Menu

Co je nového?

Berete si rádi kávu s sebou? Zajímavosti o „take away“ z historie i současnosti

Sdílení
Foto: Shutterstock

Podzim patří kávě, první říjnový den se ostatně slavil i Mezinárodní den kávy. Možná jste nevěděli, že je to nejspíš nejoblíbenější svátek roku, důvod je přitom zcela prozaický. Káva je tím vůbec nejpopulárnějším nápo-jem na světě, každý den se jí vypije neuvěřitelné dvě miliardy šálků. A protože spěcháme čím dál víc, přibývá také počet hrnků horkého černého zlata, které nás doprovázejí na cestách. Užijte si podzim s šálkem té vaší nejoblíbenější a také s kupou zajímavostí z historie i současnosti nápojů i pokrmů s sebou, o kterých jste nejspíš nevěděli.

reklama

Miliony šálků ročně

Celkem 6 097 396 kusů. Tolik šálků kávy se loni vypilo jenom u Mekáče. Zdá se vám to jako obrovské číslo? Potom se sluší říci, že prodeje kávy negativně ovlivnila pandemická opatření. O rok dříve se jich vypilo víc než 9 milionů. Velkou část z nich si čeští milovníci kávy objednali v McCafé a hned šest z deseti šálků si vzali s sebou. Což je další trend, který ovlivnila pandemie. Podle nedávno zveřejněného průzkumu si jídlo a pití s sebou bere nebo objednává zhruba 63 % Čechů. A i když se možná na první pohled zdá, že jde o novodobý trend, ve skutečnosti tomu tak rozhodně není.


Od antiky až po Průmyslovou revoluci

První pouliční povozy, kde jste si mohli objednat pokrmy a nápoje s sebou, jste mohli najít už v antickém Řecku a Římě. A první rychlá občerstvení, tak zvaná termopolia, byla hojně využívána v Pompejích.

reklama

Aztékové ve stáncích prodávali balíčky listového těsta s náplní tamale, ve Francii frčelo hlavně víno, sýry a sušené maso. Stánky byly populární i v Číně v 11. století, kde si tamní obyvatelé chůzi zpříjemňovali sladkými zákusky.

Za rozmachem pouličního občerstvení ale stojí také Průmyslová revoluce a dělníci. Ti při tvrdé práci hledali rychlou, chutnou a nutričně vydatnou alternativu ke klasickým pokrmům. Právě tehdy světlo světa spatřilo fish & chips i první hamburger.


Na začátku byla voda

A jak je to s dějinami kávy s sebou? Tady budeme muset začít trochu zeširoka, a to u obyčejné vody. Dnes se zdá skoro neuvěřitelné, že tomu není tak dávno, co pití vody rozhodně nebylo samozřejmostí. Ještě v druhé polovině 19. století lidé jako primární zdroj tekutin popíjeli hlavně pivo, víno nebo kořalku. Jenže pak se objevil Lawrence Luellen, bostonský vynálezce a právník, ale také propagátor střídmého způsobu života a abstinence. Díky němu po Spojených státech začaly růst fontánky s vodou, které byly vybaveny i kelímky ať už ze dřeva nebo kovu, z nichž poté pilo celé město. Ale jen do chvíle, než na svět zaútočila Španělská chřipka se zhruba 50-100 miliony oběťmi. Právě tehdy si lidé začali uvědomovat riziko virů a se sdílením hrníčků i dalších věcí byl konec. Následující roky se tak roztrhl pytel s vynálezem jednoho papírového kelímku za druhým. V 50. letech minulého století přibylo víčko stejně jako plastové kelímky. A první kávu s sebou jste si mohli objednat v roce 1964 v americkém řetězci večerek 7- Eleven.


Káva s sebou

1997: Rok, kdy se zrodil termohrnek

Velký průlom nastal v 90. letech minulého století, kdy už začalo být jasné, že je plastu a jednorázových obalů na planetě opravdu dost. V roce 1994 tak vznikl první znovupoužitelný hrneček, který byl tři roky nato povýšen na cestovní termohrnek. A zbytek už je historie. Podstatné je, že se udržitelných cestovních hrnků prodává čím dál víc a že jde o jednoduchý způsob, jak aspoň trochu snížit svoji uhlíkovou stopu.

reklama

Revoluční Arizona s Melbourne

V minulém století se také začala psát historie jídla s sebou v McDonald’s. Jako za mnoha úspěchy největší sítě restaurací světa, i za prvním okénkem drive trough stál úspěšný podnikatel s českými kořeny Ray Kroc. Svůj nápad na pohodlné objednání i vyzvednutí jídla přímo v autě zrealizoval v jedné restauraci v Arizoně v roce 1975. A jak je to s McCafé? To vůbec první bylo představeno v roce 1993 v australském Melbourne.


Komentáře (1)

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru