Výhody 3D tisku se v době koronakrize potvrdily v praxi. Tou nejvýraznější je možnost vyrábět potřebné komponenty vlastními silami na místě spotřeby, tedy levněji a rychleji.
Zavádění či rozšiřování aditivní výroby přímo ve svých provozech řeší organizace různých velikostí, které však spojuje jeden cíl: přizpůsobit vývoj i výrobu dynamickým podmínkám na trhu. To ostatně dokazují i trendy prodejů profesionálních 3D tiskáren od české společnosti 3Dwiser.
„Jakmile se ukázalo, že se s koronavirem budeme muset naučit žít a dlouhodobě fungovat, vydaly se firmy pochopitelným a logickým směrem – k zavádění moderních 3D technologií,“ vysvětluje Tomáš Soóky, jednatel společnosti 3Dwiser, která je předním českým dodavatelem a distributorem technologií 3D tisku.
„I tam, kde váhali, často objevili obrovský přínos v nejistých dobách, jaký představuje spolehlivý a stále automatizovanější 3D tisk,“ dodává Soóky.
Ačkoliv podle nejnovějšího průzkumu ČSÚ využívalo ještě v roce 2019 3D tisku dílů pouze 6 % českých firem, přední tuzemští dodavatelé profesionálních 3D tiskáren zaznamenávají každoroční nárůst poptávky. Nic na tom nezměnil ani mimořádný rok 2020, byť se s jarním příchodem koronakrize tržby logicky výrazně propadly.
Investice do jistoty
Náhlý pokles dokazuje i meziroční srovnání tržeb společnosti 3Dwiser, podobně jako ukazatele jejích mezinárodních partnerů. Podstatné však je, že závěr roku 2020 naopak přinesl rekordní zájem podniků, stejně jako dosud nejvyšší obraty z prodeje 3D technologií a spotřebního materiálu. Vysvětlení není třeba hledat dlouho – firmy zkrátka na turbulentní podmínky zareagovaly investicemi do moderních a univerzálních technologií, které už v praxi prokázaly svůj přínos. Potvrzují ho i případové studie napříč průmyslem.
„Mnohde také pomohlo prozření, že profesionální 3D tiskárny – na rozdíl od hobby zařízení – netisknou jen křehké prototypy a drobné díly,“ říká Tomáš Soóky.
„Mezi klíčové produkty 3D tisku se řadí především vysoce pevné kompozity, kovy, konstrukční i biokompatibilní pryskyřice, teplotně i chemicky odolné termoplasty schopné pracovat i při teplotách okolo 250 °C, využívané v letadlech či třeba drážních vozidlech. Přitom univerzální 3D tiskárny pro podniky začínají ve stolním provedení na cenách už okolo 70 tisíc korun,“ popisuje Soóky.
Obsluha 3D tiskárny není věda
V čem dalším představuje 3D tisk pro firmy přínos, obzvlášť v nejisté době? Například snižuje závislost na externích dodavatelích. Podniky si funkční díly, přípravky do výroby, pomůcky i náhradní díly vyrábějí samy – pod vlastní střechou a kdykoliv je potřeba. Tím se zároveň markantně snižují nároky na logistiku a skladování.
3D tisk rovněž napomáhá optimalizaci výrobních nákladů, například rozdělením výroby mezi obráběcí centra, vstřikolisy a 3D tiskárny. Díky tomu se u vlastní výroby v porovnání s externími dodávkami výrazně zrychlují administrativní postupy.
Kvalitní 3D tiskárny (i ty stolní) mohou navíc většinu času fungovat bez lidského dozoru, jelikož mají řadu pokročilých čidel a lze je řídit i na dálku.
Tisknout lze přímo z 3D modelu, lze se tak obejít bez složité výkresové dokumentace. Spolehlivost a předvídatelnost profesionálních 3D tiskáren je podobná jako u průmyslových strojů, přičemž jejich pořizovací náklady jsou výrazně nižší. Na stejné 3D tiskárně často můžete vyrábět prototypy, funkční díly i přípravky do výroby.
Krize zvýraznila pozitiva 3D tisku
Flexibilita 3D tisku přišla vhod také během pandemie, kdy se s pomocí této metody vyrábělo i zdravotnické vybavení. „Chtěl bych vyzdvihnout úsilí bezpočtu dobrovolníků a domácích uživatelů hobby 3D tiskáren, kteří se loni na jaře zapojili do masové výroby chybějících ochranných pomůcek pro lékaře,“ připomíná Tomáš Soóky z 3Dwiseru. Právě tato společnost se podílela na pomoci zdravotníkům zapojením svého Aplikačního centra 3D tisku.
Zásadní změna ve vnímání přínosu 3D tisku však probíhala méně viditelně. „V nárůstu zájmu nových podniků a pozitivních zkušeností stovek dalších, které již 3D tisk v Česku intenzivně využívají,“ dodává Soóky.
Dostupnost aditivní výroby stále roste
I v Česku dosahuje návratnost investice do 3D tiskáren ve většině případů řádu měsíců. S odbornou pomocí zkušeného dodavatele, který ulehčí výběr optimální technologie i materiálů a poskytne náležité proškolení, je zavedení 3D tisku stejně hladké jako u tradičních technologií. A jak se ukazuje znovu a znovu, je zároveň silnou motivací pro české konstruktéry, kteří tak dostávají nové možnosti práce.
Martin Kovář
15. 2. 2021 - 9:36Taky máme ve firmě 3D tiskárnu, vzali jsme od trilabu jejich Deltiq2, vůbec se u nás nezastaví a souhlas se vším v článku. Jestli vybírat drahou průmyslovou tiskárnu, u které jsou náklady na provoz podstatně vyšší, tak stačí profi tiskárna, které má levnější provoz a více ji prostě využijeme.