Menu

Co je nového?

Zbraně z westernů: Tímhle se stříleli indiáni – část II.

Shares
Text: Jan Hauer, Foto: Pinterest, Wikipedia Commons/Mike Cumpston, Matthew Trump

Před časem jsme vám ukázali první várku zbraní z westernů, teď je tu pokračovaní! Takže se pohodlně usaďte a hurá na Divoký západ!

reklama

Polední slunce zaplavuje hlavní ulici zapadlého městečka kdesi na Západě. Ze saloonu se vypotácí trojice tuctových banditů s koženými pouzdry proklatě nízko u boku. Odplivnou si hnědou tabákovou slinu a jejich zrak padne na šerifa stojícího opodál. Ruce sjedou k revolverům, tři výstřely v rychlém sledu a… jak to dopadne, už víme všichni.

Palné zbraně a jejich použití k westernovému žánru neodmyslitelně patří, podobně jako proradní indiáni nebo Clint Eastwood.

Na následujících řádcích najdete některé z nejslavnějších nebo nejzajímavějších zbraní, kterými se oháněly celé generace šerifů, banditů, kovbojů a dalších hrdinů vyskytujících se na Divokém západě.

reklama

Colt Single Action Army

Nejslavnější zbraň období Divokého západu a patrně také nejznámější revolver vůbec. Původně vznikl pro potřeby americké armády a používal náboj .45 Long Colt. Postupem času se rozšířil i mezi civilními uživateli a společnost Colt ho začala s různými délkami hlavně nabízet i pro další typy munice. Na jeho bázi poté vznikly další modely.


Z hlediska konstrukce není SAA nijak výjimečnou zbraní. Jedná se o klasický, technicky nepříliš zajímavý revolver bez možnosti vyklopení válce. Vystřelené náboje se tak musejí z válce vytahovat pomocí kovového vytahovače pod hlavní.

Jeho neuvěřitelný úspěch je dán nevšední odolností, spolehlivostí a také střeleckými vlastnostmi. Trénovaný člověk dokáže s touto zbraní dokázat – především v rychlosti palby – takřka neuvěřitelné věci.

Produkce revolveru, s výjimkou období kolem druhé světové války, pokračuje ve společnosti Colt dodnes, nemluvě o tom, že stejný systém používají i další typy od jiných výrobců. Vzhledem k velké oblibě tzv. westernové střelby je Colt SAA stále živým a vyhledávaným typem a pro mnoho lidí představuje skutečný symbol zbraní používaných na Divokém západě. Je také bezkonkurenčně nejčastěji používaným typem ve filmových westernech.

reklama

Colt Revolver Rifle

Colt Revolver Rifle představuje pokus zvýšit rychlost palby pušek (v té době stále jednoranových) pomocí osvědčeného mechanismu používaného u revolverů, tedy umístněním nábojů v otočném válci.

Ve své podstatě jde vlastně o revolver s dlouhou hlavní a pažbou. Myšlenka to rozhodně nebyla špatná, rychlost palby se tímto způsobem skutečně zvýšila, nicméně zbraň měla i určité nevýhody, především co se týče přesnosti střelby.

U revolverů totiž velká část tlakových plynů uniká v prostoru, kde se válec s náboji dotýká hlavně. Kvůli tomu puška zaostávala za tehdy používanými typy s perkusním zámkem a ve výzbroji armády se ve větší míře neobjevila. Některé jednotky ji přesto používaly během americké občanské války a bezpochyby se dobře hodila pro různé přepadové a diverzní akce, kdy hrála rychlost palby větší roli než přesnost.


Zbraně z westernů – Tímhle se stříleli indiáni!


Puška se vyráběla v různých rážích, známé jsou exempláře .36, .44 a .56. Kromě armády se tyto zbraně objevovaly i mezi civilními uživateli a ve slavné éře Divokého západu je používali např. zaměstnanci Pony Expressu. Dostaly se také do několika slavných westernových filmů, kde jejich rychlá střelba bez nutnosti nabít vypadá velmi efektně.


Gatling

Ve westernech se nevyskytují pouze ruční palné zbraně, ale i zástupci těžší kategorie. Patrně nejslavnější (a divácky také nejatraktivnější) je bezesporu mechanický kulomet systému Gatling. Jedná se o jednu z prvních úspěšných zbraní své kategorie, která se od svého zavedení v 60. letech 19. století používala až do nástupu moderních typů začátkem století dvacátého, přičemž si úspěšně prošla celou řadou různých lokálních konfliktů.

reklama

Kulomet samotný fungoval na základě kliky. Jiným slovy, vybraný ubožák seděl za ním, otáčel klikou, čímž se otáčel i svazek hlavní (jejich počet závisel na konkrétním modelu). Náboje byly umístěny ve shora nasazovaném zásobníku a samospádem padaly dolů.

Zbraň měla na svou dobu nepřekonatelnou palebnou sílu a výborně se hodila k pacifikaci domorodého obyvatelstva, které mělo takřka ve všech bitvách početní převahu. Systém Gatling dokázal nepřátelskou přesilu spolehlivě eliminovat, nicméně ani on nebyl úplně bezchybný. Kadence totiž závisela na fyzických schopnostech střelce a s přibývající únavou se postupně snižovala. Naopak snaha otáčet klikou co nejrychleji mohla vést k tomu, že se zbraň zasekla.


Nejen pušky a kulomety! Tohle jsou pistole 2. světové války


Ve westernech se tyto kulomety objevují poměrně často coby zbraň vojáků či bohatých společností. A díky tomuto svému charakteristickému vzhledu a stejně charakteristickým pohybům střelce se těší značné oblibě filmových diváků. Jistá americká firma dokonce vyšla fanouškům této pozoruhodné zbraně vstříc a začala vyrábět zmenšenou funkční maketu na malorážové náboje, jež je vhodná zejména pro ty, které už nebaví pořád zvedat činky, ale přesto si jiným způsobem chtějí zlepšit svou fyzičku.

reklama

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru