Zamrzlá jezera, rozpálené pouště, nejmodernější simulátory – vývojové týmy Fordu z celého světa pracovaly na tom, aby elektrický Mustang Mach-E přinášel zákazníkům řidičské zážitky hodné Mustangu.
Pokud jde o preference konkrétně evropských zákazníků, nikdo jim nerozumí lépe než tým ze zkušebního areálu Fordu u belgického Lommelu. Zde vznikala specifická kombinace vlastností odpružení, řízení, hnacího řetězce i asistenčních systémů, zohledňující očekávání evropských zájemců o první Ford vyvíjený od začátku jako elektromobil.
„Dnešní technika nám umožňuje přizpůsobit vůz ve virtuálním světě, takže už první fyzické prototypy se svým jízdním projevem blíží požadovanému charakteru. Posledních 10 procent, která jsou kriticky důležitá, lze však definovat pouze na silnici,“ říká vedoucí v oddělení ladění jízdních vlastností evropského Fordu Geert Van Noyen.
„Vyvážená a pohotová elektrická platforma nám umožnila naladit Mustang Mach-E tak, aby rozdával řidičům radost v zatáčkách norského průsmyku Trollstigen, na německé dálnici i hrbolaté britské okresce,“ dodává Van Noyen.
Klíčovými ingrediencemi vrozeného sportovního charakteru Mustangu Mach-E jsou rychle reagující elektromotory a nízké těžiště díky baterii uložené pod podlahou.
Evropský charakter vozu ladili odborníci Fordu na více než 100 kilometrech testovacích drah v Lommelu, které napodobují povrchy komunikací z různých evropských zemí.
Evropské silnice bývají užší i klikatější a jezdí se na nich rychleji než v jiných částech světa, což si vyžádalo specifickou kalibraci odpružení, tlumení, stabilizátorů i řízení Mustangu Mach-E.
Rovněž pneumatiky byly zvoleny s ohledem na ideální rovnováhu přilnavosti a komfortu v jednotlivých evropských zemích, které jsou značně rozmanité co do podnebí i kvality silnic.
Chování Mustangu Mach-E při velmi vysokých rychlostech se hodnotilo na německých dálnicích i na klopené dráze v Lommelu o délce 4,2 km, na níž se krouží rychlostí 220 km/h. Vedle stability a plynulosti ovládání se při těchto zkouškách posuzovala rovněž vnímaná kultivovanost v interiéru.
„Díky elektrickému pohonu je interiér Mustangu Mach-E velmi tichý. O to důležitější je zabránit pronikání nežádoucího hluku a vibrací do něj,“ řekl Van Noyen.
Asistenční technologie včetně adaptivního tempomatu s funkcí Stop&Go, rozpoznáváním dopravních značek a vedením uprostřed jízdního pruhu dokážou interpretovat vodorovné i svislé dopravní značení napříč kontinentem, takže řidiči se mohou těšit na intuitivní a klidné cestování bez ohledu na to, kde konkrétně žijí, pracují či tráví dovolenou.
Evropským řidičům bude vyhovovat okamžitý nástup výkonu, který je elektrickému pohonu vlastní. Hnací soustava Mustangu Mach-E rozděluje točivý moment mezi přední a zadní kola a inženýři Fordu ji důkladně testovali, aby ověřili, že ve skandinávském sněhu i španělském létě vůz svým chováním v zatáčkách připomíná Mustang s poháněnou zadní nápravou.
Možnost přizpůsobit jízdní projev Mustangu Mach-E různým podmínkám však není jen výsadou inženýrů Fordu. Řidiči mohou vybírat z jízdních režimů Whisper (šepot), Active (aktivní) a Untamed (nezkrocený).
Podle zvoleného režimu se mění odezva řízení, akcelerátoru i brzd, ale také nepřímé osvětlení interiéru a dokonce i zvukový doprovod.
Ford nedávno absolvoval s Mustangem Mach-E turné po Norsku, jež patří z hlediska rozvoje elektromobility k nejprogresivnějším trhům v Evropě. Získal tak mimo jiné cenný vhled do každodenního provozování takového vozu v existující nabíjecí infrastruktuře.
Model s větší baterií a pohonem všech kol, který má dle předběžných údajů dojezd 540 km podle metodiky WLTP, překonal v reálném provozu očekávání, když při non-stop jízdě z Osla do Trondheimu urazil 484 km a v baterii stále zbývalo 14 procent energie.
V provedení s větší baterií a pohonem zadních kol činí cílová hodnota dojezdu dle WLTP dokonce 610 km. Aktuální testy ukazují, že nabíjení je oproti původním předpokladům téměř o 30 procent rychlejší. Na rychlonabíječce IONITY se elektrický Mustang Mach-E nabíjí průměrným tempem 119 km dojezdu za 10 minut nabíjení. Prodej Mustangu Mach-E bude v České republice zahájen v červenci roku 2021.
Leave a reply