Škrobené statické fotky rodin, které si fotografii mohly dovolit – tak většinou vypadají lidé na fotografiích, které se dochovaly z předminulého století. Opravdový konec 19. století však ukazují snímky mladého studenta matematiky, který zachytil skrytým foťákem lidi v ulicích Osla. Pojďte se s námi podívat na fotografie, z kterých doslova sálá autenticita!
Nor Carl Størmer, který žil v letech 1874 až 1957, ukázal nový pohled na lidi z konce 19. století. Opatřil si fotoaparát tak malý, že se mu jeho čočka vešla do dírky na knoflík v jeho vestě.
K této – na jeho dobu neobvyklé zálibě – vedla ve skutečnosti velká tajná láska k jedné dámě, kterou se student ostýchal oslovit. Størmer proto chtěl mít alespoň její fotografii. Svou vyvolenou fotil, aniž by o tom věděla.
A i když tenhle jednostranný románek nikdy nedospěl ke šťastnému konci. Mladý student začal tajně fotit i cizí lidi, kteří se procházeli na hlavní norské ulici Karl Johansgate během let 1893 až 1897. Tento první “paparazzi” udělal dohromady asi 500 snímků.
Størmer se slavným fotografem nestal, dlouhých 43 let vyučoval matematiku a fyziku na univerzitě v Oslu. Kolem 70. narozenin však alespoň uspořádal výstavu svých “pouličních fotografií.”
Leave a reply