Menu

Co je nového?

Toxická maskulinita? V USA se z ní léčí muži dobrovolně

Shares
Foto: Pixabay

„Kluci nepláčou,“ můžeme stále slýchat na pískovištích. „Pravý muž“ má být stále ještě hlavně silný a schopný vydělat peníze. Přestává to ale stačit. Muži napříč Spojenými státy se snaží odnaučit tomu, čemu se říká „toxická maskulinita“. Dělají to pro sebe, pro rodinu, pro celou společnost.

reklama

Padesátník Nathan se jednou dostal do sporu se svou nevlastní dcerou Mandy, protože nechtěla pomáhat s úklidem domácnosti. Nathan neudržel svůj vztek na uzdě a s teenagerkou praštil o zem. Vždycky se hádali, ale věci nikdy nezašly tak daleko.

„Můj vztek zkrátka explodoval. Byl jsem z té reakce vystrašenější než ona,“ vzpomíná Nathan pro web Broadly.com.

Američan si uvědomil, že bude potřebovat pomoc s tím, jak má zpracovávat své emoce. Pět měsíců po osudné hádce Nathan objevil ManKind Project, neziskovou organizaci, která poskytuje mužům program, který je učí studovat své emoce a zjistit, proč vznikají, a jak je zpracovat.

reklama

„Začal jsem chápat, jak jsem si projektoval svoje frustrace a nespokojenost s vedením domácnosti na Mandy. Můj osobní život se úplně změnil,“ chválí si projekt Nathan.

O toxické maskulinitě se v Americe začalo více mluvit po skandálu filmového producenta Harveyho Weinsteina v říjnu 2017, kdy byl tento vlivný muž obviněn více než 80 ženami ze sexuálního obtěžování. Celospolečenská debata, která se pak rozšířila i do světa, poskytla mnohým podnět k zamyšlení.


Pohled na maskulinitu se pomalu začíná měnit. Na řadu přichází progresivní maskulinita, tedy mužství, které chápe své emoce a nebojí se vlastní zranitelnosti.


Videa, která vám mohou změnit život. Tohle je 10 nejlepších TED přednášek!


Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru