Menu

Co je nového?

Kina opět ovládne němčina! Das Filmfest startuje příští týden

Sdílení
Foto: Oficiální zdroj

3 země, 4 města, 7 kin, 8 programových sekcí, 20 hostů, 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Přesně za týden odstartuje v Praze, Plzni, Jihlavě a Brně festival Das Filmfest a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie.

reklama

Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.


Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf? (Der Vorname). Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory.

reklama

Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných.

Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival Das Filmfest nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.


14. ročník festivalu německy mluvených filmů nabídne v letošním roce osm programových sekcí. V rámci Das Filmfest Special festival uvede například divácký hit Love Machine, film o tom, jaké to je, když se vám pomalu hroutí život Půda pod nohama (Der Boden unter den Füßen), postmoderní komedii Melancholická dívka (Das melancholische Mädchen) nebo herecky bravurní roadmovie 25km/h.


Za pozornost stojí také silně mrazivý thriller Běžec (Der Läufer), Stříbrným medvědem z Berlinale oceněný film Byl jsem doma, ale… (Ich war zuhause, aber) nebo cenami ověnčený debut Nevrland. Chybět nebude ani nejnovější snímek Fatiha Akina U Zlaté rukavice (Der Goldene Handschuh).

reklama

Nekompromisní Nabarvené ptáče Václava Marhoula poletí do Los Angeles bojovat o nominaci na Oscara


Sekce Rebellion & Revolte představí německého oscarového kandidáta Narušitel systému (Systemsprenger), rakouský emotivní snímek o tom, co je v životě důležité L’Animale či drsný film o šikaně a o síle sociálních médií Plavání (Schwimmen).


O tom, jestli my vlastníme věci nebo ony vlastní nás, vypráví romantická komedie Bez věcí nad věcí (100 Dinge) a na ruská klišé tentokrát ovšem vyprávěná z pohledu samotných Rusů se zaměřil satirický snímek z prostředí vídeňské smetánky Kaviár.

Co se stane, když při hledání pomocné síly do domácnosti napíšete do inzerátu, že hledáte „otroka“, ukáže vynikající německá satira Panská léta (Herrliche Zeiten).

Romeo a Julie na vídeňském předměstí – i tak by se dal v jednoduchosti popsat snímek Rozbi moje srdce (Zerschlag mein Herz).


Milovníci dokumentů se mohou těšit mimo jiné na tabu prolamující dokument Vagína (#Female pleasure), snímek o vztahu mezi lidmi a zvířaty Zvířata a jiní lidé (Tiere und andere Menschen) nebo hudební dokumenty Protože žiješ jen jednou – Die Toten Hosen (Weil du nur einmal lebst – Die Toten Hosen auf Tour) a Berlin Bouncer. Pozornosti by neměl uniknout dokument Tuzemsko (Inland), který sleduje tři fanoušky pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) před a po volbách do rakouského parlamentu. Nabízí intimní pohled do jejich problémů, obav a smýšlení a vytváří tak obraz společnosti, která se nachází na křižovatce.

reklama


Do dob minulého režimu zavede diváky v sekci Tenkrát na východě (Ee war einmal im Osten) například vynikající animovaný snímek v česko-německé koprodukci Fany a pes (Fritzi: Eine Wendewundergeschichte), příběh o nenápadném osobním hrdinství Tichá revoluce (Das schweigende Klassenzimmer) či napínavý film Balón (Ballon) o odvážném pokusu o útěk na Západ s pomocí horkovzdušného balónu.

V popředí oscarového dramatu Životy těch druhých (Das Leben der Anderen) zasazeného do doby bývalé NDR stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína. Za pozornost stojí také snímek Coming Out.

Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvícím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce Retrospektive: Bruno Ganz.

reklama

10 filmových děl, která změní váš názor na kinematografii


Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z Divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce Kult Karl May uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru. Hned několik bloků krátkých filmů Shorts ukáže, že dobrý film nemusí mít nutně 90 minut.



14. ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 16. do 25. října v Praze, Plzni, Jihlavě a Brně. Podrobný program, informace o hostech i o jednotlivých snímcích naleznete na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.


Nejlepší filmy roku 2018: Hollywood na scestí, nejzajímavější film neměl jít vůbec do kin!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru