Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby se vám podařilo vylít hrnek kávy do klávesnice zánovního MacBooku, který vám zaměstnavatel svěřil teprve nedávno? Vaši nedbalost by téměř jistě nenechal bez povšimnutí; naopak by požadoval náhradu v souladu s platnou legislativou. Kolik vás může taková chyba stát – a dá se proti odpovědnosti za škodu nějak chránit?
Nedbalost versus úmysl
Na náhradu škody má zaměstnavatel pochopitelně právo, nicméně rozhodně ne absolutní – a už vůbec ne v plné výši.
V praxi rozhoduje několik aspektů: klíčová je především skutečnost, zda zaměstnanec škodu způsobil úmyslně, nebo z nedbalosti. Od toho se odvíjí výše náhrady. Škoda navíc musí vzniknout při plnění pracovních povinností nebo v přímé souvislosti a mezi její jejím vznikem a porušením pracovních povinností musí existovat příčinná souvislost. Jsou-li uvedené předpoklady splněny, pak má zaměstnavatel skutečně nárok na náhradu škody.
Pokud zaměstnanec způsobí škodu úmyslně (tzn., když kávu do notebooku vylijete schválně, protože vás šéf něčím pořádně naštval), nese za ni odpovědnost v plné výši. Jinými slovy – zaměstnavatel po něm může požadovat celou částku, a to včetně ušlého zisku.
Stejná pravidla platí také pro provinilce, kteří škodu způsobí v alkoholovém opojení či v pod vlivem jiné návykové látky.
K zaměstnancům „smolařům“ jsou zákony o něco mírnější. Škoda z nedbalosti vás vyjde na 4,5násobek hrubé mzdy. V případě některých zničených věcí to může přesto znamenat, že je zaplatíte do poslední koruny.
Pojištění moc nestojí, ale i tak chrání dostatečně
Nechcete riskovat, že nedopatřením způsobíte škodu, která vás vyjde na pořádný „ranec“? Jednoduchá rada zní: sjednejte si pojištění odpovědnosti zaměstnance a buďte v klidu. Pojistné vychází na několik set až tisíc korun ročně (dle rozsahu krytí), což je, oproti případné náhradě škody, zanedbatelná částka. Atraktivní podmínky a výhodné ceny nabízí například ERGO pojišťovna.
Napište váš názor