Odborníci se domnívají, že nárůst zubních zákroků může být zapříčiněn tzv. selfie.
V posledních pěti letech došlo k 30-ti % nárůstu počtu pacientů, kteří přicházejí do stomatologických ordinací s jediným přáním – narovnat zuby. Mnoho pacientů se totiž domnívá, že jejich přední zuby „trčí“. Ale je to pouze iluze, která se nám zdá při pořizování „selfíček“.
V rozhovoru pro The Times vysvětlil tuto problematiku zubní expert Tim Bradstock-Smith:
„Problémem selfie je, že obraz vidíme velice blízko a ten pak může být zkreslený. Zuby tak vypadají více vyčnívající, než ve skutečnosti jsou. Navíc vše ještě umocňuje světlo blesku.“ Smith navíc dodává: „Lidský úsměv je také většinou ústředním bodem obrazu nebo fotky, proto jsou lidé motivování, aby jejich úsměv a zuby vypadaly co nejlépe.“
V London Smile Clinic dokonce musí některé pacienty přesvědčovat, aby upustili od plánovaného zákroku z oblasti korektivní chirurgie. Zubař Bradstock-Smith se domnívá, že fotografie dodávají lidem pocit nejistoty z jejich úsměvu. Tvrdí však, že mírné zakřivení dvou předních zubů je zcela normální. „Když přijdou lidé osobně do ordinace, tak často jejich zuby vůbec nevypadají špatně.„
„Týdně přemlouváme dva až tři pacienty, aby se nepodrobovali nějakému zásadnímu zákroku. Často stačí jen drobný zákrok, který zuby vyrovná. Dokonce jim dáváme tipy, jak pořizovat lepší fotografie, aby se nemuseli strachovat o svůj úsměv.“
Tak co? Dáme selfie?
Napište váš názor