Menu

Co je nového?

Jak proběhat horké léto bezpečně? Držte se těchto rad!

Shares
Foto: Pixabay

Co je léto pro běžce? Nejlepší sezóna pro trénink, závody i zábavu po běhu! Má ale také svá úskalí…

reklama

„Léto přináší také pořádná vedra, déšť, svalové křeče, ale i odřené bradavky. Jde hlavně o počasí, jehož výkyvy jsou rok od roku stále extrémnější. Jen případů kolapsu z vedra, ke kterým museli pražští záchranáři vyjet minulý rok, bylo přes jedno sto“ vysvětluje mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a vytrvalostní běžkyně Jana Poštová.

Úpal, úžeh a dehydratace však zdaleka nejsou tím jediným, co může běžce v létě potkat. Některá rizika nás možná nenapadnou hned při prvním zamyšlení, o to důležitější je být na ně připraven.

„Ostřílení běžci mohou mít pocit, že už mají všechno v malíku, ale k bezpečnosti je potřeba přistupovat s pokorou. Třeba dbáme na to, že i v letních dnech se světlem až do noci je důležité dodržovat zásady viditelnosti. Proto je na našem závodě povinná noční výbava s čelovkou a reflexní vestou už od 18 hodin – i když je ještě vidět. Při prvním ročníku se nám jeden běžec bez světla a mobilu zatoulal, pak padla tma… a skončil v Rakousku. Naštěstí byl v pořádku, na předávku přijel taxíkem, ale byly to zbytečné nervy,“ dodává Květa Látalová, ředitelka štafetového závodu Vltava Run, který se běží vždy v květnu a trasa dlouhá 360 km vede z Šumavy až do Prahy.

reklama

Běžecký závod

Chcete si z letních běžeckých radovánek odnést jen vzpomínky na euforii ze zdolaných tras, namísto hororových historek? Pak se snažte o maximální bezpečnost svou i všech vašich souputníků – ať už také běží, jdou nebo jedou. Zde je několik praktických tipů.

Pijte! Ano, zdá se to jasné jako facka – a přesto každým rokem další lidé omdlévají a kolabují, protože nepijí dost. Pár hodin před výběhem se proto vždy zavodněte. Chystáte-li se na delší běh, mějte v kapse drobné na limonádu nebo vlastní lehkou láhev s pitím.

Pivo v omezené míře (a ideálně nealko) nechte až po doběhu – nechcete přece, aby utrpěl váš běžecký styl a poněkud se… ehm, vychýlil. Také je důležité vědět, že alkohol snižuje schopnost regenerace organismu. Nejlepší variantou je džus říznutý neperlivou minerálkou, dodá vám kromě vody i trochu minerálů a cukrů.


Běh a doplňování tekutin

Především hořčík se pak hodí doplňovat pokud trpíte na křeče. Ale pozor – hořčíkové doplňky před delším výběhem otestujte, na některé jedince totiž působí projímavě. Jezte! Začátečníci se často diví, proč se o ně při běhu pokouší lehká zimnice a slabost. Seznamte se s cukrovým dluhem! Nemusíte si nosit na výběh chlebník se svačinou – stačí trochu plánovat, co a kdy před vyběhnutím sníte. Naučte se znát své tělo a zjistěte, co právě vám nejlépe sedne. Patříte-li k běhavým jedincům s citlivějším zažíváním, nezapomínejte, že pohyb ještě zrychluje peristaltiku. Málokde máte tak jedinečnou příležitost spatřit množství v podřepu se blýskajících pozadí, jako při běžeckých závodech. Vlhčený toaleťák a papírové kapesníky jsou proto velmi užitečnou výbavou běžeckého batůžku. A vždy řádně zahrabat!

reklama

Mazejte se! Spálená a odřená kůže, opruzeniny a k tomu váš slaný pot tvoří velmi nepříjemnou kombinaci. Používejte kšiltovku, opalovací krém a exponovaná místa, která se mohou otírat o textil nebo batoh, preventivně ošetřete vazelínou nebo jiným mastným krémem. Tradičně náchylná je vnitřní strana stehen, paže v místě končících rukávů a u mužů bradavky.

Pohled na závodníka, kterému skrz tričko prosakuje krev z odřených prsních dvorců je opravdu útrpný!


Zůstaňte v kontaktu! Trailový běh je skvělý – člověk se cítí jako šťastný kamzík, osamoceně kluše přírodou… dokud nečelí samotě s nataženým svalem nebo podvrtnutým kotníkem. Není snazší způsob, jak se na takovou situaci připravit, než si do mobilu stáhnout aplikaci Záchranka. „Stačí v aplikaci tři vteřiny podržet nouzové tlačítko a dispečink zdravotnické záchranné služby získá vaši GPS polohu. Navíc hned poté nabídne volání na tísňovou linku 155 – to je nutné také uskutečnit, abychom zjistili další potřebné informace. Aplikace automaticky posílá jméno a telefonní číslo volajícího a veškeré zdravotní údaje, které si předem vyplnil ve svém profilu. Umí i videohovor, kdy může dispečer situaci sám vidět na dálku a lépe tak poradit, jak postupovat,” vysvětluje Jana Poštová.


Zranění při běhu je hned

Vnímejte! Možná si běh rádi užíváte za dunění beatů ve sluchátkách. Pak ale riskujete, že nezpozorujete blížící se hrozbu v podobě rozverného psa, trčící větve, koloběžkáře, dítěte nebo rozjetého cyklisty – v horším případě auta nebo agresivního opilce.

Snažte se vnímat své okolí a nebýt duchem nepřítomni. Při běhu je nutné volit vždy stranu, která vám umožní vidět blížící se auto.

Nespoléhejte na to, že řidič vás sám spatří a aktivně sledujte provoz kolem sebe. Důvěřujte své intuici a pokud máte z nějakého místa nebo člověka nepříjemný pocit, vyhněte se jim. I kdyby to bylo proti vašemu původnímu tréninkovému plánu – vaše bezpečí a klid je důležitější.

reklama

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru