Menu

Co je nového?

Mýty o virtuální realitě aneb nová dimenze časoprostoru

Shares

Virtuální technologie zažívá boom. Pandemie její technologický rozvoj jen urychlila. Omezení s ní spojená vystřelila zájem o VR do závratných výšin. Do virtuálního prostoru se přesunulo v rámci studia, práci i volného času nespočet dětí i dospělých. Přesto je stále třeba vyvracet mýty, které jsou s VR technologiemi spojené.

reklama

VR technologie umožňují ocitnout se v simulovaném virtuálním prostředí, v rámci kterého dochází k různé formě interakce. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi reálného světa. Jde zážitek budícího subjektivní dojem skutečnosti pomocí různých zařízení, nejčastěji VR headsetu či 3D brýlí.


O VR se říká, že je to svět neomezených možností. Využívají ho děti, studenti i dospělí v rámci práce i volného času. Ve virtuální realitě dnes lze zažít opravdu téměř vše – od výcviku špičkových pilotů, přes cestování po celém světě z pohodlí gauče až po vzrušující erotické zážitky. Přesto o něm panují mýty, které je třeba stále vyvracet. Jaké to jsou?

reklama

1. VR je příliš drahé

Ano, v roce 1980 stály první VR brýle kolem 8 milionů korun, to je ale již 40 let stará minulost. Dnes je lze pořídit v mnoha kamenných i online obchodech již od 500 Kč.


2. Způsobuje nevolnost a zvracení

V minulosti byly zaznamenány případy, kdy se uživatelům VR technologií motala hlava nebo se jim dělalo špatně od žaludku. Bylo to způsobeno zpožděním mezi pohybem a následným promítnutím změny do obrazu. Tato latence je dnes již minimální (max. 20 milisekund), pro člověka nezachytitelná.


3. Je vhodná jen na hraní her

Fanoušci VR ví, že to tak není, a poslední měsíce to ukázali i těm ostatním. Věděli jste, že inženýři, designéři a další odborníci z řad armády, stavebnictví či zdravotnictví používají VR technologie až 25x více než hráči počítačových her?

reklama

Virtuální realita

4. VR technologie je antisociální

I k všeobecnému boření tohoto mýtu napomohla opatření spojená s pandemií. Díky VR technologiím si mohli být lidé blíž, cestovat, pracovat, navštěvovat muzea a galerie, udržovat komunikaci navzdory fyzické vzdálenosti, jak na osobní tak profesní úrovni. Virtuální platformy zažívají boom, propojují a nabízejí reálnou alternativu fyzické blízkosti. 

Možnost propojení VR technologií například s erotickými pomůckami nebo realistickými pannami s AI pomáhá mnoha párům i single osobám zachovat si intimní život i na velké vzdálenosti.

5. Způsobuje deprese

V případě spojování VR a depresí jsme ještě na začátku zkoumání dlouhodobého využívání těchto technologií. Odborníci se ale shodují na tom, že primárně záleží na obsahu a přístupu. Stejně jako internet, mobilní telefony či sociální sítě mohou člověka pohltit a dostat do deprese, mohou ho obohatit, propojit a přinést mu radost.


Nová dimenze virtuálního časoprostoru se zdá téměř neomezená. Jak lidstvo využije tento obrovský potenciál se ukáže až v budoucnosti.


reklama

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru