Menu

Co je nového?

Vyrážíte na dovolenou autem? Přinášíme 10 tipů pro pohodovou jízdu

Sdílení
Foto: Unsplash, Shutterstock, Pexels

Statisíce Čechů vyráží každý rok autem na dovolenou do zahraničí a jinak tomu není ani letos. Pokud se i vy chystáte podniknout cestu dlouhou i několik set kilometrů, měli byste se na ni náležitě připravit. Usednout za volant a vyrazit, to zní lákavě a dobrodružně, ale nesmíte zapomenout na značná rizika. Chcete dlouhou cestu zvládnout bez rozpaků a v pohodě? Máme pro vás 10 tipů, se kterými dovolenou autem zvládnete hravě.

reklama

1) Zkontrolujte technický stav auta

Kontrola technického stavu automobilu patří mezi nejdůležitější body na seznamu úkolů, které je třeba před cestou splnit. Pokud jste s autem už delší dobu nebyli v autoservisu, máte k tomu skvělou příležitost. Zkušený technik často odhalí i skryté vady, o nichž nemáte ani tušení a které by vás mohly po cestě překvapit. Pokud technické prohlídky absolvujete pravidelně, můžete si základní náležitosti zkontrolovat sami.

Rozhodně nesmí na palubní desce svítit žádné výstražné indikátory, hladina kapalin musí být dostatečná a hloubka dezénu pneumatik vyhovující.

Právě na kontrolu pneumatik se často zapomíná, přestože jízda na ojetých pneumatikách představuje závažné bezpečnostní riziko. Pokud zjistíte, že mají pneumatiky to nejlepší už za sebou, podívejte se na nezávislé testy pneumatik a pořiďte si nové.

reklama

2) Seznamte se s dopravními předpisy dané země

Jiný kraj, jiný mrav. Platí to i v oblasti dopravních předpisů, které se mohou v jednotlivých zemích lišit, a to i v rámci Evropské unie. Například ve Švýcarsku nebo Španělsku musí řidiči, kteří mají předepsané nošení dioptrických brýlí, kromě používaných brýlí vozit i jedny náhradní.

V Itálii platí zákaz sexu ve vozidle, při porušení pak můžete strávit až tři roky ve vězení.

Rozdílných pravidel je spousta a v různých státech se liší. Před cestou si také zjistěte, co patří do povinné výbavy. V některých zemích budete potřebovat i větší počet výstražných vest.


3) Připravte si důležité doklady a pojistěte se

Při cestování mějte vždy důležité doklady po ruce a nepouštějte je z očí. Připravte si občanský průkaz, případně cestovní pas, dále techničák, doklad o povinném ručení, evropský formulář záznamu o dopravní nehodě a potvrzení dalších zřízených pojištění. Při delších cestách vám může pojištění s vyšší mírou krytí zachránit krk, a tak na něm nešetřete. Připojistit můžete sebe i své auto. Volte pojistné produkty s kvalitní asistenční službou, která vyřeší problém v případě nehody nebo technické závady.

reklama

4) Počítejte s rizikem defektu

I když si to mnozí řidiči nepřipouští, riziko defektu není zrovna zanedbatelné. Pokud nebudete mít nejšťastnější den, můžete píchnout i při krátkých pojížďkách po okolí. Samozřejmě s sebou můžete stále vozit náhradní rezervu a při defektu zabojovat a vyměnit pneu svépomocí, existuje však i pohodlnější řešení.


Vyrazit autem na dovolenou nese i riziko defektu

Pořiďte si opravnou sadu Slime, která se vám vejde pod sedadlo a nezabere žádné místo v kufru. Při defektu stačí pneumatiku napustit těsnicí hmotou a dofouknout ji přiloženým kompresorem. Pak můžete bezpečně dorazit do cíle, v případě delší cesty pak do nejbližšího servisu.


5) Dostatek tekutin a jídla vám přijde vhod

Bez jídla a pití se na dovolenou autem nepouštějte. Počítejte s možností, že budete stát i několik hodin v koloně. Dejte přednost čisté vodě nebo neslazenému čaji a nachystejte si spíše lehčí pokrmy, po kterých vám nebude těžko.


6) Dejte si záležet na uskladnění zavazadel

Balení zavazadel nenechávejte na poslední chvíli a předem si promyslete, v jakém pořadí je do auta naložíte. Kufry, které budete potřebovat až v destinaci, můžete nechat vespod kufru. Naopak po hygienických pomůckách, potravinách nebo náhradním oblečení možná budete chtít sáhnout i na některé ze zastávek. Proto si je nechte na dosah, abyste nemuseli kufr kompletně přeskládat.

reklama

7) Cestujete s dětmi? Vymyslete jim zábavu

Zatímco řidiči mají o zábavu postaráno, jinak je tomu u dalších spolucestujících. Pokud se chystáte na dovolenou autem s dětmi, připravte jim zábavu. Kromě tabletu či mobilního telefonu vaše děti zabaví staré dobré hračky nebo třeba dětské písničky, hádanky či slovní hry.


8) Cestování s domácími mazlíčky má svá pravidla

Pokud se na dovolenou do zahraničí chystáte i s domácím mazlíčkem, pečlivě si prostudujte pravidla, která musíte dodržet. Při cestách po zemích Evropské unie musí být zvíře očipováno. Také musí mít pas vystavený schváleným veterinářem a potvrzení o očkování proti vzteklině.

reklama

Autem na dovolenou klidně i se psem

9) Chraňte sebe i auto před sluncem

Můžete se ohánět sebelepší klimatizací vašeho vozu, která vám zajistí příjemnou teplotu v autě, nicméně ostrým slunečním paprskům se při letní (ale i zimní) dovolené zkrátka nevyhnete. Před sluncem chraňte sebe i své auto, způsobů je spousta.

Naprostým základem jsou kvalitní sluneční brýle s UV a polarizačními filtry, které ochrání váš zrak a minimalizují množství odlesků. Spolujezdci pak ocení stínítka, případně zatmavovací fólie na bočních sklech, přes které projde mnohem méně slunečních paprsků.

10) Před cestou se pořádně vyspěte

Nesedejte do auta unavení a vyčerpaní. Než vyrazíte na dovolenou autem, pořádně se vyspěte, i kdybyste si kvůli tomu měli vzít půlden dovolené navíc. Během cesty dělejte pravidelné přestávky a nikdy nepřekračujte hranice svých možností. Vaše cesta tak bude bezpečná a pohodová a právě o to při dovolené autem vlastně jde.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru