Menu

Co je nového?

Potřebujete psychologa? Teď už za ním nikam nemusíte!

Sdílení
Foto: Shutterstock

Psychologická a psychiatrická péče již v dnešní době naštěstí není tabu. Kromě chození k psychologovi či psychiatrovi máte dnes navíc možnost konzultací online. Tomu “napomohla” mimo jiné epidemie koronaviru, která nás zavřela na dlouhé měsíce doma a lidem s psychickými obtížemi značně ztížila možnosti jejich terapií.

reklama

Naštěstí netrvalo dlouho a začaly vznikat platformy, které pomáhají lidem, kteří potřebují podporu psychologa, i na dálku. Pro konzultaci s odborníkem tak dnes již nemusíte opustit pohodlí svého domova. Například platforma Tymosia má dnes k dispozici přes 50 terapeutů, ze kterých si každý může vybrat toho nejvhodnějšího.

„Myšlenka projektu online spojení terapeuta s klientem mě napadla již v prvním krizovém stavu, kdy jsem chtěl pomoci lidem najít člověka, se kterým by na sobě mohli dlouhodobě pracovat. Věřil jsem, že tím můžu lidem nejenom pomoci, ale možná i někomu zachránit život, což se nakonec ukázalo jako pravdivá představa,” říká zakladatel Tymosie Marek Fiala.

Cílem Tymosie je, aby terapie byla dostupná pro kohokoliv a kdykoliv a lidé mohli co nejdříve začít své starosti s někým sdílet a následně je řešit. A ideálně i vyřešit. Problémem u terapeutů totiž často bývají zaplněné kapacity a nezřídkakdy se stává, že se člověk dostane k terapeutovi třeba až za 3 měsíce. Díky platformám jako je Tymosia si ale můžete svého terapeuta objednat klidně již na zítřek.

reklama

Online terapie

Podle Marka Fialy jsou jejich klienti nejčastěji úplně normální lidé, kteří mají od vážných psychiatrických onemocnění a vyhledání psychiatrické pomoci daleko. Vždyť se stačí podívat kolem sebe a každý bohužel najdeme příklady, kdy “obyčejný pracovní stres” stál někoho zdraví nebo dokonce i život. Popovídat si s odborníkem je tak to nejmenší, co můžeme pro naše duševní zdraví udělat.


„Věřím, že náš projekt děláme poctivě a dobře, což dokládá nejenom to, že se k nám připojují známí terapeuti jako například MUDr. Kateřina Cajthamlová (můžete znát z například z pořadu “Jste to, co jíte”) nebo Jana Neuwerthová Šmýdová (videorozhovor na DVTV), ale i to, že každý den máme přes 10 nových objednávek. Možná důležitější metrika je ale ta, že se přes 80 % klientů vrací, což znamená, že u nás našli toho člověka, který jim opravdu může pomoci,” říká Marek Fiala a dodává, že v současnosti Tymosia pomáhá prostřednictvím online konzultací více než 100 lidem týdně.


Na stránkách Tymosie mohou lidé najít také velmi podrobné články o úzkostech, depresích, poruchách spánku, fóbiích, domácím násilí a podobně, které mohou klientům po terapii, nebo ještě před ní pomoci s tím, co se s nimi děje a jak s tím pracovat. Když totiž v psychiatrických nemocnicích zavedli, že pacientům 14 dní před jejich propuštěním zpět do “normálního” života popisují, jak funguje jejich nemoc, co se s jejich tělem děje a jak se v těchto situacích chovat (odborně se tento program nazývá „prelapse“), snížil se počet vracejících se do psychiatrických nemocnic z 80 % na 40 %.

reklama

V tuto chvíli se vedle psychoterapeutů na projektu podílí další dvě terapeutky, které se starají o obsah stránek, dva programátoři, tři lidé starající se o reklamu a dva grafici. „Všichni si za svoji práci berou víceméně symbolické částky anebo s námi spolupracují úplně zadarmo, protože stejně jako já věří, že tento projekt má smysl,” popisuje fungování platformy na závěr Marek Fiala.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru