Česká armáda nemá chemiky pouze v Liberci, specialisty na radiační, chemické a biologické zabezpečení najdete u většiny útvarů. Jde sice pouze o malé jednotky do velikosti čety, přesto jsou tito odborníci pro každého velitele nepostradatelnými pomocníky. Specialisté na chemický a radiační průzkum, případně chemičtí pozorovatelé, společně chrání vojáky před nebezpečnými a mnohdy neviditelnými hrozbami.
Na začátku dubna šest chemiků ze 14. pluku logistické podpory absolvovalo letošní první výcvik. Kvůli epidemiologické situaci se odehrával v takto omezeném počtu, kdy pouze dvě družstva chemického a radiačního průzkumu absolvovala výcvik přímo v areálu pardubických kasáren.
„Tito vojáci veliteli pomáhají upřesnit informaci o chemickém a radiačním ohrožení vlastních jednotek,“ podotýká nadrotmistr Ondřej M., instruktor skupiny bojové přípravy 141. zásobovacího praporu. V praxi to vypadá tak, že v případě ohlášení tzv. CBRN incidentu (chemický, biologický, radiační či nukleární) vyšle velitel tyto vojáky do terénu, aby mu situaci upřesnili a on mohl adekvátně zareagovat. „Pracují se speciálními detekčními přístroji a provádí například monitoring úniku chemických a průmyslových látek, radiační situace či nespecifickou detekci biologických hrozeb,“ doplňuje.
Čas na prvním místě
Jako jinde v armádě, i zde je klíčová rychlá reakce. „Chemičtí specialisté mají na vše stanovené časové normy. Od přípravy a maskování vozidel, až po nasazení protichemických souprav,“ upřesňuje nadrotmistr Ondřej M.
Filtrační ochranný převlek (FOP-96) si musí obléknout do devíti minut v zimě, v létě jim tabulky přidají dvě minuty navíc.
Činnost v ochranném převleku má svá specifika, na něž si každý voják musí zvyknout. V dnešní době něco podobného zakouší i zdravotníci. „Chemik se musí přizpůsobit horší viditelnosti a omezené pohyblivosti. Ochranné rukavice například výrazně snižují jemnou motoriku, a to mnohým zpočátku činí potíže při manipulaci s přístroji. Chce to však jen trpělivost a trochu cviku,“ popisuje některá úskalí pohybu v ochranném převleku nadrotmistr Ondřej M.
Informace o incidentech zachraňují životy
Získané informace z průzkumu a pozorování hlásí chemici co nejdříve nadřízenému stupni. V případě reálného ohrožení mohou tyto zprávy zachránit lidské životy. Vysílačkou či datovými porty posílají takzvané CBRN zprávy. Pro jednotlivé typy incidentů jsou stanoveny různé druhy zpráv, které tvoří zkratky a kódy. „K jejich zvládnutí musí vojáci nejen absolvovat odborný kurz, ale také pravidelně procvičovat jejich posílání a přijímání,“ uvádí nadrotmistr Ondřej M.
CBRN zprávy jsou pro NATO unifikované, což je jejich velkou výhodou. „Vojáky vedeme k tomu, aby byli schopni fungovat i na mezinárodní úrovni. Komunikaci a předávání zpráv zvládají i v angličtině a nečiní jim to obtíže,“ chválí vojáky.
Během cvičení se vojáci zaměřili také na průzkum budov, kdy měl jeden tým nalézt mj. blíže nespecifikovanou chemickou látku, určit její druh a označit ji pro případný odběr. Další tým specialistů měl proniknout do staré kotelny a v zadýmeném prostoru vyhledat simulovaný zdroj radioaktivního záření.
„Průzkum budov se řadí mezi speciální úlohy a chce to určitý cvik a zvládnutí odborné problematiky, včetně manipulace s detekčními přístroji. Všechny modelové situace cvičící vojáci zvládli na velmi dobré úrovni,“ dodává na závěr výcviku nadrotmistr Ondřej M.
„Mým záměrem je v tomto druhu výcviku pokračovat a dále rozvíjet schopnosti našich specialistů, kteří jsou v případě CBRN hrozby pro jednotku velmi cenným a nepostradatelným zdrojem informací. Vítám aktivitu instruktorů a jejich snahu vojáky po odborné stránce stále zdokonalovat a posouvat je v rámci výcviku k náročnějším úkolům. K těm patří i průzkum budov. Vzhledem k tomu, že moderní bojiště se stále častěji přesouvá do zastavěných oblastí, musíme být připraveni také na hrozby tohoto typu,“ hodnotí výcvik a význam chemických specialistů u útvaru plukovník gšt. Miroslav Horáček, velitel 14. pluku logistické podpory.
Leave a reply