Menu

Co je nového?

Vaření pro opravdové muže: Lasagne

Shares
Text: Ifa, Foto: Pixabay

Cílem dnešního vaření není kdovíjak rafinovaná večeře. Naopak, žádané je jídlo jednoduché, rychlé a chuťově bezkonkurenční. Parametry splňují lasagne, tedy jejich několik variant, kterých může být ve výsledku naprosto nepočítaně.

reklama

Na tomto jídle je dle kuchtíků nejsložitější výroba bešamelu, kterým se jednotlivé vrstvy prolévají. Vy si ho, díky mému návodu, budete moct odpustit, čím výrazně zjednodušíte a zrychlíte přípravu. Jeden zádrhel se ale přece jen najde. Budete potřebovat zapékací misku nebo pekáček. Jistě jste si už všimli, že v každém dílu o vaření vás tak trochu motivuji ke koupi nějakého kuchyňského vybavení. Jo, tak to na světě chodí. Nic není zadarmo! Kvalitní nádobí ale vydrží věky, pokud ho v záchvatu vzteku, nad naprosto ojedinělým kuchařským nezdarem, nerozmlátíte na střepy. Ale dost planého filosofování a vzhůru k té nejzdravější duševní očistě – vaření!


Co si připravit, aby byly vaše lasagne těmi nejlepšími mezi všemi?

  • 1 krabici těstovin Lasagne – pozor, aby to byly ty, které se nemusí předem vařit, ty nechcete
  • 1 plechovku drcených rajčat
  • 1 vaničku mletého masa nebo ½ kg čerstvě namletého – možno nahradit sýrem, šunkou, tuňákem, mozzarellou
  • Listový špenát nebo cuketu nebo jakoukoli jinou zeleninu najemno nastrouhanou
  • 1 vaničku tvarohu
  • 2 vejce, trochu mléka či smetany
  • Cibuli, česnek, sůl, pepř, bylinky
  • Olivový nebo slunečnicový olej


Tak a můžete začít! Nastavte troubu na 200 stupňů a na stůl si připravte všechny ingredience. Tvaroh rozmíchejte v misce s vejci a mlékem do konzistence řidší líně tekoucí hmoty a přidejte pár stroužků prolisovaného česneku, jak máte rádi. Trochu ho osolte. Pokud budete chtít použít maso, rozpalte pánvičku a na pokrájené cibulce opečte či spíš poduste. Přidejte sůl a pepř, můžete i trochu těch drcených rajčat nebo rajčatového protlaku.

reklama

Pokud místo masa použijete tvrdý sýr nebo tuňáka, budete to mít ještě jednodušší.

Máte tedy to trochu vychladlé maso a můžete začít vrstvit. Do vymazaného pekáčku nalijte na dno trochu drcených rajčat a na ně položte plátky lasagní. Do vzniklých škvír nalámejte z jednoho plátku proužky – záplaty prostě tak, aby bylo dno zcela pokryto. Potřete drcenými rajčaty nebo tvarohem, jak chcete.


Lasagne

Nyní můžete nandat první díl náplně. Tedy – mleté maso nebo plátky mozzarelly nebo tuňáka (myšlen jen ten z plechovky).

Náplň může být i úplně jiná – různé druhy sýrů, tempeh nebo tenké plátky šunky.

Po mase přijde na řadu ta zelenina, nejvíce se osvědčil špenát, který může být i rozmrazený, pokud není čerstvý. Navrch potřete třetinou tvarohu a hurá, je čas na druhé patro. Lasagne, drcená rajčata a to, co už je v tom prvním patře. Končíme tvarohem, potom lasagnemi a zase tvarohem, který můžeme úplně navrch postrouhat sýrem nebo poklást kousky plátkového sýra.

reklama

Vaření pro opravdové muže: Šunkofleky


Lasagne jsou hotové, když mají z vrchu nahnědlou krustičku. Shrnuto: vytváříme patra oddělená lasagnemi a dáváme pozor, aby plát těstoviny byl vždy něčím pomazaný a nasáknul. Je zřejmé, že můžete vytvořit plnohodnotný vege pokrm nebo nirvánu pro masožrouty. Jak chcete a máte chuť. Možné je i rozdělit pomyslně pekáček na pravý a levý díl a uspokojit obě skupiny strávníků. Ač v doporučených ingrediencích chybí, nejlepší jsou lasagne zapíjené dobrým červeným vínem. A co příště? Nebyl by už čas na nějakou polévku?

Comments (4)

  • Eliška

    30. 5. 2022 - 19:32

    Někdy si vaříme s přítelem doma, jindy jdeme někam do restaurace. Moc rádi trávíme čas v zahraničí na dovolené, a s tím jsou spojené i naše návštěvy v podnicích. Na klasickou českou kuchyni nemáme chuť ani když jsme dlouho mimo naše končiny. Moc rádi ochutnáváme japonské speciality a italskou gastronomii.

    Reply
    • Renata

      31. 5. 2022 - 10:10

      Eliško, tak to máme naprosto stejné. Také rádi ochutnáváme zahraniční gastronomii a vyhovuje nám to. Jsem ráda že jsem konečně našla někoho, komu opravdu chutná i něco jiného než to české. Hlavně mně vždy vadilo, kolik titanové nádobí jsem musela ušpinit než jsem si dala něco chutného po Česku.

      Reply
      • Eliška

        31. 5. 2022 - 10:11

        Jak říkáš, toho nádobí jsem měla vždy hrozně moc špinavého. Ať už šlo o hrnce třeba na zelí a nebo o pekáč potom na výpečky. A přitom je to tak hrozně moc nezdravé a do toho to ještě člověka nadýmá. No prostě nic příjemného, to ti teda povím. Taková zdravá japonská ryba?

        Reply
        • Renata

          31. 5. 2022 - 10:13

          No také jsem dostala po ránu chuť na nějakou rybu. Bydlíme ve větším městě a necháváme si vozit čerstvé ryby před barák, kde si potom vybíráme, co chceme a co ne. Z toho možná pramení to, že si nedovedu v dnešní době už ani představit, že bych si třeba v obchodě koupila nějaký rybí salát. Blé.

          Reply

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru