Menu

Co je nového?

Oblouková lampa i kontaktní čočky. Tohle jsou nejvýznamnější čeští vynálezci

Shares
Foto: Škoda Auto

Vynálezci jsou elita každého národa a o Češích se říká, že mají zlaté ručičky a jsou zruční řemeslníci. Příběhy mnoha vynálezů však dokazují, že lze říkat i zlaté české hlavičky. Podívejte se, jaké objevy mají Češi na svědomí!

reklama

Pojďte se s námi dnes seznámit se slavnými vynálezci z české kotliny. Jejich patenty možná každý den používáte a netušíte, že je vymyslela právě ona “chytrá česká hlavička”.


Jan Janský

Jan Janský

Slavný psychiatr objevil krevní skupiny coby vedlejší produkt výzkumu vztahu krve a duševních poruch. Jeho práce vznikla nezávisle na výzkumu rakouského patologa Karla Landsteinera, který za krevní skupiny získal Nobelovu cenu. Janského verze byla ovšem ucelenější, a dokonce ji adoptovali i američtí vědci. Janský se zasloužené slávy nedožil, zemřel ve věku pouhých 48 let na těžkou formu angíny. Po něm pojmenovanou plaketu dnes v Česku dostávají dobrovolní dárci krve.

reklama

Jaroslav Heyrovský

Jaroslav Heyrovský

Držitel Nobelovy ceny (byl nominován celkem osmnáctkrát) byl od mládí fascinován fyzikální chemií, kterou dokonce odjel studovat do Londýna. V období mezi světovými válkami objevil metodu polarografie, která značně usnadňuje chemickou analýzu roztoků. Nobelovu cenu za její rozpracování získal v roce 1959.


Ernst Mach

Ernst Mach

Učitel, fyzik, filozof i přírodovědec. Brněnský rodák Ernst Mach byl horlivým a zvídavým studentem a velkým kritikem zaběhlých teorií, které rád podroboval přísnému zkoumání. Machův princip o setrvačnosti hmoty adoptoval Albert Einstein a nakonec ho dovedl až k obecné teorii relativity. S dalšími Machovými poučkami se setkávají studenti fyziky a Machovo číslo (MACH) se používá při měření sonické rychlosti u letadel, zejména tedy nadzvukových stíhaček.


František Křižík

František Křižík

Samotný seznam Křižíkových vynálezů je velmi dlouhý. Už za studií na pražském ČVUT zdokonalil železniční signalizaci a peníze z prvních vynálezů mu umožnily vycestovat na Světovou výstavu do Paříže. Tam uviděl první obloukovou lampu, kterou následně značně zdokonalil. Poté, co rozsvítil česká města, vrhl se na budování tramvajových tratí a následně vybavil přes sto českých elektráren.

reklama

Otto Wichterle

Otto Wichterle

Wichterleho vynález možná máte na sobě i při čtení tohoto článku. Měkké kontaktní čočky usnadnily život milionům lidí, ale jejich cesta na svět nebyla snadná.

Wichterleho napadlo, že hydrofilní polymer by byl pro výrobu nejvhodnějším materiálem, ale odlití gelu ve formách se nedařilo a stát nechtěl drahý projekt podporovat. První funkční verze tak vznikala doslova doma na koleně.

Josef Ressel

Josef Ressel

Slavný vynálezce lodního šroubu, po němž se v několika zemích a městech jmenují ulice, byl původně lesníkem. Vystudoval v Linci a ve Vídni a odjel zalesňovat krasové oblasti v Kraňsku v dnešním Slovinsku, kde také napsal knihu o přímořských lesích. Lodní šroub měl v hlavě už tehdy a v roce 1827 získal patent. Bohužel neměl dost peněz na další pokusy. Zemřel v roce 1857 na malárii a jeho četné vynálezy se proslavily až několik let po jeho smrti.


Bratři Koučtí

Bratři Koučtí

František a Josef Koučtí se narodili do strojnické rodiny, a měli tak ruce pozlacené už od narození. Bylo jim souzeno vyrábět zbraně, i když po většinu jejich aktivní kariéry každý pracoval jinde, podařilo se jim zdokonalit mnohé pistole a pušky a v roce 1975 navrhli společnými silami československý bestseller a jednu z nejčastěji kopírovaných střelných zbraní světa, pistoli ČZ75.


Prokop Diviš

Prokop Diviš

Teolog Diviš své vědecké práce uvozoval citáty z Bible, a tak ležel dlouho mimo pozornost akademiků. Až meteorologický stroj, určený k vyrovnávání napětí mezi nebesy a zemí, mu přinesl světskou slávu. Šlo totiž o první bleskosvod, navíc oproti pozdější verzi Benjamina Franklina dokonce správně uzemněný. Franklinova verze byla jednodušší a levnější, proto se rozšířila podstatně rychleji.

reklama

Japonci postaví pod horou Fuji prototyp města budoucnosti


One comment

  • Ema

    30. 3. 2022 - 21:11

    Byli to frajeři, to se musí nechat. Ovšem i v dnešní době vznikají vynálezy, které by ty vědce asi před lety ani nenapadly. Schválně, viděli jste že by někdo měl třeba na akci barevné čočky? Já teda ne, a hodně se divím že se to ještě neuchytilo. Určitě je to ale jenom otázka času kdy vás navštíví někdo s očima černými jako tma.

    Reply

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru