Nudíte se v posilovně? Nechce se vám ležet na lavici, kterou před chvílí propotil váš šéf? Kašlete na fitko a běžte si zaběhat!
Výtah mimo provoz, hlásá cedule na dveřích
„Tak zase aspoň jednou udělám něco pro svoje zdraví,“ říkáte si pochmurně a statečně se vydáte do schodů. Ve třetím patře už dýcháte opravdu nahlas a ve čtvrtém následuje přestávka. Není divu. K bytu nás vždy donese výtah, před domem čeká auto, v obchodním domě eskalátory a proč bychom se tedy namáhali, že? A tak se rozhodnete, že se sebou musíte začít konečně něco dělat. Jenže co? Letáček z nedaleké posilovny vás zve na fitness-berry, pilates, zumbu, spining a vy si pomalu začínáte připadat jako z jiné planety. Navíc představa, že trávíte večer v posilovně plné potících se chlapů, se vám zrovna moc nezamlouvá. Jestli vás sportovní novinky nelákají a věci si raději děláte po svém, dejte šanci starému dobrému běhu.
Proč právě běhání?
Vybaví se vám hodina tělocviku na základní škole – tělocvikář, upnutý v teplákové soupravě s píšťalkou na krku, vaše potupné červené trenýrky a nepříjemné píchání v boku. Chce se vám to snad prožívat znovu?
Důvodů, proč začít s pravidelným běháním, je spousta. Dostane vás do perfektní fyzické i psychické kondice, vaše imunita se výrazně zlepší. Významně se u vás sníží riziko infarktu a různých kardiovaskulárních onemocnění, sníží se vám tlak. Běh vám posiluje srdce a celou oběhovou soustavu. Posilujete samozřejmě také svaly a šlachy. Velká výhoda běhání je také v tom, že si všechno přizpůsobíte svým podmínkám. Netlačí vás čas, počet jednotek na permanentce ani otevírací doba. Zaběhat si můžete kdykoliv, kdekoliv a jakkoliv dlouho chcete. Je to jen na vás. Jestliže máte nějakou tu nadváhu, kila půjdou zaručeně dolů.
Po nějaké době zjistíte, že máte po běhání také mnohem lepší náladu a daří se vám lépe odbourávat stres.
Co nesmíte podcenit
Nebezpečí pro začátečníky představuje nepřiměřená zátěž. Myslíte si, že na tom nic není, naberete tempo a nadšeně vyběhnete do místního parku. A pak se vám může stát to, co jste tolik nenáviděl na hodinách tělocviku. Ostrá bolest v boku a lapání po dechu. Jestli jste opravdu naposledy běhal na gymnáziu (dobíhání tramvaje se nepočítá), je potřeba začít pomalu, klidně i rychlou chůzí a postupně přidávat. Naslouchejte dobře svému tělu. Vaše tepová frekvence by neměla přesáhnout 70 – 80 procent z maximální možné hodnoty. V tomto tempu je pak ideální vydržet 25 – 30 minut běhu.
Obhlížíte svoje staré okopané botasky a říkáte si, že by mohly ještě nějaký čas sloužit? Nejste přeci žádný Zátopek… Nekvalitní obuv vám však ničí klouby a navíc pro vás bude trénink značně nepříjemný. Běhání je sport sice finančně nenáročný, ale na kvalitních botách byste šetřit neměli. Neznamená to, že čím dražší, tím lepší. Nechte si poradit od odborníků ve sportovních obchodech, můžete si dokonce nechat udělat scan nohy a podle něj pak najít optimální obuv. Inspirovat se můžete například na www.triexpert.cz. S oblečením si hlavu příliš lámat nemusíte, není nutné být značkový od hlavy až k patě. Doporučit ale můžeme oblečení z funkčních materiálů, které dokáže dobře odvádět pot.
Problémem se může stát terén. Ideální jsou běžecké dráhy na stadionech. Ne každý má však možnost se na stadion dostat a popravdě o to možná i málokdo stojí. Nejpříjemnější nejen pro nohy, ale i pro vaši mysl, je běhání v přírodě. Povrch lesních či polních cest je měkký a nezatěžuje tak vaše klouby příliš tvrdými otřesy. Čerstvý vzduch a ticho jsou pro duši hotovým balzámem. Pokud však žijete na sídlišti a do přírody se opravdu hned tak nedostanete, zkuste najít vhodnou trasu v parku, za městem nebo alespoň na méně frekventovaných místech.
Nezapomeňte na láhev s vodou a váš trénink může začít.
Leave a reply