Většina moderních firem stojí a také padá na informacích. Data mají cenu zlata a jejich ztráta či odcizení může společnost položit na lopatky. Přístup k jejich ochraně se přitom diametrálně liší – větší organizace spoléhají na know-how svých IT administrátorů, menší subjekty mnohdy pouze na intuici a štěstí.
Investujte do prevence kybernetických útoků
Podle statistik to vypadá, že v digitálním prostředí hrozí mnohem větší rizika než na ulici. Je to k nevíře, ale každých 24 hodin na světě proběhne přes 700 milionů hackerských útoků a v České republice eviduje narušení IT systému každá druhá firma s méně než 500 zaměstnanci. Není přitom žádným tajemstvím, že účinná ochrana stojí mnohem méně než náprava škod. Neváhejte proto s investicí do komplexního řešení, které bude nepřetržitě monitorovat celou firemní infrastrukturu.
Samotný antivirus však obvykle nestačí, velkou hrozbu představují škodlivé aplikace (malware), které jsou mnohdy součástí dokumentů, šíří se prostřednictvím e-mailové korespondence a zaměstnanci si je mohou donést do práce na přenosných úložištích.
Kromě antiviru by proto ve firmě neměl chybět kvalitní firewall nové generace a zálohovací server pro případ, že by se nebezpečný program do sítě přece jen dostal.
Riziko představují také zaměstnanci
Ke ztrátě či odcizení dat velmi často dochází i zevnitř. Na vině je lidský faktor, který svou nepozorností umožní přístup nepovolaným osobám, případně data přenáší z firemní budovy (obvykle ve svém notebooku nebo na přenosném úložišti). Specifickou sortu představují zhrzení bývalí zaměstnanci, jejichž přístupy do systému administrátor zapomene deaktivovat. Případů, kdy si z firmy odnesou jako „suvenýr“ i cenné informace o klientech a zakázkách, je nespočet.
Jak něčemu takovému úspěšně přecházet? Přečtěte si, co je to identity management neboli správa identit a implementujte do firemní infrastruktury identity manager. Rozumnou volbou je například český IdM systém CzechIdM.
Leave a reply