Menu

Co je nového?

Letní teploty a lithiové baterie: Nenechávejte elektrokola, elektroskútry ani aku techniku na slunci

Shares

Vyrážíte v létě na elektrokole, nebo používáte akumulátorové nářadí či akumulátorovou zahradní techniku? Pak byste měli vědět, několik základních informací, které vám mohou ušetřit spoustu starostí.

reklama

„Lithiové baterie zásadním způsobem ovlivnily současný vývoj různých zařízení napájených z akumulátorů. I poměrně malý a lehký akumulátor dnes může dlouhé minuty napájet například dron, což by dříve se staršími typy akumulátorů nebylo možné. Na lithiový akumulátor proto dnes narazíte i v elektrokolech, elektrických skútrech, zahradní technice i různém nářadí. Zpravidla se však jedná o sezónní stroje, které používáme zejména na jaře a v létě. Problémem však je, že vysoké teploty lithiovým akumulátorům příliš nesvědčí,“ uvádí produktový specialista sítě prodejen Hecht Petr Tichý.


Elektrokola ani ostatní aku stroje nenechávejte zbytečně na slunci

Lithiové akumulátory samozřejmě procházejí neustálým vývojem, a tak se jejich vlastnosti mohou podle konkrétního typu i v závislosti na výrobci lišit, v současnosti však lze všeobecně říci, že ideální teplota pro provoz průměrného lithiového akumulátoru se pohybuje někde mezi 0 – 25 °C. Jedná se však o velmi orientační údaj, různí výrobci mohou při výrobě používat různé technologie, které mají samozřejmě vliv na vlastnosti článku.

reklama

V létě narážíme na problém, že venkovní teploty mohou podstatně přesahovat 30 °C a vše se může navíc násobit tím, že akumulátor ponecháte delší dobu na sluníčku, které jej může rozpálit i na teplotu přesahující 50 °C.  V takovém případě nejenže dochází k rychlé degradaci akumulátoru a razantnímu zkrácení jeho životnosti, ale vzniká tím i další podstatnější problém.

Kvalitní lithiový akumulátor neobsahuje pouze samotné články, ale i poměrně složitou řídící elektroniku, která sleduje a řídí nejen průběh nabíjení a vybíjení, zároveň hlídá i teplotu akumulátoru. Akumulátor se totiž běžně při nabíjení i vybíjení zahřívá, a pokud by teplota překročila určitou mez, mohlo by dojít ke vznícení článků. Proto řídící elektronika v takovém případě akumulátor odpojí a nabíjení se přeruší. Obdobně se akumulátor zahřívá při vybíjení, a tak i v tomto případě elektronika při přehřívání akumulátor odpojí.


Akumulátor

Když akumulátor přestane fungovat

Klidně se tak může stát, že budete za horkého letního dne používat například akumulátorovou pilu nebo vyžínač na trávu a ačkoli je baterie plně nabitá, z ničeho nic stroj přestane fungovat a baterie bude horká. Baterii dáte na nabíječku, ale nabíjecí proces se nespustí.  Za nějakou dobu, když baterie vychladne, už ale půjde opět normálně používat i nabíjet.


„Je to vlastně v pořádku a řídící elektronika spolehlivě zafungovala. Zabránila tím poškození, v krajním případě možná i vznícení akumulátoru. Takovému používání bychom měli důsledně předcházet. Pravděpodobně jste nechali pilu nebo vyžínač ležet delší dobu s baterií někde na sluníčku a akumulátor se hodně rozehřál. Při používání teplota akumulátoru ještě vzrostla a elektronika správně zareagovala jeho dočasným odpojením,“ říká Petr Tichý.

reklama

Takže jak s akumulátory v létě zacházet?

  • Akumulátor nikdy nenechávejte na slunci a v žádném případě ho na slunci nenabíjejte.
  • Akumulátor nikdy nenechávejte na sluníčku, to platí i o parkování elektrokola nebo elektroskútru. Když se při vyjížďce na elektrokole rozhodnete zastavit na občerstvení, kolo dejte vždy do stínu a když to není možné, alespoň z něho sundejte akumulátor a vezměte si jej do stínu s sebou.

Ani elektroskútry nenechávejte v létě zbytečně na slunci

„Lithiové akumulátory před nabíjením vždy nechte vychladnout. I když by řídící elektronika měla automaticky zabránit spuštění dobíjení přehřátého akumulátoru, nikdy nespoléhejte na to, že nemůže selhat. Zároveň vždy používejte pouze kvalitní lithiové akumulátory a pro jejich nabíjení vždy používejte pouze nabíječky dodávané, nebo doporučené výrobcem. Nesprávná nabíječka může akumulátor zničit nebo způsobit požár. Nikdy nepoužívejte ani akumulátor, který jeví známky poškození, například po nárazu. Takový akumulátor vždy nechte raději zkontrolovat odborníkem,“ varuje Tichý.


Lithiové akumulátory mohou být dobrým pomocníkem, stačí se jen naučit dodržovat pár zásadních pravidel. Dnes se občas hovoří o tom, že lithiové akumulátory mohou být nebezpečné. V tomto ohledu se historie opakuje. Obdobně se v minulosti se vznikem motorismu poukazovalo to, jak nebezpečné je používat vysoce hořlavý a výbušný benzín ve spalovacích motorech. Dnes se nad bezpečností používání benzínu nikdo nepozastaví, protože se pravidla bezpečného zacházení s benzínem dostala do všeobecného povědomí. S moderními lithiovými akumulátory je to vlastně stejné.


Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru