Je běžné připomínat si výročí, když jejich časové určení končí číslicí 0, někdy také 5. Na významné události si můžeme samozřejmě vzpomenout i v jiných letech.
Za den vydání Máchova Máje se považuje 23. duben 1836 (byla to sobota). Knížku vydal básník vlastním nákladem poté, co úspěšně zvládl nástrahy státní cenzury. Našel si solidního tiskaře a distribuci si obstarával sám. Není snad ani doloženo či spočítáno, zda měl ze svého vydavatelského činu nějaký zisk.
Neměl sponzory, pouze přátele, kteří mu půjčili, aby se svou první (a za jeho života jedinou) knihou mohl předvést vlastenecké společnosti.
Máchova vůle vydat Máj byla podle mého chápání dána jeho opodstatněným sebevědomím. Svého dosáhl. Neporozumění soudobých kritiků mu nijak neublížilo. Ani citově, ani ekonomicky – knížečka byla rychle rozprodána.
Bohužel se nedožil mohutného uznání svého básnického kusu, které dodnes nemůže bez povšimnutí obejít žádný český literární teoretik, ale ani básník. Ti první se snaží tu báseň vysvětlovat nejrozličnějšími způsoby, ti druzí nemají šanci ji překonat.
Vladimír Justl se dohadoval, že Holanova Noc s Hamletem má pro českou poezii podobný význam jako Máj. Myslím, že se příliš nemýlil, jenže ani malostranský poustevník Holan svou skladbou toho prvního českého moderního básníka nezastínil.
Blog: Trpká výročí varují
Našel jinou cestu poezie, tu však mnozí adepti básnického jména pochopili mylně a vydávají své bláboly za moderní básnictví.
Je to tedy nyní 183 let od oné soboty, kdy ambiciózní Mácha dostal do rukou první svazek svých zamýšlených spisů. Knihu malého formátu, malého rozsahu, ale velkého dosahu. Dosahu, kterého se čas netýká.
Děkuji za přečtení. Jiří Čepelák
Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.
Leave a reply