Konsorcium vedené Fordem vyvíjí inovativní prediktivní nástroj, který by mohl zvýšit bezpečnost a plynulost silničního provozu zejména ve městech. Pracuje s údaji získávanými z automobilů a z prvků silniční infrastruktury vybavených online připojením.
Každý rok zahyne na silnicích celého světa 1,3 milionu lidí – to znamená přibližně 3700 denně. Dopravní nehody představují celosvětově osmou nejčastější příčinu úmrtí. Nový nástroj Fordu usiluje na základě údajů z online automobilů, z inteligentních prvků dopravní infrastruktury i místních úřadů o předvídání pravděpodobných míst dopravních nehod i jejich primárních příčin. Úřady mohou na základě těchto informací přijmout preventivní opatření a upravit nejvíce rizikové lokality.
„Již brzy bude každý nový vůz permanentně online a my v tom spatřujeme příležitost k výraznému snížení počtu dopravních nehod i jejich obětí,“ říká vedoucí projektu City Insights Jon Scott.
Ford na projektu spolupracuje s okresním úřadem hrabství Oxfordshire, firmou Vivacity Labs, s předními akademiky z univerzity v Loughborough a rovněž s londýnskou městskou organizací Transport for London. Cílem je vyvinout řešení prospěšné pro úřady i veřejnost po celém světě. Iniciativa nyní obdržela finanční podporu od britského vládního fondu Innovate UK.
Bezpečnost díky datům
Ford již má za sebou rozsáhlý výzkum potenciálních bezpečnostních přínosů prediktivní analytiky a vozidel vybavených stálým připojením k internetu. V létě spouští v Oxfordshiru a v Londýně nový 18měsíční projekt, do nějž se zapojí až 700 osobních a užitkových automobilů.
V průběhu projektu budou analyzovány podrobné telematické údaje z této flotily (mimo jiné používání brzdového a plynového pedálu či úhel natočení volantu) a také data z až 25 inteligentních senzorů, sloužících k zaznamenávání a vyhodnocování silničního provozu.
Senzory od společnosti Vivacity Labs, která se specializuje na umělou inteligenci, rozpoznávají pomocí algoritmů strojového učení situace, při nichž téměř došlo k dopravní nehodě. Dokážou analyzovat pohybové vzorce zranitelných účastníků silničního provozu i automobilů bez online připojení. Veškerá data ze senzorů jsou anonymizována a videozáznamy se likvidují přímo u zdroje. Vyšší bezpečnost provozu tudíž v tomto případě není vykoupena narušením soukromí.
Analýzu dat z celého projektu povede Středisko výzkumu bezpečnosti silničního provozu při univerzitě v Loughborough, zatímco okresní úřad hrabství Oxfordshire se zaměří na praktické využití výsledků výzkumu v zájmu zvýšení bezpečnosti provozu.
Jízdní zkoušky online automobilů
Projekt navazuje na dva úspěšné experimenty z Londýna, při nichž analytikové a datoví vědci z Ford Mobility identifikovali nebezpečná místa a dali místním úřadům konkrétní podněty ke zlepšení na základě rozboru více než milionu mil (přibližně 1,6 milionu km) najetých automobily vybavenými permanentním online připojením.
Doporučení sahala od instalace kamer, zaznamenávajících průjezdy na červenou, přes prosekání vegetace bránící ve výhledu či změnu umístění dopravního značení až po úpravu povrchu vozovky.
Organizační složka Ford Mobility obdobně spolupracuje taktéž s úřady v německém Kolíně nad Rýnem a ve španělské Valencii.
Leave a reply