O bramboráku lze s trochou malé nadsázky říct, že je pro nás Čechy tím, co pro Italy špagety. Národním jídlem, za které se nemusíme stydět a které sklízí uznání a chválu napříč národy. Jako všechno, i tento pokrm, má svých několik ale…
Bramborák, aby si zasloužil tak velkou chválu, musí splňovat pár důležitých kritérií. Křupat a vonět! Také nesmí být blátivý, mastný, připálený a plný česneku. Kdo takový nepovedený ochutnal, už asi nikdy neuvěří, že tohle jídlo je delikatesa!
Samozřejmě se nejedná o nic dietního. Proto, při obsedantním lpění na nějaké té kalorii, mohou být brambory, nebo třeba část brambor, nahrazeny třeba cuketou, celerem, dýní, kyselým zelím nebo směsí všeho jmenovaného.
Ani zahušťovat není potřeba jen moukou. Drcené vločky nasáknou vodou, kterou brambory pustí a nikdo na celém širém světě nepozná, že je tento pokrm obsahuje. Přísahám! Je tomu tak i s tou cuketou. Je absolutně bez chuti a proto si žádnou extra oblibu nevydobyla. Domnělý nedostatek této zeleniny se ale stane výhodou, když ji přidáte do jídla. Tak, jako chameleon mění barvy, tak i tahle nepovedená okurka převezme chuť potraviny, čímž dost dramaticky sníží kalorickou hodnotu.
Držme se ale receptu na klasický bramborák, který potom můžete dle chuti a invence nejrůzněji modifikovat i vylepšovat. Co tedy nakoupit a co najít ve spíži?
- 1 i více kg brambor
- 4 i více stroužků česneku
- Polohrubá mouka
- 2 celá vejce
- Majoránka, sůl, pepř, někdo přidává i drcený kmín
- Sádlo na smažení
Syrové brambory oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Přidejte dle chuti sůl a promíchejte. Brambory se vypotí a vytvoří po chvíli žlutavou loužičku, kterou slijte. Brambory ještě vymačkejte rukou a znovu slijte. Poté k nim vyklepněte dvě syrová vejce, okořeňte majoránkou – dvě až tři kávové lžičky (orientačně) a v lisu na česnek či na jemném struhátku nastrouhejte oloupaný česnek. Zbývají už jen dvě špetky pepře a trochu kmínu, který já osobně nedávám. Ale je to na vás.
Vaření pro opravdové muže: Guláš
Nyní posypte vzniklou směs moukou a přidejte klidně pár lžic těch drcených vloček. Pokud je tam nechcete, dejte samozřejmě víc mouky, ale opatrně. Vždy těsto zamíchejte, a pokud se vám zdá řídké, opatrně přidávejte mouku.
Už víte z minula, kdy jste kuchtili palačinky, že těsto se má dát dobře rozetřít po pánvi, aby bylo co nejtenčí, ale netrhalo se.
Nyní rozpalte pánev, na kterou jste z kostky sádla uloupli právě tolik, aby byla pánev dostatečně mastná, ale aby v ní rozehřátý tuk netvořil nechutnou louži. Naběračkou naberte směs a její opačnou stranou hezky rozprostřete po pánvi. Bramborák se smaží.
Až bude mít zlatavé okraje a jakoby z vrchu schnout, obraťte. Připravte si pár papírových ubrousků a bramborák vyndejte na ubrousek, který vsákne přebytečný tuk. Jen pozor, aby to nebyl nějaký pseudo tenký výrobek, který se na bramborák nalepí a nepůjde sundat. To by byla škoda!
Vaření pro opravdové muže: Burger
Před smažením každého dalšího bramboráku samozřejmě dejte i trochu sádla. Úplně na sucho to nepůjde.
A nyní ještě jedna malá rada: bramborák nemusí být jen rychlou večeří. Může být povýšen na hit pro návštěvy, čekající jen nudné tyčinky a kupované chlebíčky. Byt provoněný touhle pochoutkou, podávanou třeba se salátem, vám přinese obdiv a neutuchající vděčnost!
Bramborák můžete vytvořit ve velikosti malého vdolečku a vylepšit přidáním kousků šunky, slaniny nebo pikantní klobásy. Že už se nemůžete dočkat? No to je přece účel! A příště si dáme jahodové knedlíky!
Jaromír
10. 6. 2019 - 22:59Paráda, díky za vtipně a skvěle vysvětlený postup!