Oba pohání nejvýkonnější Apple procesor M1, mají 13palcový displej a disponují novou klávesnicí Magic Keyboard. Přesto existuje několik zásadních rozdílů, které vám usnadní rozhodování mezi MacBookem Air a Pro. My vám je níže ukážeme!
V tomto článku porovnáváme modely MacBook Air (M1, 2020) a MacBook Pro (M1, 2020) s 13″ úhlopříčkou. Odlehčená verze Air stojí v základní verzi 29 990 Kč. Základní verze modelu Pro vám pak při nákupu strhne z karty 38 990 Kč.
Výkon závisí na konfiguraci, ale Pro vede
Oba notebooky pohání stejný procesor M1. Novinka, která se vyrábí přímo v továrnách Apple, nahradila procesory Intel, které doposud tvořily základ vnitřností laptopů Apple.
Rozdíl ve výkonu procesoru spočívá v deaktivaci jednoho jádra GPU (grafický procesor) a absenci ventilátoru u modelu Air. Zatímco jedno jádro z osmi výkon tolik neovlivňuje, chybějící ventilátor neumožňuje MacBooku Air dlouho udržet procesor ve vyšších a turbo frekvencích.
Používáte-li často aplikace, které procesor zatěžují (například grafické programy), zvažte spíš verzi Pro. Při vyšších teplotách se totiž výkon procesoru automaticky zpomaluje, a to MacBook Air limituje.
Co se týče operační paměti, oba modely začínají na 8 GB. Tzv. jednotné paměti jsou narozdíl od starších modelů a jiných notebooků přímou součástí procesoru, což urychluje jejich odezvu.
Kvůli tomu ale nemůžete paměť v budoucnu jednoduše rozšířit. Pokud vám 8 GB nestačí, připlaťte si rovnou za variantu 16 GB, která existuje u modelů Air i Pro. Uložiště SSD má u obou základních verzí kapacitu 256 GB. Potřebujete-li více místa, sáhněte po variantě s vyšší kapacitou od 512 GB až do 2 TB.
Air je tenčí a může být i zlatý
Jestli u notebooku výkon moc neřešíte a posuzujete především vzhled, více možností poskytuje MacBook Air, který kromě stříbrné a vesmírně šedé pořídíte také ve zlaté barvě. Notebooky jsou přitom stejně jako starší modely z příjemného hliníku.
Air má malou výhodu také v tloušťce, protože se směrem k přední straně ztenčuje a v nejtenčím bodě má méně než půl centimetru, v tom nejtlustším potom 1,56 cm. Verze Pro má po celé délce 1,56 cm a zároveň o něco víc váží. Konkrétně 1,4 kg oproti 1,29 kg v případě verze Air.
Důležitý rozdíl najdete nad nůžkovou klávesnicí Magic Keyboard (klávesnice s o něco vyšším zdvihem než u dosud využívaných motýlkových klávesnic, ale s mnohem vyšší spolehlivostí).
U modelu Pro se nad klávesnicí nachází Touch Bar, kterým měníte systémová nastavení pomocí dotykových gest. U verze Air na stejném místě najdete klasická funkční tlačítka. Oba modely využívají funkci Touch ID pro rychlou autorizaci (například při platbě kartou na internetu).
Displej je stejný, na baterii vítězí Pro
Oba notebooky využívají 13.3″, dnes už legendární, Retina displej. LED podsvícení, technologie IPS, rozlišení 2560 × 1600 px a technologie True Tone poskytují nádherný obraz a reálné barvy, byť model Air má o fous nižší svítivost. Nad displejem u obou modelů nechybí vylepšená FaceTime HD kamera s rozpoznáváním obličeje.
A na závěr jedno překvapení. MacBook Pro poprvé předčí verzi Air ve výdrži baterie. Na jedno nabití zvládne 20 hodin provozu, což jsou například dva plné pracovní dny. Air však se svými 18 hodinami není o moc pozadu.
Řekli bychom, že srovnání nemá jasného vítěze. Verze Air samozřejmě trochu zaostává ve výkonu, ale zase nabízí o něco lehčí a tenčí design. Záleží také na tom, jakou si vyberete konfiguraci. Podívejte se na dostupné varianty MacBooku Pro a MacBooku Air a vyberte si svého hrdinu na několik následujících let.
Leave a reply