Jste fanoušci fenoménu true crime? Populárně dokumentárních pořadů, TV kanálů, časopisů, knih, podcastů a dalších formátů, ve kterých hltáte historii skutečných zločinů? Pak byste měli znát základní kriminalistické pojmy a jejich významy. Jenže pouhá konzumace těchto materiálů vás názvosloví nenaučí, právě naopak.
Tvůrci true crime, čeští překladatelé, publicisté, ale dokonce i státní zástupci nebo ministři mají v kriminalistických výrazech doslova hokej.
Sériový a masový vrah
Jedna z nejvíce zakořeněných chyb. Přitom je to tak snadné, sériový vrah vraždí v sérii a masový vrah vraždí masově – hromadně. Sériový vrah obvykle vraždí na různých místech a v časových odstupech, každá jeho vražda je samostatná a oddělená událost. Masový vrah zavraždí větší množství osob na jednom místě a v jeden čas, jeho čin je pouze jedinou událostí.
Vražda a zabití
Nejčastější a nejvíce přehlížená chyba. Výraz „zabít“ používáme v podstatě denně. Ve skutečnosti ale máme na mysli „zavraždit“. Vražda je totiž čin, který byl spáchán s úmyslem připravit někoho o život. Zabití je čin, kdy druhého člověka úmyslně usmrtíme z omluvitelného hnutí mysli, tj. ze strachu o svůj vlastní život, z úleku atp. Zjednodušeně lze zabití rozlišit jako následek sebeobrany nebo nehodu.
Obviněný a obžalovaný
Rozdíl mezi těmito výrazy laickou veřejnost v podstatě nezajímá, z jejího pohledu je totiž rozdíl zcela nepodstatný. Obviněná osoba čelí trestnímu stíhání, ale ještě proti ní nebylo nařízeno hlavní líčení (soud). Jakmile se tak stane a obviněný se ocitne před soudním senátem, stává se obžalovaným. Každý může být podezřelý z lecčeho, ale jen někteří to dotáhnou na obviněné, většina z nich se stane obžalovanými a někteří z nich jsou pak odsouzenými.
Svěřenecký a svěřenský
Nejaktuálnější chyba. Ministryně spravedlnosti ČR Marie Benešová rozdíl mezi těmito slovy patrně nezná nebo je jí lhostejný. Podle jejích slov totiž český premiér Andrej Babiš (mimochodem obviněný) převedl svoje firmy do svěřeneckého fondu.
Jde sice spíše o jazykovou chybu, nicméně stále o chybu. Pokud někomu svěříte majetek, pak například do svěřenského fondu. Pokud někomu svěříte dítě nebo psa na hlídání, uděláte z něj svěřence.
A jestli si budete v hospodě někdy povídat o Charlesu Mansonovi, nenazývejte ho vrahem. On sám pravděpodobně nikoho nezavraždil ani nezabil. Byl to „pouhý“ zločinec, fanatik, psychopat a v neposlední řadě vůdce skupiny, jejíž členové vraždili.
Leave a reply