Táhne vás počasí konečně ven? Tak na nic nečekejte a přibalte do batohu i foťák, ať si můžete tu nádheru kolem cvaknout. Kromě odstranění nánosu času z vašeho děla není od věci oprášit i základy, jak na dobrou fotku. Máme tu pár tipů, na které je dobré před zmáčknutím spouště myslet.
1. Barvy na prvním místě
Jarní krajina je velmi barevná, a to ji zásadně odlišuje od té zimní. Barevné tóny rozhodně využijte. Všechno to pučení vypadá skvěle na pozadí modré oblohy. K opravdovým sytým barvám se dostanete, když použijte polarizační filtr. Hledejte symetrické tvary a neobvyklé úhly pohledu, jako třeba řady husté zelené vegetace, nebo pohled mezi květy stromu, hustou trávu a podobně.
2. Hledejte kontrasty
Kontrasty jsou také o barvách. Jednou z možností, jak nechat určitou barvu vyniknout, je využít výrazného pozadí. Chcete-li fotit květiny, nebude to tak krásné s pozadím šedivé oblohy nebo hnědé hlíny, jako s krásně zelenou pučící trávou.
3. Zaklekněte
Zlaté fotografické pravidlo. Může se zdát, že kompozice s pohledem z úrovně výšky objektu je důležitá jen při focení dětí nebo zvířat, ale není to tak. Pokud chcete opravdu špičkovou kompozici, rozhodněte se, co je centrálním motivem vaší fotky. Právě do výše objektu se snižte i s foťákem. Fotíte louku, trávu a kytky? Tak na kolena.
4. Rámujte
Zkuste využít to, co obklopuje váš centrální objekt. Co je vhodné k rámování? Můžou to být větve, dveře, rohy domů, viadukty, okenice, prostě cokoli. Rám dodá fotce větší šmrnc a lépe vtáhne do děje.
5. Pracujte s hloubkou ostrosti
Hloubku ostrosti nastavíte na zrcadlovkách v režimu A (aperture, neboli clona). Aby bylo vše na fotce krajiny ostré, použijte vyšší clonové číslo jako f/11 nebo f/22.
Pokud máte k dispozici širokoúhlý objektiv, můžete do krajiny v dálce začlenit i popředí.
6. Stihněte zlatou hodinu
Při východu slunce je vzduch čistší, večer se o prozáření postarají změny teplot. Zajímavé světlo a barvy zachycuje fotoaparát brzy ráno a pozdě odpoledne. Zbytek dne není až tak výrazný. První a poslední hodina slunečního svitu se ne nadarmo nazývá zlatou. Trefte se do ní záběrem a máte napůl vyhráno.
7. Cestujte
Ty nejhezčí scény vždycky objevíte tam, kde je to pro vás nové. V parku za domem už vás toho moc nepřekvapí. Na druhou stranu není nutné jezdit zrovna do Tater. Výlet do okolních kopců dokáže také ledacos nabídnout. Vrcholky jsou navíc perfektním místem, když se podaří stihnout ranní mlhu nad údolím. Vděčným motivem je voda. Zaostřete na potůčky, nebo drobná vodní díla.
8. Pozor na protisvětlo
Přestože se dny prodlužují, slunce je stále na obloze nízko, což může způsobit silné protisvětlo. Proto v tomto období raději nefotografujte lidi se sluncem v zádech, ale spíše se sluncem ze strany, i když stále mírně v pozadí. Nebo můžete využít hry stínů v slunečním světle, které necháte dopadat na exponovanou osobu zepředu.
9. Zapojte lidi
Pokud zvolíte člověka jako hlavní motiv, tedy pro portrét, využijte malou hloubku ostrosti. Nastavte tedy nízké clonové číslo (hodnota f, například f/2,8), abyste docílili rozostřeného pozadí (efekt zvaný bokeh). Pomůže nechat vyniknout důležité objekty v popředí focené scény. Pokud je méně světla, v režimu priority clony navíc díky tomu zrcadlovka automaticky zvolí vyšší rychlost závěrky a předejte tak roztřesení obrazu. Nebojte se ale porušit portrétní konvence a například zaostřit právě na jiný objekt v popředí a figuru člověka využít jako rozostřené pozadí. Funguje to i naopak, kdy jsou lidé foceny spíše z pohledu interakce s přírodou.
10. Pracujte se zvířaty
Zvířata mají jednu nevýhodu. Jsou většinou v pohybu. Proto jednoznačně volíme režim priority času (S – shutter neboli závěrka). Hodnotu času nastavujeme podle toho, zda chceme pohyb „zmrazit“ (například 1/150s), nebo naopak dosáhnout rozmazání pohybujícího se objektu (například 1/60s). Čím blíže se dostanete, tím lépe. U většiny zvířat ve volné přírodě se ale neobejdete bez kvalitního zoomového objektivu. „Snažte se zvíře fotoaparátem sledovat v určitém úseku a pomocí sériového snímání pořídit více záběrů pro následný výběr toho nejlepšího. V případě fotografování přes hledáček doporučuji nezavírat druhé oko a bedlivě sledovat scénu v okolí,“ popisuje metodu zvanou panning fotograf a lektor Michael Jurák z Nikon školy.
11. Zvolte správnou techniku
Mobil je na efekt bokeh krátký, ale nepotřebujete ani zrcadlovku za desetitisíce. Velmi dobře dostupná i začátečníkům je zrcadlovka Nikon D3400 za cenu okolo 13 000 Kč, kde i s dodaným základním objektivem 18-55 mm můžete slušně trénovat. Tenhle stroj má navíc velký obrazový snímač formátu DX s 24,2 milionu pixelů, takže poskytuje vynikající výsledky za nízké hladiny osvětlení. Společně s objektivem NIKKOR dosahuje tvůrčím způsobem rozmazaného pozadí. K dispozici je Režim průvodce, který pomáhá s rozvíjením fotografických zkušeností, zatímco baterie s vysokou kapacitou zaručuje, že je fotoaparát D3400 vždy připraven k plnému provozu.
Leave a reply