Menu

Co je nového?

4 důvody proč má smysl sledovat druhé, jak hrají počítačové hry

Shares
Foto: Shutterstock

Rok 2020 byl v mnohém přelomový. A přinesl také raketový vzestup herního průmyslu. Je to logické. Hraní her je jedna z mála zábavních disciplín, které nám v lockdownu zbyly. Lidé nejen více hrají, ale také mnohem víc sledují druhé, jak se věnují hře. Na YouTube a na Twitch tím vloni strávili celkem 100 bilionů hodin! Co je na tom tak přitažlivého? A je to vůbec k něčemu dobré?

reklama

Sledováním se buduje komunita

V době, kdy bychom správně neměli navštívit ani vlastní tetičku, jsou onlinovky dobrým prostorem pro společné setkávání. Když sledujete druhé hráče, můžete jim nechávat u videí komentáře, a těšit se, že se s nimi sejdete „naživo“ třeba na jednom ze 40 milionů herních kanálů, které najdete na YouTube.


Sledování druhých posiluje empatii

Tomuto jevu, který je bezesporu jedním z nejvýznamnějších objevů neurověd posledních desetiletí, se říká zrcadlové neurony. Někteří vědci je považují za základ empatie, tedy vcítění se do druhého.  Když například vidíte někoho, jak se usmívá, vyvolá to ve vás pocit, jako byste se sami usmívali. Podobně je to se sledováním hráče ve virtuálním prostoru. Jako divák s ním prožíváte vzestupy a pády, napínavé okamžiky, štěstí i zklamání. A trénujete tím vciťování se do druhých.

reklama

Na hlášku Zase u toho sedíš? odteď odpovídejte: Ne, posiluju empatii!

Je to prostě zábava!

Jestli jste nikdy nebyli na žádném herním kanále, o hodně jste přišli. Nejde jen o „tupé“ hraní her. Hráči využívají virtuální prostor pro tvoření fantastických zápletek a inscenování jedinečných střetnutí. V Minecraftu, který je nejoblíbenější hrou pro online sledování, si hráči tvoří vlastní postavy a posílají je do napínavých situací. Co je za dveřmi? Propast plná lávy? Obří Sonic the Hedgehog? Ne… Je to hejno zuřivých kuřat! Tak k tomu si udělejte mísu popcornu! Z jiné zábavy nám toho stejně moc nezbylo…


Sledováním druhých se učíte hraní

Možná namítnete, že když okoukáte tipy a triky druhých, připravíte se tím o výzvy spojené s řešením nových situací. Dnešní hry jsou ale tak složité, že se toho nemusíte bát. I tak určitě narazíte na spoustu nových obtížných scénářů, kterými se budete muset prokousat sami. Sledování druhých při hře vám také pomůže v rozhodování, když si nejste jistí, zda je daná hra pro vás to pravé ořechové a stojí za to do ní investovat peníze.


Hraní her je zábava. Sledování taky!

Anebo je to celé jenom zástěrka pro další závislost?

Herní virtuální svět je tenký led. Určité procento hráčů může propadnout závislosti a celé dny trávit hraním a nahráváním svého obsahu na online platformy.

reklama

Podle dat herního studia Valve strávili uživatelé v roce 2020 na platformě Steam dohromady úctyhodných 21,3 miliardy hodin! A to je o celých 50 % víc než předchozí rok.

Na druhou stranu není závislost na videohrách tak častá, jak se mnozí domnívají. Vědci z Brigham Young University tomuto fenoménu věnovali šest let výzkumu a v létě roku 2020 zveřejnili výsledky. Ze skupiny mladých hráčů vykazovalo v dospělosti výraznější známky deprese, úzkosti, agresivity, plachosti nebo nadužívání mobilních telefonů pouhých 10 %.


Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru