Menu

Co je nového?

Al Capone (1899-1947) – muž, který přetvořil mafii k obrazu svému

Shares
Zdroj: WBUR

Čtyři mafiánské rodiny dlouhá léta ovládaly Ameriku. Měly pod palcem jak policii, tak soudce, a dokonce i starosty. Zažitá představa zpodobňuje gangstery jako krvežíznivé zločince bez špetky smilování, ale jací byli ve skutečnosti? Mzone vás postupně seznámí se třemi esy mafiánského světa a se vším, co jste o nich ani netušili.

reklama

Al Capone (Alphonse Gabriel Capone)

Hodně lidí si myslí, že Al Capone byl Ital, ale nebylo tomu tak. Jeho rodiče sice byli přistěhovalci z Itálie, ale malý Al se narodil v New Yorku. I sám Capone byl na svůj původ velmi háklivý. Pokud byste v jeho přítomnosti řekli, že je přistěhovalec z Itálie, tak by vám úplně zdarma daroval kulku do hlavy.

Al byl zkrátka pruďas. A to už v mládí. Rodiče z něj chtěli mít kněze, ale to Ala zrovna moc nebralo. Už v deseti měl postavu jako čtrnáctiletý a povahou připomínal bublající sopku. Všechny děti, i ty starší, moc dobře věděly, že pokud nechtějí mít monokly i na monoklech, tak se od něj musí držet dál.

Prvním gangem, v němž devítiletý Al začínal svoji kariéru, byl Jams Street Boys. V jeho čele stál Johny Torrio, který v roce 1909 odjel do Chicaga. Trvalo mu pár let, než tam rozjel své pašerácké obchody, a poté si poslal pro Ala, svoji pravou ruku. Netrvalo dlouho a Capone předvedl svůj důvtip tak dokonale, že Torrio navždy zmizel v Itálii. Nikdo neví, co se s ním opravdu stalo, jisté je jen to, že se tak Capone dostal do čela největšího gangu v Chicagu.

reklama

Ke konci dvacátých let mu celé město leželo u nohou. Úplatky bral každý – od policistů přes politiky a soudce, dokonce i starosta. Jeden městský radní prohlásil: „Chicago je jedinečné. Je to jediné naprosto zkorumpované město v Americe.“ Během jediného týdne v roce 1919 tam došlo k 250 loupežím – to znamená, že každou hodinu vyloupili ve městě banku nebo obchod. Kdo se Caponovi postavil, zmizel. Chicago bylo střediskem organizovaného zločinu a Al se stal jeho největším zločincem.

Člověk by řekl, že ho všichni v Chicagu museli nenávidět za to, co udělal z jejich města, ale opak je pravdou. Capone se snažil dostat lidi na svoji stranu všemi možnými způsoby, zvlášť v průběhu velké krize ve třicátých letech. Otevřel třeba i vývařovnu pro chudé, kde každý den nakrmil 5 000 lidí.

reklama

Al vlastně vytvořil gangstery tak, jak je vídáme v klasických filmech. Před jeho nástupem k moci to byli špinaví, neoholení vandráci v rozedraných hadrech, což se Alovi ani trochu nelíbilo. Nařídil, že se všichni jeho hoši musí oblékat stejně jako on, musí říkat pane a dvakrát denně posilovat, aby neztratili formu. Jeden z jeho nohsledů o něm řekl: „Velkej šéf najímá jen samý džentlmeny.“

Ale ani Al nebyl nedotknutelný, i když si to sám o sobě myslel. 23. dubna byl v Chicagu zveřejněn seznam veřejných nepřátel a Capone zaujímal první místo (na druhém byl jeho bratr Ralph). Všechny jeho obchody byly prováděny pomocí prostředníků, takže mu nebylo možné nic dokázat, proto do jeho řad poslali tajného agenta E. J. O´Hareho, který předložil důkazy potřebné pro jeho zatčení. Al se vyhýbal vězení, jak jen mohl. Soudce se podplatit nedal, tak štědře podmáznul všechny členy poroty. Soudce je ale všechny na poslední chvíli vyměnil.

24. října 1931 padl rozsudek. Al Capone si musel odsedět 11 let v Alcatrazu, jeho zločinecká kariéra tak skončila. Jen pro zajímavost, O´Hare, jenž sehnal důkazy, byl zastřelen hned po Alově propuštění v roce 1939. Sám Al zemřel 25. ledna 1947 na zástavu srdce.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru