Režisér Marek Najbrt, skupina Tata Bojs i herci divadla Vosto5 mají v těchto dnech nabito. V brněnském studiu České televize natáčejí stylizované scény filmu tatabojs.doc.
Nový celovečerní sci-fi dokument o skupině Tata Bojs, která příští rok oslaví 35 let na hudební a kulturní scéně, vzniká podle scénáře Marka Najbrta a Roberta Geislera v produkční společnosti KOZA Film.
„Futuretroskopický” koncept vyprávění umožní divákům a fanouškům poznat Milana Caise, Mardošu a ostatní tak trochu „jinak”, zároveň je ale provede takřka kompletní historií kapely s výhledem do její budoucnosti.
Tata Bojs ve své tvorbě vždy tíhli k promyšleným konceptům, a proto by ani dokument o nich neměl být jen prostým souhrnem faktů, situací a „mluvících hlav“. „Možná to vypadá, že jsme se místo dokumentu rozhodli natočit hraný film, ale není tomu tak. S nadhledem pojatá kvazifuturistická vědecko-fantastická linie tvoří jen základní rámec vyprávění, jakousi zábavnou osnovu, na kterou navěšujeme další, a celkově vzato podstatnější, materiál přibližující divákovi obraz kapely a její dosavadní cesty hudebním světem,” vysvětluje producent filmu Petr Koza.
„S klukama z Tata Bojs se znám v podstatě od 90. let, takže mi představa, že o nich natočím dokument, připadla naprosto přirozená a vzhledem k tomu, že mám jejich hudbu rád, i lákavá…,” říká režisér Marek Najbrt.
Film tatabojs.doc bude mít premiéru na podzim 2023 a Tata Bojs si tak k pětatřicetinám nadělí svůj první film, který se volně přiřadí k dlouhé řadě jejich tvůrčích počinů, zahrnujících mimo jiné sedmnáct alb, jedenadvacet klipů, devět Andělů či dvě knihy. Koproducentem nového filmu je Česká televize a jeho vznik podpořil Státní fond české kinematografie.
Nevšední, ulítlí, vtipní a nezapomenutelní Tata Bojs jsou česká alternativně-rocková skupina, kterou založili v roce 1988 Milan Cais (zpěv, bicí) a Mardoša (baskytara) již na základní škole na pražské Hanspaulce. Po první napůl studiové a napůl živé nahrávce Šagali, Šagáli vydané v roce 1991 následovalo v roce 1997 skutečně první řadové album Ukončete nás…!, ale zlomovým byl pro Tata Bojs až přechod k velkému nadnárodnímu vydavatelství Warner Music s albem Futuretro (2000).
Definitivní zápis do českých hudebních vod přišel s koncepčním albem Nanoalbum, za které obdrželi v hlavních kategoriích od české akademie populární hudby čtyři ceny Anděl včetně ceny Skupina roku 2004. Tata Bojs vždy dbali na důkladně promyšlenou vizualitu všech svých projektů designem alb počínaje a scénickým pojetím koncertů konče. O tuto stránku se vždy staral Milan Cais, absolvent Akademie výtvarných umění a renomovaný český výtvarník. Současnou sestavu tvoří Milan Cais (zpěv, bicí), Mardoša (baskytara), Vladimír Bár (kytara), Jiří Hradil (klávesy) a Dušan Neuwerth (zvuk).
Režisér Marek Najbrt vystudoval režii na katedře dokumentární tvorby na FAMU v Praze a je také absolventem Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Po studiích začal pracovat na multimediálních představeních, točil krátké filmy a pracoval také pro televizi a internet (např. seriály Já, Mattoni nebo Svět pod hlavou). Pro internetovou televizi Stream spoluvytvářel ikonický seriál Kancelář Blaník. Jeho celovečerním debutem byl v roce 2004 snímek Mistři. Dále natočil mimo jiné filmy Protektor (2009), Polski film (2012), pohádku Čertí brko (2018) nebo dokumentární snímky Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé (2020) a Burian vs. Dědeček (2022). Je držitelem celé řady domácích i zahraničních cen včetně čtyř Českých lvů a hlavních cen z MFF v Denveru a Krakově.
Leave a reply