci kvůli informacím získaným ze sociálních sítí vyřadí až osminu uchazečů. Většinou jde o to, že se na ně „něco najde“ – nepravdivé nebo kompromitující údaje, nevhodné příspěvky. U některých profesí ale vadí, pokud jste na síti nedohledatelní.
„Zvláště u vyšších odborných a manažerských pozic se předpokládá, že se uchazeči budou zapojovat do oborových skupin, diskusních fór, budou v kontaktu s lidmi z oboru. Prostě budou budovat svou expertní pozici,“ říká Michal Novák.
Žádoucí ale není ani druhý extrém. Více než desetina odmítnutí uchazečů po prozkoumání profilů na sociálních sítích měla za příčinu příliš časté postován. Proč je zveřejňování příspěvků takovým problémem? Pokud to vypadá, jako byste strávili celý den na sociálních sítích, potencionální zaměstnavatel by mohl mít podezření, že neděláte nic jiného.
Napište váš názor