V českých hospodách už to v rámci pití tvrdého alkoholu není zdaleka jen o čtyřech klasikách: rum, vodka, fernet a zelená. Stále častěji se na bary dostává i whisky. Nápoj už dávno není jen výsadou anglických džentlmenů, a tak se whisky řadí mezi nejvíce importovaný tvrdý alkohol do Česka.
Jsou tři země na světě, které můžeme pokládat za domovinu whisky. Je to Skotsko, Irsko a Spojené státy americké. Poslední dobou se k nim ale snaží protlačit i Japonsko. V každé z nich se malinko liší její výroba a suroviny. Whisky se dnes ale vyrábí téměř všude, i u nás v České republice máme palírny. Dalšími zeměmi jsou například Indie, Nový Zéland, Tchajwan a další. Správná whisky se dělá ze sladového ječmene nebo další obiloviny. Bourbon se dělá z kukuřice. Je to vlastně destilát z obiloviny.
Čím starší, tím lepší?
Co vlastně znamená číslovka na etiketě? Označuje počet let, po něž daná whisky ležela v sudech, ale neříká nic o její kvalitě, aromatu ani chuti.
V některých 30–50letých destilátech dominuje dřevo natolik, že prakticky potlačí vše ostatní. A máte snad chuť ocucávat alkoholem napouštěný dřevěný špalík?
Chcete-li investovat do pěkné staré whisky, vybírejte z prověřených značek a výrobců. Musíte samozřejmě počítat s tím, že si za kvalitu připlatíte.
Whisky nemusíte pít čistou
Mylná informace o tom, že se tento destilát musí pít čistý, od whisky odehnala spoustu lidí. Přišli, vyzkoušeli, nechutnalo. A přitom stačilo málo: lehce destilát prokápnout vodou, správně ho naservírovat a hlavně – nic nezakazovat. Uvědomte si, že je to především nápoj, který vás má obšťastnit.
Pokud si chcete vychutnat whisky, zapomeňte na širokou sklenici zvanou whiskovka. Lepší je malá koňakovka nebo degustační sklenička tvaru tulipánu. Neunikne vám tak nic z vůně whisky. A taky si nedávejte do sklenice led – whisky se má pít teplá, aby zazněly všechny její tóny.
Whisky není jen pro muže, pochutnají si i ženy
Tvrdí se, že whisky je složitější nápoj, k jehož pochopení se člověk musí propít s věkem. Pravda je, že jeho oblíbenost prudce roste po třicítce. Ale společnost i její chutě se mění. Už dávno neplatí zajeté klišé, že tento nápoj pije pouze prošedivělý anglický gentleman. Ano, muži jsou stále v převaze, to ale neznamená, že by nápoj gentlemanů nemohl chutnat i ženám. Vzhledem k široké nabídce chutí si tu svou může objevit skoro každá.
Jaká whisky vévodí v Česku?
V 90. letech zažily v Česku boom skotské whisky a americké bourbony, poslední údaje české jedničky na trhu Stock Plzeň-Božkov říkají, že momentálně je na špici opět (nebo stále?) skotská. Nejoblíbenější značkou je pak irská Tullamore Dew. Připadá na ni téměř každá třetí sklenka whisky vypitá v České republice. Velmi dobře se v Česku prodává také irská whisky Jameson.
Češi naopak nejsou příliš zvyklí na nakouřené rašelinové aroma, přestože i v tuzemsku mnozí holdují značce Johnnie Walker, nejprodávanější skotské whisky na světě.
A jaká je nejlepší na světě?
Ta která vám chutná nejvíc! Můžete najít i 50-letou sladovou whisky za desetitisíce, věřte však, není to žádná hitparáda. Jako dárek, kterým chcete oslnit neznalce, možná zafunguje, ale nejspíš si nepochutnáte. A jsme zase u toho – whisky by měla především přinášet radost…
Leave a reply