Několik desítek let po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl jezdí na místo katastrofy tisíce turistů ročně. Zpátky do minulosti vás teď může vzít i nová televizní minisérie Chernobyl, která má každý úterní večer českou premiéru na kanálu HBO. Tvůrci přitom slibují velmi realistický pohled na dopady jaderné havárie.
26. duben 1986. Je hluboká noc. Ukrajinské město Pripjať už skoro spí a téměř 50 tisíc obyvatel ani netuší, co se právě odehrává jen několik kilometrů od jejich domovů.
Uprostřed noci – přesně v 01.23,45 – dochází během plánové technické zkoušky k explozi 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl. A právě čas výbuchu je i název prvního dílu nové minisérie HBO. Díky ní diváci uvidí nejen okamžité vyšetřování exploze, kterou tehdejší Sovětský svaz tajil, ale i následné příběhy lidí.
„Je snadné to vnímat jako katastrofický snímek. Ale tak to není. Je to především příběh o lidech,“ říkají v krátké upoutávce tvůrci seriálu. „Lidé, kteří pracovali v elektrárně, lidé kteří byli vysláni do Černobylu – do té kontaminované oblasti, aby ji vyčistili. Jejich příběhy jsou pozoruhodné.“
Filmaři si pro natáčení vybrali litevské město Vilnius. Podle nich díky své sovětské atmosféře dokonale představuje město Pripjať. Scény z elektrárny pak natáčeli v bývalé Ignalinské jaderné elektrárně, která byla v roce 2009 vyřazena z provozu. Dva reaktory, které se v ní používaly, jsou podobné tomu z Černobylu. „Všechno je v seriálu Černobyl uvěřitelné – naše scéna, lokace. Tým je opravdu obrovský,“ doplňují tvůrci.
O samotném průběhu události a jejích následcích toho dnes již víme hodně, na seriálu je ale obzvláště cenné vyobrazení reakcí představitelů tehdejší moci a způsob jejich uvažování: vzorce jednání známé všem, kteří na vlastní kůži zažili komunistickou totalitu.
Arogance, zamlčování, lži a upřednostnění nedotknutelnosti (vyprázdněné) ideologie převládá nad ochranou lidských životů. A tady by měl každý zapomnětlivý občan zpozornět a dívat se pořádně.
Lidé, kteří se moc ptají a remcají, jsou pro totalitní režimy vždycky nebezpeční. Nejdůležitější je přece zachovat socialismus a jeho tvář neomylnosti. Jak povědomé.
O kolik lidí víc mohlo být tehdy zachráněno, kdyby Sovětský svaz (kde byl už rok u moci proponent „glasnosti“ Gorbačov) přiznal výbuch okamžitě a evakuace začala včas? Kdyby hasiči měli lepší vybavení proti ozáření a nedomnívali se, že hasí jen obyčejný oheň na střeše?
Sovětský svaz se sice rozpadl, ovšem lidé se stále nějak moc ptají. A tak jsou stále v Rusku pronásledováni kritici režimu a „mizí“ představitelé opozice i nepohodlní novináři.
Pětidílný seriál Chernobyl z koprodukce společností HBO a Sky sází i na známé herecké osobnosti. Sovětského místopředsedu vlády, kterého Kreml pověřil vedením vyšetřování havárie, si zahrál švédský herec Stellan Skarsgård. A v roli jaderné fyzičky se divákům představí britská herečka Emily Watsonová. Tohle zkrátka může být seriál roku, nenechte si ho rozhodně ujít!
Leave a reply