Běhaní je velkým fenoménem posledních let. Ovšem popularitu a boom zaznamenává také barefoot obuv. A to nejen na běžné nošení, ale i na mnoho sportů včetně běhání. V čem se však odlišuje běh v klasických běžeckých botách od barefoot běžecké obuvi?
Méně energie a úsilí bez bolesti
Mile vás překvapí, že s barefoot botami budete využívat méně energie a úsilí, navíc bez bolesti. Mnoho lidí si při používání nevhodných bot totiž stěžuje na bolesti lýtek nebo achillovek. Je to dáno tím, že Achillova šlacha je pak zatěžovaná více než je nutné. Ve velké míře se pak jedná o problémy přílišné zátěže. A s barefootovou obuví tyto problémy většinou zmizí, protože se při běhu odrážíte od země nohou i prsty a zvedáte správně nohu od země.
Přirozený došlap
Minimalistické boty podporují chůzi s nízkým dopadem. To znamená, že vás přirozeně motivují, abyste došlapovali více na střední nebo přední část chodidla než na patu.
Obuv automaticky nezmění vaši chůzi, ale může vám pomoci, pokud se chcete naučit běhat dobře. Většina běžců totiž běhá tak, že dopadají na paty, a to jim způsobuje zranění.
„Je potřeba mít na paměti, že při běhání v barefoot botách se chová chodidlo jinak. Tím, že noha má v botě větší prostor a má nulový drop vnímáme intenzivněji, jak běžíme. V těchto botách jde hlavně o styl běhu. Je důležité tady dopadat na špičku a využít každý prst kvůli efektivnímu došlapu. To zároveň vede k minimálnímu riziku poranění,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes, předního světového výrobce zaměřeného na barefoot obuv z USA.
Nepřepálit začátek
Je důležité začít pomalu a nepřepálit začátek. Když začnete poprvé běhat v barefoot botách, vaše nohy budou slabé, takže si zpočátku dávejte menší limity a postupně přidávejte. Trvá týdny a někdy i měsíce, než získáte správnou sílu pro rychlejší běh nebo delší trasy. Pokud ale vytrváte a nevzdáte to, vaše nohy budou po čase silnější než kdykoliv předtím. Běhání naboso přináší spojení se zemí, pocit svobody i lehkost a hlavně zábavu.
Volba správného povrchu
Výběr terénu je důležitým faktorem. Pokud děláte něco špatně, chcete to okamžitě vědět. Je proto vhodné začít na hladkém, tvrdém povrchu bez nečistot. Asfaltová parkoviště nebo chodníky jsou vynikající volbou, stejně jako vnější či vnitřní běžecké dráhy.
Ze začátku byste se měli vyhnout měkkým povrchům, protože ty neposkytují zpětnou vazbu. Běhat v trávě či písku vám může být příjemné a cítíte se při tom dobře, ale tlumící efekty jsou skryty.
Pokud na těchto površích budete běhat, vytvoříte si špatné návyky, které může být později nesmírně obtížné napravit.
Držení těla
Při začínaní s barefoot běháním by mělo být vaše držení těla vzpřímené a záda rovná. Vaše hlava by měla být v rovině a vaše oči by se měly dívat dopředu před sebe. Jakmile začnete, budete více používat oči ke sledování cesty. Cílem je abyste sklonili oči nikoliv hlavu. Když začnete dělat své první barefoot kroky, délka vašeho kroku bude velmi krátká, zato rychlá. Obecně by se vaše nohy měly dotýkat země alespoň 180krát za minutu. Tyto krátké, rychlé kroky zajistí, že vaše nohy budou dopadat pod těžiště nebo pod boky. Tak běhu zdar!
Leave a reply