Aktuálně leží ladem obrovské množství důležitých dat. Počítače si s nimi až dosud nedokázaly poradit. Technika nové generace však s velkými objemy dat umí pracovat velmi dobře. To je obrovská příležitost pro celý byznys i společnost, upozorňuje studie Accenture Tech Vision 2022.
Univerzální algoritmy
Napříč IT prostředím se již objevují vysoce výkonné počítače (HPC), superpočítače a biocomputing, tedy technika inspirovaná biologickými procesy. Tyto tři skupiny významně sníží obtížnost řešení některých z nejpalčivějších světových problémů. Jedna teorie tvrdí, že jakmile se podaří vyřešit některý z neřešitelných problémů, je velmi pravděpodobné, že tento algoritmus bude úspěšný i při řešení jiných.
Jinými slovy, algoritmus, který rychle vyluští křížovku, nám může pomoci při skládání bílkovin.
Nelze tak očekávat, že budeme nadále zažívat postupné a předvídatelné inovace jako v minulosti. „Jakmile překročíme výpočetní prahy potřebné k řešení zásadních problémů, začnou padat zdi kolem celých průmyslových odvětví. Tato transformace nenastane zítra, ale vývoj už je v plném proudu,“ říká Karel Kotoun, Accenture senior manažer v oblasti finančních služeb.
Plýtvání daty
Firmy dnes generují mnohem více dat než kdykoli předtím, což vyvolává nutnou potřebu strojů, které dokáží tato data přeměnit na znalosti.
Společnost IDC zjistila, že v roce 2020 bylo vytvořeno, zachyceno nebo replikováno 64,2 ZB (1 zettabyte = miliarda terabytů) dat a očekává se, že toto číslo do roku 2025 vzroste na 180 ZB.
Ze všech dat vytvořených v roce 2020 však bylo pouze 10,6 procenta užitečných pro analýzu nebo pro modely umělé inteligence a strojového učení a jen asi 44 procent z nich bylo skutečně využito.
Miliarda gigabytů v cm3
Zároveň začínáme pozorovat skutečné splynutí biologie a strojů, kdy stroje nejen napodobují biologické operace, ale přímo využívají biologické procesy. V popředí stojí ukládání dat. Jeden z odhadů předpovídá, že DNA by mohla uložit 1 exabyte (miliarda gigabytů) dat v pouhém jednom krychlovém centimetru prostoru, přičemž na základě biologické DNA nalezené na Zemi má potenciál přetrvat více než 700 tisíc let.
Spolehlivost spolu s úsporným využitím prostoru a energie by mohla být transformativní v době, kdy naše záliba ve vytváření dat rychle převyšuje naši schopnost je efektivně ukládat. V roce 2019 se společnost Microsoft stala první firmou, která prokázala schopnost úspěšně ukládat a načítat data v umělé DNA.
Nejsou lidi
Schopnosti řešení problémů, které tato nová vlna výpočetní techniky umožňuje, mohou vést k největším technologickým převratům naší doby. S tím jsou spojeny nároky na personál.
„Mezi hlavními faktory, které dnes zdržují potenciální nasazení kvantových strojů, je nedostatek vyškolených pracovníků,“ říká Kotoun.
Proto vznikají iniciativy, které chtějí tuto mezeru zacelit. Jednou z nich je projekt Quantum Compunting on Finance francouzského startupu QuantFi a poskytovatele kvantového školení QUERECA, který je zaměřen na využití kvantové výpočetní techniky ve finančním sektoru. Veřejný sektor je pak zapojen v projektu EuroHPC, který má podpořit využívání HPC v Evropské unii.
Připravte se
Rychle se zdokonalující technika může znamenat buď konec odvětví, nebo největší příležitost za celé generace. Firmy, které spojí svou budoucnost s těmito stroji, budou mít největší šanci tuto příležitost využít.
A co lze firemním stratégům doporučit? „Představte si, jak by se obor, v němž působíte, změnil, kdyby se vyřešily některé jeho nejpalčivější problémy. Z mého pohledu je ideální založit skupinu, která se těmito věcmi bude zabývat. Ta by měla také určit, která z nových technologií a jak ovlivní vaši firmu jako první,“ doporučuje Karel Kotoun.
Leave a reply