Jedním z důvodů vzniku nových významů běžných slov je patrně neochota nazývat věci pravým jménem a potřeba hledat výrazy na první poslech jemnější. Jenomže ono kýžené zjemnění vzápětí obecenstvo odhalí jako marný obranný pokus a demaskovaný autor se před veřejností vlastně sám zpochybnil.
Bývalý ministr Kocourek se před časem obával říct, že před rozvodem zašantročil část majetku, aby se o něj nemusel dělit, a tak ho svými slovy „odklonil“. V podstatě humorně nově použité obyčejné slůvko se alespoň na nějakou dobu stalo součástí naší slovní zásoby.
Nyní objevili novináři a politologové nové významy pro nepříliš obvyklá, přesto srozumitelná slova. Juniorní a seniorní už neznamená jen mladší a starší, nýbrž také slabší a silnější.
Současnou vládní koalici tak podle jazykových novátorů tvoří seniorní ANO 2011 a juniorní ČSSD, která loni slavila 140 let (komunisty narušeného) trvání.
To jsou paradoxy, řekly by postavy z Havlovy Audience. Mimochodem jedna z mála vět pana prezidenta, která pronikla do českého lidového výraziva.
Ta naše čeština zkrátka nabízí spoustu možností každému. Básníkům i lidem skutečností poněkud zaskočeným.
Děkuji za přečtení. Jiří Čepelák
Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.
Leave a reply