Menu

Co je nového?

Hudební nástroje pro všechny děti – povinně!

Sdílení
Foto: Pexels

To, že hudba by měla být v dětském světě nezastupitelná, to je známá věc. Pomáhá s jejich vývojem v oblasti emoční inteligence, řeči, paměti a kreativity. Může se také stát stěžejním bodem jejich života. To ale nezjistíte, dokud jim ve správnou chvíli nedáte do ruky dřevěné paličky!

reklama

Kdy s hudbou u dětí začít?

Pokud jste někdy viděli zpívat budoucí maminku děťátku v břiše pak vězte, že začala v pravý čas. Je totiž známým faktem, že děti v děloze velmi dobře vnímají melodii, tón i zabarvení hlasu toho, kdo jim zpívá. A pokud jsou to maminka nebo tatínek, zároveň tak v miminku vyvolávají pocit bezpečí a pomáhají jeho mozku fixovat tyto vjemy. Když se pak miminko narodí a jako novorozenec slyší známé zvuky a melodie písniček v zatím neznámém světě, vede to k jeho uklidnění a vyvolání již známého pocitu bezpečí. Děti jsou méně plačtivé a lépe spinkají. A pokud svůj zpěv dokážete doprovodit na nějaký hudební nástroj, je to ještě lepší!


Škatulata, batolata, hrajte!

V mladším batolecím věku se u dětí začíná nejvíc rozvíjet řečové centrum v mozku. K jeho rozvoji samozřejmě skvěle pomáhají různé zvukomalebné říkanky, básničky a písničky. Děti je rády opakují, tleskají do rytmu nebo tancují. To vše  jim v řeči velmi výrazně pomáhá – spojují tak motorická cvičení s řečí, učí se rytmu.

reklama

Nebojte se dát svým dětem v tomto období různé dětské hudební nástroje. Začínat můžete například s trianglem, xylofonem nebo tamburínou. Pro děti jsou velice zajímavé tím, že vydávají velmi výrazné zvuky a k jejich využití nepotřebují žádnou zvláštní dovednost. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste viděli svého potomka mlátit do předmětů vařečkou. Nehledal náhodou rytmus?

Dítě muzikant

Kdo nepíská není předškolák

V předškolním věku se v dětech vztah k hudbě a hudebním nástrojům často láme. Začíná být vidět a znát, kdo má skutečný hudební sluch a hudbu cítí jinak a pro koho se stane poslechovou záležitostí. Hudební nástroj, se kterým se předškoláci setkávají nejčastěji, je jednoznačně zobcová flétna. Její obliba tkví v jednoduchosti a také v tom, že u dětí podporuje vztah k hudbě. Je doporučována jako nástroj, který děti učí správně dýchat. Pomáhá s posilováním horních cest dýchacích, což se v tomto věku a školkovém kolektivu nesmírně hodí!


Když jsem já šel do li-, do li-, do lidušky…

Lidová škola umění se jistě pro mnoho dětí (těch nadanějších) stala malou svatyní jejich největšího zájmu. Vždyť kolik možností nabízí! Od zobcové flétničky se mohou děti posunout k příčné flétně, klarinetu nebo třeba saxofonu. Hůř se pak vysvětluje sousedům v paneláku pořízení kvalitní bicí soustavy. Mohou se věnovat zpěvu a navíc dostanou základy hudební nauky – teorie, která je provede světem hudebních velikánů a not. A pokud mají talent a podporující rodiče, prakticky jim nestojí nic v cestě. Třeba v cestě za profesionální mixážní pult!


reklama

Komentáře (2)

  • Estráda

    31. 1. 2022 - 1:56

    Přesně tak. Podle mě by se děti měly učit hrát na housle třeba už v šesti letech. Lidi to hrozně moc chytne a nebudou potom chtít dělat nic jiného. Lidé se musí rozvíjet, to je jasné. Jak často trávíte čas třeba se svými dětmi vy? To mě teda fakt zajímá.

    Odpovědět
  • Eliška

    1. 3. 2023 - 9:33

    Slyšela jsem dokonce o dítěti, které ani nepotřebovalo dětské zábrany, a přesto se dokázalo velmi opatrně chovat. Byl to jeden z nejznámějších hudebních producentů všech dob. Abyste dnes také něco produktivního udělali, měli byste si urychleně najít něco na internetu podle zmíněných tajných indicií

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru