Menu

Co je nového?

Když chybí… Niacin

Shares
Text: Ifa, Foto: Depositphotos, Pexels

Život nás občas přivede do podivných situací, které při nejlepším stojí čas a peníze, v tom horším případě zdraví nebo dokonce život. Jako příklad může posloužit deficit malého, celkem neznámého prvku – niacinu.

reklama

Kvůli stále se nelepšící vyrážce strávíte mnoho hodin v čekárně dermatologa a potom si zpříjemníte život mazáním smradlavých mastí na nejrůznější části těla. Nepomohou a vy přiberete nějaké ty léky, antibiotika a kortikoidy. Kolotoč se roztáčí a nabírá čím dál rychlejší tempo. Kvalita života je v tahu, tak říkajíc.

V té mírnější variantě trpíte jen neškodnou vyrážkou a zkoušíte samoléčbu. Krémy světových značek, bylinky, homeopatika. Jenže, vaše pokožka není stále taková, jak byste si přáli.

Ne, že byste sledovali úzkostlivě každou vrásku, jako většina vašich kamarádů i kamarádek. Ale co je moc, je příliš! Samé pupínky, fleky, nerovnosti a léze, jak říkají odborníci. Po první jarní sluneční lázni vám naskočí červená vyrážka. K tomu se přidruží i nějaké ty zažívací potíže a všeobjímající únava. Špatná nálada a nespavost je u vás už tak nějak normálním stavem. Co to s vámi je?

reklama

Možná, že skoro nic. Možná netrpíte záhadnou cizokrajnou emocí, která vyžaduje antidepresiva, neschopenku a koupi designové urny. Možná máte nedostatek niacinu neboli kyseliny nikotinové!

Nenechte se zmást názvem. S nikotinem nemá tenhle prvek společného vůbec nic. Tak ne abyste si zapálili cigáro a prohlašovali, že kouříte čistě ze zdravotních důvodů!

Mimo zmíněných potíží, které se mohou projevovat nenápadně a postupně, může nedostatek niacinu způsobovat i depresi a později i demenci. Niacin, tento prvek se záhadným názvem, je potřebný k tvorbě energie v buňkách a také výrobě neurotransmiterů.


Když chybí… Vitamín D



Mezi nejznámější neurotransmitery neboli nervové přenašeče, patří dopamin, mající vliv na pozornost a koncentraci. Dále sem patří serotonin, který reguluje úzkost, impulzivitu, ovlivňuje spánek a náladu. V neposlední řadě mezi neurotransmitery patří i tzv. GABA, která výrazným způsobem ovlivňuje paměť a učení. Z tohoto výčtu je zřejmé, že bychom na dostatek niacinu měli všichni dbát, jinak jsou z nás zapomětlivé a nevyspalé trosky.

reklama

Pro starší čtenáře může být dobrou zprávou jen to, že se po letech dopracují k naprostému zhloupnutí a tudíž je jejich fatální stav nebude trápit, protože nebudou vědět, čím a kým jsou.

Nyní, jak už asi tušíte, bude následovat přehled potravin, obsahujících niacin. Nemýlíte se, čímž potvrzujete, že to s vámi není až tak úplně marné a niacin vám chybí jen v malém omezeném množství. Pro jeho doplnění bude stačit, když na sobě přestanete šetřit a koupíte si konečně pořádné balení nejrůznějších oříšků, na které už máte stejně dlouho chuť. Co na tom, že pytlík stojí klidně stovku, dobrá paměť a pleť bez pupínků za to stojí, ne?



Zdrojem niacinu je také drůbež a libové maso, rýže, pivovarské kvasnice, hrášek, játra a luštěniny. Marný není ani sýr čedar nebo losos. Mléko a vejce obsahují velmi málo kyseliny nikotinové, ale velmi účinně zabraňují jejímu nedostatku tím, že obsahují velké množství tryptofanu. Jak vidíte, není to jednoduché! A tak, jako už poněkolikáté, apelujeme na vyváženou stravu, prostou všech barviv, náhražek a sladidel. Za pár dní budete zdraví a vyspalí!


Když chybí… Železo


Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru