Německo od 1. dubna částečně zlegalizovalo konzumaci konopí pro rekreační účely. S tím, že lidé mohou mít doma až 50 gramů této měkké drogy a pěstovat pro svou potřebu nejvýše tři rostliny. V Česku je nyní, stejně jako v Německu, legální užívání konopí pro léčebné účely. Předepisovat ho mohou vybraní lékaři například pacientům s chronickými bolestmi, roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS.
Pěstování konopí pro vlastní potřebu je přestupkem nebo trestným činem v závislosti na množství pěstovaných rostlin. Trestným činem je pěstování více než pěti rostlin, přechovávání víc než deseti gramů sušiny, výroba a jiné nakládání s omamnými látkami.
Národní ekonomická rada vlády doporučuje zavést v Česku legální regulovaný trh opakovaně už delší dobu. Podle ní extrémně represivní přístup k drogám zatěžuje rozpočet a neprojevuje se v omezení spotřeby či zmírnění škod.
Legalizací získá stát maximální kontrolu nad trhem Dlouhodobě za legalizaci bojuje i konopný aktivista a zakladatel Konopných lékáren Jiří Stabla. „Stačí se podívat jak to funguje v některých zemích v zahraničí, kde byla legalizace zavedena. Například v USA si můžete koupit konopí v obchodech s cannabisem na občanský průkaz. Stát tak má přehled kdo je pěstitel, prodejce a konzument. Navíc z prodeje se odvádí spotřební daň. Mnoho pěstitelů se už řadu let připravuje na legalizaci,“ dodává Jiří Stabla.
Hlavní přínos pro pacienty
Hlavní přínos legalizace by pocítili zejména lidé, kteří využívají konopné produkty při léčbě zdravotních potíží. Mohli by si vypěstovat konkrétní druh, zvolit kvalitní odrůdu konopí (zdroj: Velká kniha o léčbě konopí pro 21. století, str. 287, autor: Uwe Blesching), která svým složením pomáhá s konkrétním zdravotním problémem. Nebo rovnou koupit u certifikovaného prodejce či v lékárně.
„Při legalizaci je lepší varianta, když si uživatel bude moci koupit odborně vypěstované a zanalyzované konopí a bude mít jistotu, že mu (pokud se nepředávkuje) neuškodí. To je na diskuzi, neboť ne každý bude mít z konopí pozitivní zážitek,“ říká doc. Lumír Hanuš, jeden z nejslavnějších badatelů v oblasti konopí na světě, kterému se v roce 1992 podařilo izolovat v lidském mozku první endokanabinoid.
„Aby se kvalitní konopí dostalo k pacientům bude potřeba, aby jej mohli předepisovat i praktičtí lékaři,“ říká Jiří Stabla.
Aktuální stav
V současné době se chystá vládní návrh zákona o regulaci konopí. Ta obsahuje regulovaný trh, v první verzi zákona jsou pravidla pro samo pěstování a vznik konopných klubů. Podle zahraničích zkušeností se výrazně černý trh zmenší, protože se část klientely přesune k legálním zdrojům.
Leave a reply