Co je vlastně kratom? V Indonésii je to strom, který po stovky let pomáhá místním lidem potlačit únavu, zlepšit náladu nebo potlačit i silnou bolest. A u nás? Je to kontroverzní bylina, kde jedni tvrdí že je to droga a druhým pomáhá stejně jako lidem v Indonésii.
Nejhorší na tom všem je, že úřady místo toho, aby podporovaly informovanost lidí házejí prodejcům bylin raději klacky pod nohy a nesmyslným nařízením Evropské unie jim zakazují podávat o kratomu téměř jakékoliv informace. Člověk je pak odkázaný na internet, kde se bohužel dočte o kratomu mnoho smyšlených výmyslů, v lepším případě polopravd.
Jak tedy kratom funguje? Obyvatelé Indonésie melou listy tohoto stromu na jemný prášek a pijí je například jako čaj. Listy kratomu obsahují přes 40 různých alkaloidů, nejdůležitějšími jsou asi Mitragynin a 7-OH.
Kratom se pomyslně dělí na tři základní barvy. Je to bílý kratom, zelený kratom a červený kratom. Bílý kratom dokáže naprosto fantastickým způsobem potlačit únavu i na několik hodin. Dále je zde zelený kratom. Krom toho, že také dokáže zahnat únavu, působí jako přírodní antidepresivum. To znamená, že vám navodí stav velmi dobré nálady.
Pak je zde červený kratom. Ten je velmi odlišný, protože obsahuje právě onen uvedený alkaloid 7-OH, který vzniká při fermentaci listů. Jeho účinky jsou pravým opakem bílého a zeleného. Červený kratom vás příjemně unaví a navodí velmi příjemný stav uvolnění a pohody. Navíc bylo zjištěno, že červený kratom dokáže velmi úspěšně potlačit i silnou bolest.
V mnoha zemích USA je kratom zakázaný a stejně je tak tomu i v Evropě. V České republice naštěstí zatím zakázaný není. To se však vlivem nadnárodních farmaceutických koncernů může brzo změnit, protože tyto koncerny nepotřebují něco, co by nahradilo jejich léky, za které všichni utrácíme tolik peněz.
Leave a reply