Co má společného uvíznutí v dopravní zácpě, čekání na odpovědi nebo třeba na dlouho nepřicházející dovolenou?
Naše životy jsou plné povinností, které potřebujeme vyřešit co nejrychleji, abychom dosáhli pomyslného klidu. Digitální svět nás navíc utvrzuje v tom, že vše je možné řešit téměř okamžitě a my jsme si tak zvykli na mnohem větší míru zaneprázdnění. Nenadálé situace, které brání dosažení cílů, působí jako stresový faktor. Důvodem je nejen časová tíseň, ale i netrpělivost. Co způsobuje, známe všichni dobře. Psychická tenze, stres, amok, propadání panice, defétismu i neadekvátní reakce na okolí.
Výzkumy prokazují, že náš psychický stav na tom bude mnohem pozitivněji, podaří-li se posílit trpělivost a odolnost vůči stresorům. I když má k trpělivosti každý z nás odlišné předpoklady, jde především o stav mysli. Dobrou zprávou je, že ho můžeme relativně jednoduše pozitivně ovlivnit vědomým přístupem. Trpělivě si projděte všech 10 tipů, kterak trpělivost trénovat a jak postupně minimalizovat stresové situace.
Sledujte stresory
Pokud máte problém s trpělivostí, zaměřte se jako první na hledání spouštěčů. Abyste si je plně uvědomili, vždy si je napište na papír a zároveň předběžně naplánujte alternativní reakci na nepříjemný impuls. Při dalším střetnutí s problémem už budete jednat více vědomě a nenecháte se zaskočit tak snadno.
Jistě vysledujete podněty, které vás dráždí pravidelně. Může jít o vzdory dítěte, chování kolegy, nebo neuspořádané věci vašeho partnera. Na takové zákeřnosti si nechte prostor a zaměřte se na hledání způsobu, jak předejít kolizi.
Vizualizace
Skvěle funguje, když si připravíte ideální řešení známé stresové situace co nejpřesněji. Vykreslete si živě co nejvíce detailů ohledně toho, jak chcete úspěšně situaci absolvovat, jak reagovat, jak se u toho budete tvářit, co budete říkat. Představte si i druhou osobu, nebo děj. Zamyslete se nad tím, jak je pro vás důležité nenechat se dohnat netrpělivostí a kolik si tím ušetříte energie. V momentě, kdy stresovou situaci potkáte tváří v tvář, vybavte si scénář a zkuste ho co nejpřesněji přenést do reality.
Nádech a výdech
Jakmile ucítíte, že vás trpělivost opouští, nadechněte se zhluboka až do břicha a pomalu vydechujte. Zaměřte se na proudící vzduch. Udělejte to ještě jednou a pak znovu. Tyto tři poctivé nádechy a výdechy jsou prokazatelným trikem, který pomůže odbourat, nebo alespoň zmírnit, počínající frustraci.
Počítejte do 10
Na první pohled další banální rada, ale se zaručenými přínosy. Když se začínáte hněvat, v mysli začněte s pomalým počítáním. Až skončíte, touha začít kolem sebe řvát, nebo rozbít první věc po ruce, ustoupí. A pokud techniku zkombinujete i s předchozím tipem, účinnost se zesílí.
První krůčky
Než se pustíte do eliminace silných stresorů, zaměřte se na ty drobné, které vám hned nevaří krev v žilách. Vypořádat se s nimi dá mnohem méně práce, vy si osaháte techniky a zároveň povzbudíte svou sebedůvěru. Jakmile poznáte, že svůj temperament máte pod kontrolou vy, a ne on vás, můžete s pozitivní myslí vykročit zase o kousek vpřed.
Odstup
Pokud už ale do netrpělivé mysli vkročíte, zastavte ihned, jak si to uvědomíte. Snažte se najít způsob, jak na chvíli ze situace odejít. Vzdalte se, zvažte váš primární cíl, závažnost problému z dlouhodobého hlediska, s rozvahou a klidem si naplánujte další kroky, slova. Jakmile budete mít na dosah představu optimálního řešení, můžete se vrátit a věc dokončit. Věřte, že i 5-10 minut dokáže divy. Namísto toho zaobírání se pro budoucnost méně podstatnými záležitostmi nás obírá o možnost trávit čas spokojeně.
Učení dělá mistra
Je to tak. Posilujte neustále schopnost předcházet situacím, které ve vás vyvolají netrpělivost. Jakmile ucítíte slabost, vezměte to jako výzvu a možnost k dalšímu procvičování vaší zdatnosti i zbraní, které můžete proti psychické tenzi použít.
Zdravý výbuch
Zbavit frustrace se lze třeba i tím, že usměrněně vypustíme páru z papiňáku. Skvěle poslouží polštář, kterému neublížíte, nebo příroda, v které nikoho neurazíte. Fyzická aktivita je také skvělou formou, jak ze sebe dostat nahromaděný nepokoj, a přitom se zdarma dobít pozitivními hormony.
Meditace
Opačnou cestou je směr do vnitřku sebe sama. Samozřejmě nejde meditovat uprostřed stresové situace, ale pokud budete čas od času meditovat, najdete v sobě kus opravdového klidu. Čím častěji se na toto místo v duši budete vracet, tím snáze ho dohledáte i v momentech, kdy ho jako studnici zenu budete potřebovat nejvíce.
Láska léčí
Hněv plodí hněv, láska lásku. Pokud v sobě na negativní spouštěče vytvoříme ihned i negativní reakci, zacyklíme se. Zkusme v sobě najít ten nejušlechtilejší cit a dopřejme ho sobě a pak i okolí. Rozhodně se nám dříve či později vrátí i ze situace, u které bychom to dříve rozhodně neřekli.
Pomoc hledejte ve vašem úsměvu a myslete na to, že nepříjemné věci v sobě nosit nechcete. Jakmile předejdete frustrující situaci, zbytečně si ji v mysli nevybavujte. Přemítejte spokojeně o tom, jak dobře si vedete.
Leave a reply