Menu

Co je nového?

Zbraně z westernů – Tímhle se stříleli indiáni!

Shares
Zdroj: Google

Polední slunce zaplavuje hlavní ulici zapadlého městečka kdesi na Západě. Ze saloonu se vypotácí trojice tuctových banditů s koženými pouzdry proklatě nízko u boku. Odplivnou si hnědou tabákovou slinu a jejich zrak padne na šerifa stojícího opodál. Ruce sjedou k revolverům, tři výstřely v rychlém sledu a… jak to dopadne, už víme všichni. Palné zbraně a jejich použití k westernovému žánru neodmyslitelně patří, podobně jako proradní indiáni nebo Clint Eastwood. Na následujících řádcích najdete některé z nejslavnějších nebo nejzajímavějších zbraní, kterými se oháněly celé generace šerifů, banditů, kovbojů a dalších hrdinů vyskytujících se na Divokém západě.

reklama

Colt 1851 Navy

Mezi řadou perkusních revolverů na černý střelný prach, které představovaly první spolehlivé krátké zbraně schopné vystřelit více ran po sobě, se asi největší popularitě těší model Navy od proslulé společnosti Colt, která se svými revolvery vstoupila na trh už v roce 1836. Revolver 1851 byl považován za velmi dobrou a spolehlivou zbraň, používanou především v americké armádě. Navzdory názvu však spíše u pozemního vojska než u námořnictva. Jako ostatní perkusní revolvery neměl výklopný válec, takže pokud chtěl střelec svou zbraň nabít, musel celý válec uvolnit, vyndat a následně postupně naplnit jednotlivé komory. Systém tedy poněkud pracný, ovšem v době, kdy nic jiného neexistovalo, to nemohlo být považováno za nějaký velký nedostatek. Oblíbený Colt Navy se vyráběl až do roku 1873, kdy výrobce přešel na novou zbraň, a to slavný Colt SAA, jenž už používal jednotné střelivo. Tím skončila i služba tohoto modelu v armádě; u civilních uživatelů se ovšem používal ještě dlouhá léta, navíc se začaly objevovat i jeho konverze na jednotné náboje. Mezi jeho majitele patřila celá řada slavných osobností Divokého západu. Zahrál si také v mnoha úspěšných westernech, mezi něž náleží i film Hodný, zlý a ošklivý, považovaný mnoha lidmi za nejlepší western všech dob.

reklama

Winchester Lever-Action Rifle

Pušky se spodní nabíjecí pákou patří – vedle šestiranných revolverů – mezi klasické atributy westernových hrdinů. Společnost Winchester vyráběla postupně několik různých modelů a svému systému zůstala věrná dodnes. Přední místo mezi jejími výrobky patří zbrani Winchester 1873, která si získala výstižnou přezdívku „Zbraň, která dobyla Západ“. Původně byla nabízena americké armádě, ale vojáci o ní zájem neprojevili. Pro jejich potřeby neměla dostatečně výkonnou munici co se dostřelu a síly týká. Společnost Winchester ovšem nesložila po tomto dočasném neúspěchu ruce do klína, nabídla svůj výrobek na civilním trhu a následně sklidila víc, než její zástupci očekávali ve svých nejtajnějších snech. Zbraň si získala obrovskou popularitu, danou zejména vysokou rychlostí palby a také skutečností, že puška pojala patnáct nábojů, což byl na tehdejší dobu počet skutečně nevídaný. Ve westernech se kromě popsaného modelu 1873 objevují i další typy (samozřejmě především od firmy Winchester, ale setkat se můžeme také s méně známými výrobky společnost Marlin), mnohdy vyráběné desítky let poté, co se má odehrávat děj toho kterého filmu. Herecké hvězdy jako John Wayne často měly ve svých filmech pušky upravené, s velkým „okem“ na nabíjecí páce. To umožňovalo ještě rychlejší, dnešní terminologií řečeno „více cool“, střelbu.

S&W Schofield

reklama

Tento elegantně vyhlížející a snadno rozeznatelný jednočinný revolver pochází z dílny největšího konkurenta firmy Colt – neméně slavné společnosti Smith and Wesson. Ta s ním pošilhávala po armádních objednávkách, několik tisíc kusů skutečně vojákům prodala, jejich produkt však zaostával za tehdy zavedeným Coltem SAA v úsťové rychlosti, a neměl proto šanci na plošné zavedení. Revolver se nenabíjel po vyklopení válce, ale používal zvláštní systém, který pro jednoduchost můžeme přirovnat k principu dvouhlavňových brokovnic. Zbraň se po vystřílení munice „zlomila“, vystřelené nábojnice se tím automaticky povysunuly, načež je střelec vyndal a nahradil novými. K modelu Schofield se váže také jedna (byť poněkud morbidní) zajímavost. Jeho konstruktér major George W. Schofield odešel ze světa poté, co spáchal sebevraždu zastřelením. Zjevně netřeba dlouho přemýšlet, jaký typ zbraně k tomuto účelu zvolil. Ve filmových westernech se sice revolver neobjevuje tak často jako některé výše popsané zbraně, nicméně slušný prostor si získal ve snímku 3:10 Vlak do Yumy, natočeného v roce 2007.

Comments (2)

  • Kokot Mrdčabu

    23. 10. 2021 - 16:07

    Zmrdi zasraní jak střileli indiáni.. vy kurvy kde jste vzali že indiáni byly špatní a proradní vy zmrdi.. vědět kde každej z vás co to napsal bydlí tak vás du vyzabijet nebo v nejmenším rozbít hubu tak že vám ju budou sešívat 40 let.. Jako jestli toto psal čech kterej ví uplnou piču jak se tam žilo a co byly indiani vubec zač. tak jste zmrdi a nejraději bych vas za tuhle zasranou nepravdivou věc zabil, takže vy kurvy indiáni byli a žili mnohem dřív .. amerika ktera je zkurvená v te věci že se o tom nevyjádřila jakou udělal ta jeji kavalérie genocidu nevynejch lidí ktera byla větší než hitler když daval židy do koncentraku a tam bych vas dal taky, ty americký kurvy je vyzabíjeli bez milosti a vy si dovolíte napsat že byli proradní.

    Reply
    • Mzone

      25. 10. 2021 - 19:53

      Je vidět, že jste opravdu milý a vyrovnaný člověk. Přejeme hezký den!

      Reply

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru