Pokud zrovna nechroupete hřebíky, počítejte s tím, že železa máte nedostatek. Možná vám ho chybí jen trochu, jako většině z nás, vlastně vás. Ale možná, že železo postrádáte v míře větší, než je obvyklé. Zamyslete se, zda váš obličej nepřipomíná svou bledostí upíra a zda nechytíte každou rýmičku, která letí kolem.
Pokud souhlasně kývete a vaše tváře nezčervenaly ani poté, co jste je brutálně štípali svými úhledně upravenými prsty, problém je potvrzen. Železo vám chybí a vy s tím rychle něco udělejte!
Pokud vás napadlo, že se nacpete špenátem jako pověstný Pepek Námořník, budete zklamaní. Obsah železa v kdysi dost neoblíbené pochutině je mýtus, lež, nepravda, omyl.
Špenát je sice zdravý z mnoha jiných důvodů, ale cpát se s ním vám nikdo s kouskem mozku v hlavě nedoporučí. Obsahuje totiž šťavelany, které v kombinaci s vitamínem C mohou způsobit tvorbu ledvinových kamenů. Kdo nezažil, neuvěří, jak strašně moc bolestivá záležitost to je. Nepřála bych ji ani největšímu nepříteli. A to už je co říct!
Jak tedy doplnit tento neprávem opomíjený minerální prvek, tak zásadní pro krvetvorbu a expedici kyslíku, ve vašem osvaleném mužném těle? Jak vyzrát na vyčerpanou přírodu, která už nemá sil produkovat potraviny napěchované vitamíny a minerály? Není to zas tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Chce to jen trochu přemýšlení.
Zdrojem železa jsou játra, ledvinky a tmavé maso. Tak nějak tuším, že jen pouhé vyslovení těchto pokrmů v mnohém z vás vyvolává pocit na zvracení.
Pokračujme tedy chutnějšími variantami obsahujícími železo, jimiž jsou mandle, meruňky, fíky, kakao, ořechy, sardinky a tmavozelená listová zelenina, tedy například kapusta. Už z tohoto výčtu je zřejmé, jak si pochutnat a nezhynout. Pár mandliček ke kávě, kapustová polévka k obědu a jako dezert ony zmíněné meruňky. Nebo dokonce nějaký raw dortík. Prostě žádná věda!
Za zmínku stojí velmi oblíbená vegetariánská strava. Odmítači masa mají statisticky až o 40 % méně často rakovinu, než jejich masožraví kolegové. To ale neznamená, že jsou vegetariáni zdraví jako ryby v potoce. Naopak. Daleko častěji trpí deficitem některého vitamínu či prvku, protože vyvážit méně pestrou stravu bývá zvlášť v menších městech s omezeným zásobováním problém. Sehnat v okresním městě tuřín, cuketu nebo nedej Bože khaki či mango, je často nadlidský úkol. To potom i ten nejzarytější vegetarián sáhne v zoufalství po tatrance, koblize nebo čemkoliv, co mu cestou cvrnkne do nosu a zadělá si na problém. Překyselení organismu, obezita a kornatění cév klepe na dveře! Vegetariáni jsou totiž někdy až moc velcí mlsalové, protože podvědomě nahrazují to, co jim chybí. Pardon! To jsem nevymyslela já, ale vědci.
Když chybí… Vitamín D
Proto pro vegetariány platí v ještě větší míře než pro ostatní pravidlo, které by měli dodržovat. A tím je dostatečná konzumace vitamínu C, který podporuje vstřebávání železa. Ale pozor, řeč není o pilulkách, ale čerstvých produktech.
Přemozte nechuť a vymačkejte si pár čerstvých pomerančů. Poznáte rozkoš nebývalé chuti, které se žádný rádoby stoprocentní džus nevyrovná!
A taková mandarinka v kapse, coby první pomoc při nenadálém hladu, také není marná. Tak co, vylekala jsem vás trochu? To jsem ráda. Prevence je totiž vždy snazší, než odstraňování následků. Máte alespoň naprosto legální důvod rozmazlovat se všemi dobrotami obsahujícími železo. Ne nadarmo se přece říká: Kuj železo, dokud ti nechybí! Nebo tak nějak…
peekaa
20. 4. 2019 - 11:01Nesmysl. Nejvíc multivitamínů, doplnků, i železa zobou klasičtí masojedlíci. To je cílová skupina. No ale hlavně že jsme si na těch „hloupých“ vegetariánech něco našli, když už jsou zoufale zdravější, tak alespon prý mají málo železa. Ach jo, kdy tyhlety nesmysly a omyly skončí?
Iva
23. 4. 2019 - 9:54Chybějící železo není výsadou vegetariánů ani útok na ně. Naopak. Jen upozornění, že mohou být ohroženi nedostatkem železa kvůli nevyvážené stravě tak, jako masožravci. Reakce mě ovšem utvrzuje ve známém tvrzení, že vegetariáni bývají o něco agresivnější, než masožravci, překvapivě!