Pandemie koronaviru ochromila v uplynulých měsících mnoho odvětví. Vedle cestovního ruchu a pohostinství výrazně zasáhla také pořadatele kulturních a společenských akcí, mimo jiné i konference. Mohou pořadatelé z této těžké situace vyjít nakonec jako vítězové?
Tuhle situaci nelze organizátorům v žádném případě závidět. Ti, kteří měli akce naplánované na jaro či léto, mají z velké části smůlu. Snadné to ale nemají ani ti, kteří chystají větší akce na podzim tohoto roku, protože kalendáře návštěvníků se rychle plní akcemi přesunutými z předchozích měsíců, a to i přes náčrty hrozby druhé vlny pandemie.
V takové atmosféře se chystá akce pro stovky či dokonce tisícovky lidí jen velmi těžko. Přesto se s tím řada z nich musí popasovat. Mezi takové akce „v ohrožení” patří také oblíbený pražský TEDx, který se v posledních letech konal pravidelně na začátku listopadu. To je sice ještě daleko, ale příprava takové akce trvá takřka celý rok. Jak si s tím poradit v čase, kdy není jasné zhola nic?
„V době, jež trvala týdny a kdy panovala absolutní nejistota snad ve všech směrech, nás podržela síla ducha týmu. Velkou výhodou byla pospolitost našeho týmu a víra, že se situace zklidní a my najdeme řešení, jak vám zprostředkovat šíření skvělých myšlenek, které je samou podstatou TEDx, i letos,” říká k celé situaci náčelník pražského TEDxu Jiří Vodička.
Přípravy se tak ani v době karantény zcela nezastavily, a to navzdory tomu, že nebylo jasné, zdali bude vůbec možné na podzim akci uskutečnit. Díky konferenčním hovorům ale nadále probíhaly pravidelné schůzky pořadatelského týmu a řešily se možné varianty.
„V současnosti zvažujeme několik možností, jak myšlenkám pomoci do světa. O různých variantách jsme diskutovali i s našimi řečníky. Možná vás napadá, že bychom mohli TEDxPrague uspořádat 100% online, což je směr, který se nabízí a jímž se vydává značné množství různých subjektů. Vězte, že jsme se na tento scénář zeptali našich řečníků, a velká část z našich účinkujících zdůraznila důležitost živé přítomnosti diváků při jejich přednesu. Dívat se jen do kamer namísto tváří lidí je pro ně těžko představitelná a vskutku nezajímavá varianta ochuzená o živou lidskou interakci,” vysvětluje Jiří Vodička, který stojí v čele TEDxPrague už čtyři roky.
Vše tedy směřuje k tomu, že na podzim TEDxPrague bude, i když nikdo zatím neví, jak přesně bude vypadat. Je možné, že bude omezen počet návštěvníků, možná bude nutné zajistit větší rozestupy mezi lidmi, důležité ale je, že bude. Zcela jistě to bude jiné než v minulých letech, ale to nemusí nutně znamenat, že to bude horší.
„Koronavirová epidemie zbořila přesvědčení o tom, že svět jede podle stále rostoucí křivky a nic se nemění. Viděli jsme, že najednou může být vše úplně jinak. A to může být velkou příležitostí ke změnám. Vždy, když se děje něco zlomového, vznikají nové věci,“ říká optimisticky Jiří Vodička.
Celá situace tak naučila tým dobrovolníků, kteří TEDxPrague chystají, spoustě nových věcí. V dnešní době je nutné se umět přizpůsobit, zůstat věrný misi a hledat možnosti, jak z celé „krize” vyjít silnější než dřív. O tom, jestli se to pražskému TEDxu podaří, se budeme moci přesvědčit na podzim. Tak držme palce!
TEDx je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou “myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů. TEDxPrague vznikl v roce 2009 inspirován TED a pod jeho licencí. Díky tomu je součástí celosvětového hnutí TEDx.
Napište váš názor